A Magyarországot legyűrő Oszmán Birodalomhoz hasonlította az Európai Uniót a Munkáspárt pécsi kampánynyitó rendezvényén a párt elnöke, Thümer Gyula. Az internacionalizmustól a nemzeti ügyhöz pártoló kommunista utódpárt álláspontja zavarba ejtően hasonló a migráció és a népszavazás kapcsán, mint a jobboldalé.
„Elnézést, fideszes önkormányzati képviselő vagyok” - hárította el a Munkáspárt aktivistája által nyújtott prospektust egy járókelő a pécsi Vásárcsarnok előtt, majd megnyújtotta lépteit. Annyiban igaza volt, hogy túl sok újdonságot nem tudhatott volna meg a kiadványból, hiszen mint az Thümer Gyula pártelnök kampánynyitó beszédéből kiderült, kommunista párt álláspontja a migráció és a népszavazás ügyében kísérteties egyezést mutat a jobboldali kormánypártok és a radikális jobboldali Jobbik véleményével: ne jöjjenek ide menekültek, az Európai Unió pedig ne beszéljen bele dolgainkba. Utóbbit Thümer egyenesen az Oszmán Birodalomhoz hasonlította – a Fidesz által kedvelt Moszkva párhuzam nyilván némiképp furcsán hangzott volna tőle.
„A népszavazás nem játékszer, hanem eszköz arra, hogy változtassunk a dolgokon” - válaszolta Thümer Gyula kérdésünkre, hogy a Munkáspárt miért szállt be a népszavazási kampányba. A pártelnök szerint egyszerű a válasz arra a kérdésre, hogy miért a „nem”-re biztatják választóikat: az általuk megkérdezett emberek többsége nem akar bevándorlókat.
A félig-meddig egységes baloldali álláspont, a bojkott Thümer szerint butaság és korlátoltság, mivel megfosztja az embereket attól a lehetőségtől, hogy kifejtsék véleményüket egy nemzeti kérdés kapcsán, hiszen ahogy fogalmazott „Zrínyi Miklós sem kérdezgette az embereitől Szigetvárnál, hogy melyik párt tagjai.” Közbevetésünkre, miszerint a Munkáspárt hívei nem tartják-e furcsának, akár árulásnak is, hogy a radikális baloldali alakulat a jobboldali kormányt támogatja ebben az ügyben teljes mellszélességgel, a pártelnök azt válaszolta, hogy számára a liberális és szociáldemokrata pártok – értsd DK és MSZP – álláspontja számít a nemzeti ügy elárulásának. Hozzátette: a párt állásfoglalása független a kormányétól.
„Van nekünk elég gondunk a menekültek nélkül is.” - adta meg az alaphangot Thümer Gyula beszédében, amelyben arra szólította fel az egy ponton öt főre hízó hallgatóságot, hogy október másodikán mondjanak nemet a menekültekre és az Európai Unió akaratára. „Nem olyan Európai Uniót akarunk, ahol parancsolgatnak nekünk a nagyok. Döntsenek a nemzetek, döntsenek a népek!” - hangsúlyozta az 1991-es szovjetunióbeli puccsot egyedüli magyar pártként üdvözlő Munkáspárt elnöke. A rövid, zárásképpen a szigeti vész és népszavazás között párhuzamot vonó beszédet egy munkáspárti szimpatizáns lelkes tapsa kísérte.