Itthon Dercsényi Dávid 2016. szeptember. 02. 17:03

És igen, Orbán Viktor bekerült a történelemtankönyvbe!

Orbán Viktor történelmi léptékű vezető, ezt nem mi mondjuk, hanem az állami tankönyvfejlesztő szerzői érezték így: a miniszterelnök háromszor is szerepel az új, nyolcadikos történelemtankönyvben. A kötetet még csak páran vehették kézbe, és rögtön észrevételezték is ezt. Gyurcsány Ferenc is bekerült, de abban nincs sok köszönet.

Egészen elképesztő részekre bukkant a Kiskunhír weboldal egy 8. általános iskolai tankönyvben. Arról írtak, hogy Orbán Viktor bekerült a történelemtankönyvbe, és valóban, olyan kifotózott oldalakat mutatnak be, amelyeken Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc is szerepel.

A tankönyvi szövegben olvasható Orbán 2015-ös brüsszeli beszéde a bevándorlásról, arról, hogy ahhoz az EU volt gyarmatosító országai máshogy állnak, mint mi, Kelet-Európaiak. Az idézet végén kérdés a diákokhoz:

Mit gondolsz, miért kell a volt gyarmattartó országoknak máshogy viszonyulni a bevándorlás kérdéséhez?

Az Orbán-idézet a multikulturalizmus rész egyik magyarázó szövege. A multikulturalizmust és a menekültválságot teljesen egybemossa a szöveg.

Gyurcsány Ferenc is szerepel a könyvben, mint aki ciklus közben, 2004-ben váltotta Medgyessy Pétert a miniszterelnöki székben. Aztán hozzáteszi a szöveg: "Ezt megelőzően a privatizáció egyik nyerteseként az üzleti életben tevékenykedett."

Orbán Viktor ezen túl még megjelenik a párkányi híd felavatásán 2001-ben, illetve II. János Pál pápa jobbján.

Mivel a Kiskunhír cikke nem egyértelműsíti, melyik tankönyvről van szó, megnéztük a Nemzeti Közoktatási Portált, ahol elvileg fenn vannak az OFI-s tankönyvek, de az ott szereplő nyolcadikos, tizenkettedikes tankönyvben nem találtuk ezeket az oldalakat. Ám mint Miklósi László, a Történelemtanárok Egyletének (TTE) elnöke felhívta rá a figyelmünket, ott nem minden tankönyv szerepel, hanem csak a kísérleti tankönyvek. Az általános iskolai forgalomban két történelemkönyv közül lehet választani, és a másik, amely korábban, még az Nemzeti Tankönyvkiadónál jelent meg, amelyet aztán Nemzedékek Tudása néven átvett az állam, nem.

Valószínűsíthetőnek tűnt tehát, hogy a Horváth Péter-Istvánovity Márta-féle tankönyvről van szó. Felhívtuk ezért az OFI-t, ahol megerősítették a feltételezést, az új Horváth-Istvánovity könyvből valók a Kiskunhír képei. A tankönyv szerepel a tankönyvjegyzékben, rendelhető, és mivel a nyolcadikosok választéka csak két tankönyvből áll, elég sokan fognak ebből a könyvből tanulni.

De miképp lehet, hogy egy ilyen régi tankönyvben Orbán 2015-ös, menekültválságról szóló beszédét idézzék? Miklósi elmondta, a tankönyvet át kellett dolgozni, mert megváltoztak a történelmi korszakhatárok, és az új kerettantervhez is igazodni kellett. Az új könyv pedig bár megérkezett az általános iskolákba, nem minden tanár tudta még megnézni.

Hirdetés
Világ Földes András 2024. december. 27. 16:27

Libanonban értettem meg, hogyan durvulhatott be ennyire a Közel-Kelet - Földes András videója

Hogy történhetett, hogy Izrael Libanont bombázta, de Szíriában dőlt meg a rezsim? A legfeszültebb időszakban utaztam az ostromlott országba, ahol közelről láttam a Hezbollah elleni háborút. Miért támogatja a libanoniak egy része Izraelt? Hogyan ejtette túszul a Hezbollah egész Libanont? Hogy lehet kilőni egyetlen emeletet egy toronyházból? Szellemvárosokban forgattam, ahol nem csak a bombázásoktól, de a lincselésre kész lakóktól is tartani kellett. Nézze meg Földes András teljes riportfilmjét.