Itthon Bihari Ádám 2016. május. 11. 06:30

Ismét több menekült jön erre, pedig útjuk nincs jó szándékkal kikövezve

Bihari Ádám
Szerzőnk Bihari Ádám

Röszkénél és Tompánál időnként már több százan várakoznak egyszerre a tranzitzónáknál. Bár jogilag már Magyarországon vannak, mégsem jöhetnek át a határkerítésen, ezért ugyanúgy a pusztában alszanak, sokan heteken át. A helyszínen forgattunk.

A balkáni útvonal lezárása óta rengeteg menekült ragadt Európában, aki még mindig megpróbál eljutni a kontinens belsejébe, legtöbbször Németországba. Közülük egyre nagyobb tömeg gyűlik össze Magyarország déli határain is, nem kis részben azért, mert a magyar tranzitzónáknál korlátozták a naponta beengedhetők számát. Hetek óta hallani, hogy milyen mostoha körülmények között várakoznak menedékkérelmük beadására afgánok, szírek, marokkóiak, gyerekes családok és egyedülálló férfiak, és hogy a magyar hatóságok nemigen viselik szívükön a sorsukat. Ezt ellenőrizendő, kamerával is elmentünk a Röszkére és Tompára. Azt tapasztaltuk, hogy noha a menekültek messze nincsenek annyian, mint tavaly nyár végén, helyzetük legalább annyira nyomorúságos, mint akkor.

A helyzet Bács-Kiskun megyében

Torma Sándor rendőrezredes, megbízott határrendészeti szolgálatvezető a tompai átkelőnél a hvg.hu-nak elmondta, már január óta érezni lehetett, hogy emelkedik az illegális határátlépések száma a megye határszakaszán. Azóta elérte a 2800 főt, (mármint összesen annyit) de ez még így is 63-64 százalékkal kevesebb, mint tavaly ilyenkor.

Ezzel párhuzamosan a tranzitzóna előtt megjelenő külföldiek száma is emelkedett – mondta az ezredes. Az elmúlt hetekben azt lehet mondani, hogy átlagban 80-100 fő tartózkodik a tranzitzóna előtt, akik arra várnak, hogy belépjenek és beadják a menedékkérelmüket. Az ezredes azt mondta, rendszeresen vizsgálják a kint levő csoportok összetételét. Az érzékeny csoportokat, vagyis a családokat, gyerekeket teszik a sor elejére. Az egyedülálló férfiaknak hosszabb ideig kell várniuk a kerítésen kívül. Egyszer mindenki átjut, hacsak meg nem gondolja magát, vissza nem megy Szerbia belsejébe, és más úton próbál meg továbbmenni.

Az ezredes szerint az is beléphet, akinél nincs dokumentum, a menedékkérelmét ugyanúgy elbírálják. A szenzitív csoportokat, gyerekes családokat minimális idegenrendészeti eljárás alá vetik. Az ő útjuk egy ajtóval vezet tovább a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatala (BÁH) ügyintézőihez. Hogy innen tovább mehetnek-e, az már a BÁH dolgozóin múlik.

Az embercsempészek is egyre aktívabbak, bár sokan vannak a menekültek közül, akik csak felütik a térképet és megkeresik a célállomást. Akik viszont az embercsempészek szolgáltatásait veszik igénybe, azokat általában csak a kerítésig kísérik a bűnözők. A másik oldalon pedig a banda Magyarországon működő tagjai beljebb várják őket. Itthon leginkább külföldi állampolgárokat fogtak el embercsempészet gyanújával, közülük a legtöbben szomszédos országok állampolgárai.

Hirdetés