Bihari Ádám
Szerzőnk Bihari Ádám

Mindenki az ellenkezőjétől tartott, de a foci-Eb szerencsére lezajlott terrortámadások nélkül. Most viszont jön az olimpia, ahova – ha jót akar magának – ne menjen ki családtervezés közben, ha pedig kint van, városnézéshez ne vigyen magával mobilt, fényképezőgépet, ékszert, illetve tulajdonképpen inkább semmit.

Milliónyi portugál könnyebbült meg és szabadult fel egyszerre, mikor vasárnap késő este a brit játékvezető, Mark Clattenburg szájához emelte a sípot, és véget ért az Eb-döntő. A francia rendőrség, a szakszolgálatok és az önkéntes biztonsági erők azonban valószínűleg hétfő reggelig rágták a körmüket és talán ők sem akarták elhinni, mikor az utolsó szurkoló is eltűnt az utcákról. Innentől kezdve ugyanis hivatalos: a 2016-os franciaországi Európa-bajnokságot sikerült megvédeni, nem történt terrortámadás, sem nagyszabású, sem kisebb, egyéni akció. A legkomolyabb incidens az volt, amikor a Franciaország–Izland meccs előtt a rendőrség berobbantotta egy kocsi ajtaját, miután gyanúsnak vélték a tilosban parkoló járművet, amelynek nem találták a gazdáját. Másfajta incidens persze akadt bőven, de Európa egyelőre a terrorizmus ellen visel nemzetközi harcot, nem a huliganizmus ellen.

„Bejutott egy-egy fényrakéta”

„Volt motozás és táskaátnézés, de nagyjából ennyi. Ez nem adott százszázalékos kiszűrést, mert ezen a meccsen is bejutott egy-egy fényrakéta, és fémdetektoros vizsgálat sem volt” – emlékezett vissza az Eb-n tapasztalt biztonsági intézkedésekre a hvg.hu munkatársa, aki a lyoni magyar–portugál meccsen volt kint. Ennek ellenére szerinte este a városban zajlott az élet.

Rendőri fellépés a rendbontók ellen az Eb-döntő napján Párizsban
AFP / CitizenSide / Serge Tenani

Egy másik munkatársunk ugyanezen a meccsen viszont jóval szigorúbb beléptetéssel találkozott: „ki kellett dobni a félliteres műanyag palackot, áttapogattak-megmotoztak, és a csomagomba is belenéztek. A stadionon belül több helyen is ellenőrizték a jegyeket, a meccs után pedig egy idő elteltével már nem lehetett visszamenni a nézőtérre, szigorúan kitereltek minket a stadionból”.

Párizs kong az ürességtől

Marie Párizsban élő francia, aki évekig Magyarországon dolgozott a kereskedelmi szektorban, de egy ideje újra Franciaországban lakik. Azt mondja, ő nem érezte az állandó feszültséget, az utóbbi egy-másfél évben ugyanis annyira hozzászoktak már az út szélén és a nagyobb közlekedési csomópontoknál posztoló rendőrökhöz, hogy fel sem tűnt neki a fokozott készültség. Az, hogy a bajnokság idején közel 100 ezer rendvédelmi dolgozó, civilruhás rendőr, az elit alakulatok megannyi embere, meg persze rengeteg önkéntes csak arra koncentrál, hogy kiszűrje az esetleges támadókat a tömegből. Mesélte, minden készültség mellett a vasárnapi meccs után is óriási buli volt a francia fővárosban, annak ellenére, hogy Franciaország végül elveszítette a döntőt. A fociláz ellenére viszont – tette hozzá – Párizs félig kong az ürességtől, mert szinte mindenki nyaral és a francia fociőrülteken kívül csak a turisták töltik meg az utcákat.

„Mindig megnézem a vészkijáratokat és a körülöttem lévőket”

A dél-franciaországi Montpellier-ben vasárnap éjjel sokkal inkább szomorú volt a hangulat, nem volt bulizás, a tömeg is gyorsan felszívódott a mérkőzés befejeztével – mesélte Derdák András, a Sziget franciaországi képviselője, aki évek óta a városban él. Ő azt mondja, nagyon érződik a közhangulaton, hogy a franciák fellélegeztek, amiért az ország megúszta a tornát nagyobb baj nélkül. Szerinte lehetett érezni, hogy a lassan másfél éve érvényben lévő rendkívüli állapothoz képest is kiemelt biztonsági intézkedések voltak érvényben, mindenhol rengeteg volt a rendőr, de katonából is sokat lehetett látni.

