Itthon Mizsur András 2016. szeptember. 02. 17:30

Gondolkodott már azon, hogy eladna egy magyar focistát? Ne tegye!

Emlékszik még arra, amikor Szalai Ádám a hollandoktól elszenvedett 8-1-es vereség után edzőstül, játékostul kiosztotta az egész magyar focit? Hasonlóan súlyos állításokkal ment neki a hazai játékosmenedzsereknek Mervó Bence, a 2015-ös utánpótlás világbajnokság gólkirálya. Utánajártunk, hogy mi lehet az igazság a Mervó-történetben.

A Győr és az MTK korábbi játékosa, Mervó Bence friss átigazolása apropóján azt mondta:

a magyar menedzsercégek csak azzal törődnek, hogyan tudják eladni a játékosokat, de a fejlődésükkel már alig.

Mervót a 2015-ös új-zélandi U20-as utánpótlás világbajnokságon ismerte meg igazából a hazai (és kicsit a nemzetközi) futballvilág, miután gólt lőtt a braziloknak, és a tornán szerzett öt találatával a vb társgólkirálya lett. Itthon azonnal a magyar foci új reménységének kiáltották ki, de az igazi áttörés nem jött össze a 21 éves játékosnak; hiába sikerült hamar külföldre igazolnia, a svájci Sionban egy percet sem játszott. Ezután került kölcsönben a lengyel Śląsk Wrocław-hoz, először négy hónapra, majd most nyáron egy teljes szezonra.

Vannak félresikerült átigazolások

Ha emlékezetünk nem csal, korábban még hasonlót sem mondott magyar játékos, ezért utánajártunk, hogy egy újabb Szalai-féle igazságbeszéddel van-e dolgunk, azaz az összes magyar játékosügynök egy gazember, vagy elszigetelt esetről van szó, ahol valamiért félresiklottak a dolgok. Mert van ilyen is, a legértékesebb magyar játékosnak tartott Dzsudzsák Balázs például nemrég arról beszélt, hogy egész máshol tartana a pályafutása, ha a PSV után nem az Anzsi Mahacskalát választja. Igaz, ez a párhuzam annyiban sántít, hogy a játékos nem veszett össze az őt képviselő Vörösbaranyi Józseffel. Mégis, Dzsudzsák példája rávilágít arra: előfordul, hogy egy játékos és menedzsmentje rossz döntéseket hoz.

Mervó Bence a húsz éven aluliak új-zélandi labdarúgó-világbajnokságának nyolcaddöntőjében, a Magyarország-Szerbia mérkőzésen
MTI / EPA / John Cowpland

Mervó nyilatkozatából az nem derült ki, hogy konkrétan milyen problémái voltak menedzsereivel, ezért megkérdeztük magát a játékost, akik szűkszavúan csak annyit válaszolt, hogy nem akar személyeskedni, nyilatkozatában az egész piacról alkotott véleményét fogalmazta meg. Annyit azért elárult, hogy amikor Lengyelországba igazolt, olyan odafigyelést és segítséget kapott segítőitől, mint korábban soha. “Nagy probléma, hogy mindenki megértse: amikor egy játékos bizonyos emberek mellett dönt, azt azért teszi, mert megbízik bennük, az életét és a karrierjét az ő kezükbe teszi".

Kiakadt a szakma

Megkerestük az érintetteket, vagyis a menedzsereket is, hogy ők mit szólnak Mervó kifakadásához. Paunoch Péter, a 2001-ben alapított Center Sport játékosügynökség vezetője a hvg.hu-nak azt mondta, szakmai körökben komoly felzúdulást keltett a játékos nyilatkozata; a menedzserek többsége pont azon akadt ki, hogy Mervó konkrétumok említése nélkül kritizált.


“Mi hatalmazta fel, hogy az egész szakmáról véleményt mondjon? Meg kellett volna neveznie, hogy kivel van problémája”

- tette hozzá a FIFA-licenccel rendelkező menedzser.

A korábbi válogatott hátvéd, jelenleg játékosügynökként dolgozó Hrutka János úgy látja, a magyar piacon többségében “korrekt és megfontolt” üzletemberek dolgoznak, de ahogy az élet más területein, itt is vannak jobb szolgáltatást nyújtó szereplők, és olyanok, akik nem mindig az ügyfeleik érdekeit nézik. "Ezen a területén van a legkisebb probléma a mai magyar labdarúgásban” - jelentette ki az egykori Fradi- és válogatott játékos Hrutka.

Mervó Bence a Magyarország - Liechtenstein U21-es Európa-bajnoki selejtező labdarúgó-mérkőzésen Győrben
MIT / Illyés Tibor

Magyarországon jelenleg 5-6 komoly, alkalmazottakkal és játékosmegfigyelőkkel rendelkező ügynökség dolgozik. Pályafutása során Mervót egyetlen cég képviselte, mégpedig a nemrég Bolognába szerződő Nagy Ádám és a szintén Lengyelországban focizó Kádár Tamás ügyeit intéző Careers Management Group (CMG). Emailben és telefonon is kerestük a céget, hogy reagáljanak Mervó nyilatkozatára, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak. A játékos sem akart a CMG-ről beszélni, mert mint mondta, “elég, ha az ügyvédek beszélgetnek egymással.”

