A fővárosi Teleki Blanka Gimnázium igazgatója után a Népszabadság is megkérdezte az Emberi Erőforrások Minisztériumától, hogy a tárca szerint pontosan mitől számít egy tanuló itthon migránsnak. A lap szerint a tárcától nem válaszoltak erre a kérdésre, de azt közölték, hogy „a migráns tanulók ellátása többletforrást igényel”.
A Kettős mérce hozta nyilvánosságra kedden azt a tankerületi levelet, melyben a Klik az Emberi Erőforrások Minisztériumára hivatkozva azt kérte: az igazgatók egy mellékelt excel tábla kitöltésével jelezzék, hány "migráns" iskoláztak be tavaly szeptember óta, mennyien fejezték be a tanévet, és hány diáknak maradt fenn a jogviszonya a tanév befejezése után is.
Az adatszolgáltatásnak szerda 10-ig kellett eleget tenniük. A Teleki Blanka Gimnázium igazgatója, Pukli István adatok helyett visszakérdezett a Kliknél.
„Ha tágabb értelemben nézzük, a honfoglaláskor a Kárpát-medencébe érkező magyarok is migránsok. Ebben az értelemben jelenleg 576 migráns jár az iskolába” – írta válaszlevelében a Tanítanék Mozgalom vezéralakja, a budapesti Teleki Blanka Gimnázium igazgatója.
Pukli István azt feszegetette, milyen kritériumok alapján számít valaki migránsnak a tárca szerint: például a kínai kislány is, aki tízéves kora óta Magyarországon él, vagy csak az, aki a háború elől menekült el Szíriából, Afganisztánból, Líbiából.
A Népszabadság is szerette volna megtudni a tárcától, hogy a szótári definíció vagy a kormányzati propaganda tükrében érdemes-e értelmezni a „migráns tanulót” kifejezést.
A lap szerint a tárcától eddig nem árulták el a választ. Közölték viszont, hogy az adatkérésre azért van szükség, mert „a migráns tanulók ellátása többletforrást igényel, a tárca a tervezés miatt szeretné pontosan tudni a létszámot”. Majd „nyelvi, szociokulturális problémák megoldásáról” írtak, amihez „megfelelően képzett szakemberekre van szükség”. A tárca az adatkérést ennek megfelelően igényfelmérésnek minősítette, mert az indoklása szerint „a migráns tanulók ellátása nemcsak oktatásszervezési, hanem gyermekvédelmi kérdés is”.