A gyerekek szerint a biztonság a legfontosabb.
A 10 és 18 év közötti fiatalok elsősorban a biztonságos településeket tartják gyerekbarátnak, de fontos számukra az is, hogy beleszólhassanak az őket érintő döntésekbe – az UNICEF Magyar Bizottság Alapítvány megbízásából a GfK Hungária Piackutató Intézet készített a témában felmérést.
Kiderült, hogy a gyerekek nagyon is észlelik lakóhelyeik ellentmondásait, illetve kritikusan szemlélik az őket érintő és rosszul működő rendszereket, és jól meg is tudják fogalmazni, mit szeretnének, melyek azok a dolgok, amelyeken szerintük változtatni kellene. Problémának mondták a nem rendeltetésszerűen használt vagy piszkos közösségi tereket, vagy azt, hogy nem jó helyen van egy adott tér, például messze van a gyógyszertár az orvosi rendelőtől.
A lányoknál a zöld parkok és a közlekedési területek megléte és minősége volt fontos, a fiúknál pedig a sportpályák vagy sportcsarnokok közelsége, állapota volt hangsúlyos. Elégedetlenségüket fejezték ki például a közlekedés kapcsán: sok véleményben jelentős szerepet kaptak az utak rossz minőségéből vagy a bicikliutak hiányából fakadó nehézségek.
A „gyerekbarát” kifejezés a legtöbb megkérdezettnek olyan helyet jelent, ahol jól érzi magát, és részt vehet olyan tevékenységekben, melyek életkorának megfelelően neki szól.
„Mivel az általános iskolások még inkább azon a településen tanulnak, ahol laknak, addig a középiskolások között igen tipikusnak mondható az ingázás a lakóhely és az iskola között. Így az általános iskolásoknak a kikapcsolódás a lakóhelyen található játszóteret/grundot, illetve a sportpályát jelenti, míg a középiskolások kikapcsolódási igényei szélesebbek: legyen valamilyen gyülekezőhely, ez nagyobb településeken egy bevásárlóközpont, mozi vagy éppen park. Ezeket a helyszíneket egy kis település nem mindig tudja biztosítani, így éppen ezért ezek megléte döntő a középiskolások életében: ha nincs lehetőségük ilyen helyen találkozni kortársaikkal lakóhelyükön, akkor más településen keresnek megoldást, ezzel is távolodva lakóhelyüktől” – írja a kutatást részletező kiadvány.
A program tavaly indult, célja, hogy az önkormányzatokat érdekeltté tegyék abban, hogy településük gyermekeinek jogai mindenképp érvényesülhessenek.
A gyermekbarát település címet tavaly Óbuda, Hódmezővásárhely és Cigánd nyerte el.