Itthon hvg.hu 2016. május. 20. 15:53

Körmendről könnyebb dobbantani Ausztriába

A magyar menekültügyi hatóság soha nem vallaná be, hogy a határ közeli városból futni hagyja a menekülteket Ausztria felé. Riportot készített a körmendi menekülttábornál az osztrák Der Standard című lap munkatársa.

„Nem értem, miért hoztak minket ide. Az étel rossz, általában kenyér van olajos szardíniával, a sátrak szűkek és nedvesek”, panaszkodik a körmendi menekülttáborban lakó 35 éves bangladeshi Sheikh Sultan Mahmoud az osztrák Der Standard című lap riporterének. A tábor nyitott, a média nem léphet be, viszont a menedékkérők szabadon mozoghatnak a városban.

A menekültügyi kérelme elbírálására váró fiatalember 2 és fél hónapot a bicskei táborban töltött, ahol kőépületben volt elszállásolva és a szobákban legalább volt valamennyi hely, ahova vissza tudott húzódni. A magyar menekültügyi hatóság (BÁH) tájékoztatása szerint a rendőrségi középiskola területén felállított körmendi sátortáborban csak olyan férfiakat helyeznek el, akik a menekültügyi eljárásuk végén járnak, és már voltak más táborokban. A körmendit május másodikán adták át, 300 férőhelyesre tervezték, és lassan betelik.

MTI / Varga György

Mahmoud hosszú út végén ért Magyarországra, amely Dubajon, Ománon, Iránon, Törökországon és Égei-tengeren át vezetett Szerbiába, az ősszel már kerítéssel lezárt magyar határig. Mahmoud Magyarországon adta be a menekültügyi kérelmét: ha negatív döntés születik, minden jogorvoslati utat kipróbál. Ha végérvényesen elutasítják is, azzal számol, hogy nem fogja érdekelni a magyar államot – és mehet, amerre lát. Azzal, hogy Körmenden van, alig 12 km-re az osztrák határtól, egészen közel került a céljához. Eredetileg, amikor a kerítésen átbújva Magyarországra jött, rögtön őrizetbe vették, és a szabályok szerint azonnali kiutasítás várt volna rá, csakhogy Szerbia egy ideje nem fogad vissza menekülteket, így a kiskunhalasi őrzött táborba került. Onnan Bicskére, majd Körmendre.

 Bár a BÁH soha nem vallaná be, hogy Mahmoudnak igaza van, Gregor Mayer, a Der Standard újságírója szerint a számok magukért beszélnek: az év elejétől április végéig 12 ezer menedékkérőt regisztráltak, április 30-án ezzel szemben csak 1777-en tartózkodtak Magyarországon.

Mint korábban megírtuk, Ausztria reagált a tábor hírére azzal, hogy határellenőrzést vezettek be a közeli Moschendorf és Heiligenbrunn településeknél, és kerítés építését is elhatározták ezen a szakaszon. A körmendi menekülttábor lakóival kapcsolatban jelentette ki Lázár János az első rendőrségi hírekre reagálva, hogy menekültek betörték a helyi sportcsarnok ablakát, ahol az ott edző kézilabdázó lányokat szexuálisan bántalmazták. Később kiderült, ebből csak az volt igaz, hogy egy ablaküveg betört, de valószínűleg azért, mert valaki nekitámaszkodott.

Hirdetés