Egy-két fáklya bejutott a stadionba
AFP / Kenzo Tribouillard

„A franciák nagyon nagy tömege mondta a párizsi mészárlás után, hogy csak azért se mondunk le a teraszokról és a koncertekről! Mert ez az életformánk” – mondta a rendezvényszervezésre is jobban rálátó magyar férfi. Ugyanakkor hozzátette, hogy a mindennapokba lecsepegtek a terrortámadások közvetett következményei is. „Nekem is másképp járt körül a tekintetem az elmúlt időben reptereken és koncerteken, nem azt mondom, hogy félünk, hanem azt: egy fokkal körültekintőbbek vagyunk. Megnézem a kijáratokat, a vészkijáratokat, a körülöttem lévőket... Ez régen sose fordult elő” – mondta.

Nem azt nézik, mi van nálad, hanem hogy ideges vagy-e

„Terrorelhárítás szempontjából mindenképpen pozitív jel” – így jellemezte a sikeresen lezajlott Eb-t Kis-Benedek József nemzetbiztonsági szakértő. Szerinte az egész felkészülés alapja az volt, hogy mindent lefedjenek, területeket úgy foglaltak le, hogy oda illetéktelen személyeknek lehetetlen legyen bejutni. Szerinte a rendkívüli felkészültségen kívül sokat jelenthetett a nemzetközi együttműködés is, vagyis hogy Németországban és az elmúlt egy év európai terrortámadásainak logisztikai hátországában, Belgiumban is állandó megfigyelés alatt tartották a szélsőséges elemeket. Letartóztatásokról ugyan egyáltalán nem érkeztek hírek, de a nemzetbiztonsági szakértő szerint ez inkább annak köszönhető, hogy a francia hatóságok nem akarták kommunikálni az intézkedéseket.

Szerinte azok az esetek, amikor szurkolóknak sikerült bevinniük petárdákat és tűzijátékokat a meccsekre, nem jelentik feltétlenül, hogy az átvizsgálást végzők lanyhán végezték volna a munkájukat, hanem egyszerűen másra koncentráltak. „Kézigránátot, robbanóanyagot, gyutacsokat kerestek, amit akár ott is össze lehet szerelni. A petárdákban alig van robbanóanyag és fémet sem tartalmaznak, nem jelzi ki őket a fémdetektor. Másrészt pedig a biztonságért felelős szakemberek (és akár az erre kifejlesztett szoftverek) profilokat kerestek a beérkező tömegben: ideges arckifejezéseket, zavart viselkedést, a megszokottól eltérő ruházatot” – mondta a nemzetbiztonsági szakértő. Szerinte célirányosan vizsgálták az emberek csomagját és ruházatát, máskülönben soha nem jutott volna be a tömeg, annyira elhúzódtak volna az átvizsgálások.

És jön Rio: terroristák helyett zsebesek és rablók

Kis-Benedek József szerint a távoli Rio egészen más biztonsági kockázatokat rejt, mint Franciaország. Ott ugyan a terrortámadások megszervezése sokkal drágább és nehezebb volna, és a franciához képest jóval csekélyebb létszámú a muszlim közösség, akik között olyan radikálisok élhetnek, akik segítenének a támadások végrehajtásában, viszont sokkal inkább fenyegetnek a bűnözők.

„A piti bűnözésre kell majd figyelni” – visszhangozta a biztonságpolitikai szakértő szavait Siklós Erik, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) kommunikációs igazgatója is. Szocsival ellentétben, ahol elsősorban a terrorfenyegetettségre kellett ügyelni, itt sokkal inkább a közbiztonság, illetve annak hiánya jelent kockázatot. „Rióban is lesz TEK-es szakember, aki napi szinte tájékoztatja majd a MOB munkatársait, a jelentéseket folyamatosan frissítik” – mondta Siklós Erik.

