Itthon hvg.hu 2016. szeptember. 30. 12:57

Mintha már maga Orbán sem bízna a népszavazás érvényességében

A korábban oly nagyon hangoztatott kvótanépszavazási érvényesség kérdését kerülte a TV2-nek adott interjújában a miniszterelnök, akit a beszélgetés végére elnök úrrá léptetett elő Gönczi Gábor műsorvezető. Orbán már csak a nemek többségét tartotta fontosnak, ami borítékolható. A migráció olyan terület, amelyen, ha hibázunk, nem lehet kijavítani. Érkezett kérdés az unokájával kapcsolatban is. Aki nem megy el szavazni, az elfogadja a többség véleményét – mondta.

Van nekünk, kit szeressünk, a hazánk, a családunk – mondta Orbán Viktor a TV2 Tények című műsorának adott interjújában Gönczi Gábor első kérdésére, mely Jean-Claude Juncker azon üzenetére alapult, mely szerint a magyaroknak meg kéne tanulniuk szeretni a migránsokat és a kötelező kvóták ötletét. Orbán arról beszélt, "Brüsszelben" "döntéseket hoztak" a menekültek kötelező, felső korlát nélküli szétosztásáról (hogy miről van döntés, miről nem, itt írtunk). A döntés megváltoztatására van mód, ismeri el később Orbán. Az unió az elejétől fogva nem tisztázta, hogy próbál segíteni a bajbajutottakon, mert ezt lehet jól és rosszul csinálni. Németország először behívta a menekülteket, majd ezt megbánta, most kimazsolázná őket, a többieket pedig szétosztaná. Mi pedig az elejétől fogva jó politikát, egy "önvédelmi" politikát folytattunk, a határok védelmét tartottuk fontosnak.

Nem akarjuk megváltoztatni az életünket, nem akarjuk megváltoztatni a nőkről vallott gondolkodásunkat, a sajtó- és vallásszabadságról vallott nézeteinket, mondja Orbán. Szerinte nálunk is az a szétterítés érvényesülne, mint máshol, a menekülteket nem táborokban, hanem településekre szétosztva telepítenénk le (erről Németh Szilárd Fidesz-alelnök még azt mondta, mindezek tagállami döntések alapján dőlnek el). Felső korlát van, akárhányan érkeznének, azt mind szét kéne osztani, "ha öten érkeznek, akkor ötöt".

A migráció nemzeti kérdés, de a kérdés hagyományosan két pártra osztja az európaiakat, "és ezzel együtt kell élni tartósan", a baloldal elfogadja a bevándorlók betelepítését, a "magunkfajta kereszténydemokrata jobboldaliak" pedig nem.

Mi nem akarjuk, hogy Magyarország olyan irányban változzon, mint a tőlünk Nyugatra eső városokban az elmúlt húsz évben ez történt, mondja Orbán. Az emberek el fognak menni szavazni, aki pedig nem, "az tud együttélni azzal a döntéssel, amit mások hoztak meg" interpretálja a távolmaradást a miniszterelnök. Mindamellett Orbán már nem arról beszél, hogy érvényes lesz-e a népszavazás, hanem azt emeli ki, nagyon bízik a nemek többségében, "és így folytatni tudjuk a küzdelmet Magyarország megvédéséért". Gönczi viszont visszatért az érvényeség kérdésére, de Orbán a nemek többségére tér vissza (az érvényesség azt jelenti, hogy a választópolgárok 50 százaléka plusz egy érvényes szavazatot ad le).

Vannak döntések, amiket nem lehet jóvátenni, "ha hibázunk, többet nem tudjuk kijavítani". Ilyen a migrációé. Ha elhibázzuk a migrációt, a gyerekekeink Magyarországa teljesen más lesz.

Gönczi kitér Orbán unokájára is, vajon milyen lesz Magyarország, ha ő felnő? Orbán: nem tudjuk, lesz-e akkor még EU, Magyarország viszont biztos lesz. Olyan életet szeretnénk Európában, ami "derűs, biztonságos és jómódú". "Ma az élet ilyen." Az interjú végén a végig feszült Gönzi le-elnökurazza Orbánt: "Elnök úr, köszönjük, hogy elfogadta a meghívást", erre még Orbán is vág egy arcot.

Az interjú közben képsorokat vágtak be a tavalyi röszkei incidensről.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.