"Hallgattam az akkori tanácsokra"

A német Greuther Fürth-ben légióskodó válogatott kapus, Megyeri Balázs ügyeit intéző Hrutka szerint Mervó kifakadásában az is közrejátszhatott, hogy fiatalon, komoly első osztályú tapasztalat nélkül (a Győrben és az MTK-ban mindössze 8 meccsen játszott) került külföldre, ahol aztán nem kapott annyi játéklehetőséget, mint várta.

“Hallgattam az akkori tanácsokra. Egy játékos értékét nagyban meghatározza, hogy hívják-e egy klubhoz vagy viszik. Nem vagyok meggyőződve arról, hogy engem hívtak”

- értékelte röviden a sikertelen svájci légióskodást Mervó.

Ilyet is láttunk korábban, elég ha csak Németh Krisztián és Simon András pályafutására gondolunk. Mindketten fiatalon, 18, illetve 17 évesen, egy sikeres korosztályos vb-szereplés után kerültek a Liverpoolhoz, de közelébe sem kerültek be a nagycsapatnak. Az Európa-bajnokságot is megjárt Németh jelenleg a katari Al-Gharafa játékosa, míg Simon az NB1-es Gyirmótban focizik.

Felhígul a szakma

“Számunkra is fontos, hogy az átigazolásokon túl megfelelő szolgáltatást és támogatást kapjanak az ügyfeleink. Ebben egyetértek Mervóval, de ez nem olyan egyszerű szakma, mint elsőre tűnik. A tapasztalat, a kapcsolatrendszer létfontosságú, mert minden döntésnek súlyos következménye lehet, ezért nem érdemes kisérletezgetni” - mondta Esterházy Mátyás, a Vörösbaranyi vezette a Stars&Friends menedzseriroda (ez a cég képviseli többek között Priskin Tamást, Pintér Ádámot és Dzsudzsák Balázst is) munkatársa arra reagálva, hogy Mervó ezentúl a saját maga által alapított céggel intézi ügyeit.

Mervó Bence az U20-as labdarúgó-világbajnokság E csoportjának első fordulójában az új-zélandi New Plymouthban
MTI / EPA / Dean Pemberton

2015 áprilisában egyébként a nemzetközi fociszövetség új szabályozást vezetett be a játékosügynökökre vonatkozóan, azzal a céllal, hogy kiszélesítsék a piacot és csökkentsék a feketén kötött üzletek arányát. Ez olyan jól sikerült, hogy jelenleg

gyakorlatilag bárki lehet játékos-közvetítő, még képesítés sem kell hozzá.

Ehhez elég regisztrálni az MLSZ-nél, minden évben befizetni az 50 ezer forint plusz áfás regisztrációs díjat, és már alkudozhatunk is a klubokkal.

Esterházy Mátyás szerint a piac liberalizációja hosszú távon felhigíthatja a szakmát; több lesz a “szerencselovag” - ahogy Hrutka fogalmazott, a labdát csak a kirakatokban látott “tanácsadó” -, aki csak a rövid távú haszonszerzés reményében vág bele a játékosmenedzselésbe, és ez rossz fényt vet az egész szakmára. Másrészt a szabályozás felpuhításával elsősorban maga a FIFA járt jól, mert ezzel gyakorlatilag a nemzeti szövetségekre testálta a szabályozás és az ellenőrzés felelősségét, véli Esterházy.

Évek telnek el, mire pénzt látnak egy játékosból

Mielőtt azonban szaladna az MLSZ-hez befizetni az 50 ezer forintot, érdemes megfontolni, hogy a közhidelemmel ellentétben egy menedzseriroda működése nem csak a mesés átigazolási díjak után járó jutalék beszedéséről szól. A komolyabb ügynökségek 50-100 ügyféllel dolgoznak, akikkel foglalkozni kell, akár aktív játékos pályafutásuk után is. Ezenkívül a működési költségeket akkor is ki kell fizetni, ha épp nincs nagy mozgás az átigazolási piacon, magyarázta Esterházy.

Évente több millió forintos kiadást jelenthet a játékosmegfigyelő-hálózat működtetése, az ügyfeleknek szervezett megannyi kommunikációs tréningek, és akkor még ott vannak a külföldi próbajátékok, vagy az olyan banálisnak tűnő kiadások, mint a fiatal játékosoknak biztosított focicsukák. Egy-egy játékos eladása után az átigazolási díj 5-10 százalékát kapják meg a közvetítők, ami nem is tűnik olyan soknak, ha azt nézzük, hogy nem minden bokorban akad egy Dzsudzsák. Arról nem is beszélve, hogy hosszú évek telhetnek el, mire egy játékosból pénzt lát a menedzser.


Ha mégis játékos-közvetítő szeretne lenni
A Paunoch-féle Center Sport az egyetlen cég, amely játékosügynök-, illetve scout, vagyis játékosmegfigyelő-képzést szervez Magyarországon. A tanfolyam nem ingyenes, a scoutképzés 100 ezer, míg a játékosközvetítő-képzés 30-40 ezer forintot kóstál. Sikeres vizsga esetén a résztvevők oklevelet kapnak a kurzus teljesítéséről. Angoltudás nélkül viszont felesleges belevágni, mondta Paunoch Péter, aki maga is oktatja a szakmát. Úgy fogalmazott, “egyfajta mankót ad a jelentkezőknek, hogy aztán elindulhassanak szerencsét próbálni.”
Hirdetés