Családtervezés közben ne menjenek olimpiára

Azok a szurkolók, akik a magyar olimpiai csapat hivatalos utaztatóján keresztül érkeznek, tájékoztató füzetet kapnak majd, amiben tanácsok szerepelnek, hogyan viselkedjen, hova menjen és hová ne menjen a vendég. A kiutazóknak egyébként négyféle oltás beadatását ajánlják – a hastífusztól a sárgalázig. A zikavírus ellen viszont nincs oltóanyag, így nem ajánlják a kiutazást olyanoknak, akik a közeljövőben a gyermekvállalást fontolgatják. Egy esetleges zikafertőzés tünetei amúgy a hazaérkezéstől számított három héten belül jelentkezhetnek, erre is érdemes odafigyelni.

Bombakeresési gyakorlaton a brazil rendőrség különleges erőinek kutyás rendészei
AFP / Vanderlei Almeida

A sportolók egészen más biztonsági körülmények között laknak majd, mint a turisták. „Egy burokban fognak élni a megérkezésüktől az utazáson át a sporteseményekig” – mondta Siklós Erik. Arra az esetre, ha a csapattagok mégis kilépnek ebből a „burokból”, mert például meg szeretnék nézni a Cukorsüveg-hegyet vagy a Megváltó Krisztus szobrát, már a múlt heti eskütételen is kaptak jó tanácsokat a MOB munkatársaitól. A versenyzők ezek alapján jobb, ha szinte semmit nem visznek magukkal, még a mobiltelefonjukat és a fényképezőgépüket is szerencsésebb az olimpiai faluban hagyniuk. Lehetőleg a feltétlenül szükséges készpénzen kívül ne is legyen más náluk, és csak olyan helyre menjenek, ahol sok a turista.

Ezeket ne vigye magával, ha sétálni megy a favellákba

Brazília a magyar konzuli szolgálat legfrissebb jelentése szerint kikerült a külön ajánlással el nem látott országok közül, átsorolták a fokozott biztonsági kockázatokat rejtő országok közé, a III. kategóriából a II.-esbe – mondta Menczer Tamás, a külügyminisztérium sajtófőnöke a hvg.hu-nak. Ezt elsősorban a brazil közbiztonság állapotával indokolták. Egyébként már megnyílt Rióban az az ideiglenes konzuli iroda, ami a játékok alatt végig el fogja látni a kiutazó magyarok konzuli szolgálatát. Ha elveszítik útiokmányaikat, bűncselekmény áldozatává (netalán elkövetőjévé) válnának, velük lesz érdemes felvenni a kapcsolatot.

Fontos, hogy akinek az útlevele az országba lépéstől számított fél éven belül lejár, az ugyan a brazíliai repülőtéren még leszállhat a gépről, a reptérről viszont szinte biztosan visszafordítják.

Légvédelmi rakéta a Maracana Stadion mellett
AFP / Christophe Simon

Ami pedig a helyi közlekedést illeti, a taxi a legdrágább, de egyben a legbiztonságosabb megoldás. A külügy sajtófőnöke szerint a tömegközlekedési eszközökön sok zsebtolvaj dolgozik. Aki autót bérel, az arra figyeljen, hogy a közlekedési fegyelem „meglehetősen laza Európához képest”. Ugyanakkor tele van kamerával a város, a szabálysértéseket súlyosan, az ittas vezetést pedig nagyon komolyan büntetik.

Egy ország, amihez képest a magyar egészségügy salzburgi magánklinika

Mindenképpen ajánlott, hogy a kiutazó szurkolók olyan betegbiztosítást kössenek, amely a kinti magánkórházi ellátást is fedezi, mert ellenkező esetben közkórházakban köthetnek ki. Ezekben pedig az ellátás színvonala „az európai normákhoz képest rendkívül alacsony”, és a sorok is nagyon hosszúak.

A külügy sajtófőnöke szerint sem érdemes nagyobb összegű készpénzt magával hordania annak, aki a városban közlekedik, és nem árt tudni, hogy a helyi bűnözők előszeretettel alkalmazzák a klónozott hitelkártyák módszerét. „A hölgyek pedig kerüljék a drága, figyelemfelhívó ékszerek viselését” – mondta Menczer Tamás.

A legfrissebb tudnivalókért érdemes látogatni a konzuli szolgálat honlapját. A Külügyminisztérium ajánlása szerint érdemes még itthonról regisztrálni a honlapon konzuli védelemért, mert így baj esetén sokkal könnyebben tud segíteni a kinti konzuli iroda is.

Hirdetés
Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.