2016. június. 04. 18:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2016. június. 04. 19:15 Itthon

ENSZ: Folyóba kényszerített menekült lelte halálát a Tiszában?

Az ENSZ menekültügyi szervezete aggódik amiatt, hogy egy fiatal szíriai férfi a Holt-Tiszában lelte halálát. Különösen, mert a szervezet olyan információkat is kapott, amelyek szerint egy nagyobb migránscsoportot a határvédelmi szervek emberei "visszakényszerítettek" a folyóba.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságát (UNHCR) megdöbbentették azok a hírek, amelyek szerint egy szíriai menekült a héten életét vesztette a magyar–szerb határon - közölte szombaton a szervezet.

Az UNHCR szeretné megismerni a tragikus incidens további részleteit, miután a magyar határőrizeti szervek értesítették a halálesetről. A fiatalember minden jel szerint a Tiszába fulladt, miközben megpróbált átkelni a folyón Szerbiából Magyarországra - írták. A beszámolók arra utalnak, hogy a férfi egy nagyobb menekült- és bevándorlócsoport tagja volt, amelynek tagjai utóbb azt mondták, visszakényszerítették őket a folyóba.

Azok az állítások, amelyek szerint június 1-jén a kora reggeli órákban erőszakkal fordították vissza az embereket Magyarországról Szerbiába, az után kerültek nyilvánosságra, hogy kiderült, a magyar rendőrség kimentett egy iraki édesanyát és a gyermekeit a Tiszából. Egyes híradások szerint a család annak a nagyobb csoportnak a része volt, amelynek az a 22 éves szíriai fiatalember is, aki aztán eltűnt a hullámokban az állítólagos erőszakos visszafordításuk után. A magyar rendőrség pénteken bejelentette, hogy Szeged mellett megtalálták a folyóban a 22 éves szíriai férfi holttestét.

Iraki menekülteket húztak ki a Holt-Tiszából Röszkénél - videó

„A körülményeket, amelyek ehhez a tragikus halálesethez vezettek, a hatóságoknak a határ mindkét oldalán gyorsan és a lehető legalaposabban ki kell vizsgálniuk” – mondta Montserrat Feixas Vihé, az UNHCR Közép-európai Regionális Képviseletének vezetője. "Ahelyett, hogy biztonságra és menedékre lelt volna Európában, egy fiatalember tragikus módon az életét vesztette" - fogalmazott.

Az ENSZ menekültügyi szervezetét rendkívül aggasztónak tartja azokat az egyre szaporodó beszámolókat, amelyek szerint Magyarországon erőszakos visszaélések érik a határőrizeti hatóságok részéről a menedékkérőket és a bevándorlókat. Szintúgy aggodalamra adnak okot a szervezet szerint az elmúlt időszak erőteljesen korlátozó határőrizeti és törvényi lépései, beleértve annak a megnehezítését, hogy egy menedékkérő hozzáférjen a menekültügyi eljáráshoz.

AZ UNHCR ezeket részletesen összefoglalta a Magyarországon 2015 júliusa és 2016 márciusa között életbe léptetett ilyen jellegű intézkedéseket és gyakorlatokat a május 12-én közzétett Magyarország mint menedéket nyújtó ország (Hungary as a Country of Asylum) című jelentésében. A dokumentum egyúttal kitér arra is, hogy Magyarország korlátozza a menedékjoghoz való hozzáférést, illetve elrettenti az embereket attól, hogy benyújtsák menedékkérelmüket, az országban egyre szűkebb a lehetőség arra, hogy valakit menekültként ismerjenek el, s mindez komoly aggályokat vet fel a tekintetben, vajon ezek az intézkedések összhangban vannak-e a nemzetközi és az európai uniós joggal.

Az UNHCR és partner szervezetek munkatársai május végére már több mint száz olyan esetről gyűjtöttek információt, amelyek alanyai olyan aggasztó állításokat fogalmaztak meg, miszerint a határon átkelni szándékozókkal szemben túlzott erőszakot alkalmaztak.

Az UNHCR immár több ízben kifejezte a magyar hatóságok felé az aggályait az egyre korlátozóbb határőrizeti intézkedések valamint az erőszakos visszafordításokról szóló beszámolók miatt, és felajánlotta jószolgálati segítségét Magyarország kormányának, hogy közreműködik a határon kialakult komoly menekültügyi és humanitárius kockázat csökkentésében.

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?