2016. április. 07. 05:01 MTI Utolsó frissítés: 2016. április. 07. 08:15 Itthon

Meggondolhatta magát a kormány: mégis változik a vészhelyzeti terv?

Több jelentős ponton változott az alaptörvény-módosítás tervezete a terrorveszélyhelyzet elrendelésével kapcsolatban – írta a Magyar Idők. A módosítással párhuzamosan a honvédelmi tárca a terrorfenyegetés miatt kezdeményezni fogja a kabinetnél a nemzeti biztonsági stratégia és a nemzeti katonai stratégia átdolgozását.

Az ellenzéki kritikákat figyelembe véve az eredetileg javasolt 60 napról 30 napra csökkentették a terrorveszélyhelyzet elrendelésének idejét, amely alatt különleges jogrendet vezetnek be, a parlament folyamatos tájékoztatása mellett – írta a tervezetről a Magyar Idők.

Emellett a jelenlegi jogszabályok által a különleges jogrendi helyzetekben (rendkívüli állapot, szükségállapot, veszélyhelyzet, megelőző védelmi helyzet és váratlan fegyveres támadás) lehetővé tett 30 jogkorlátozó intézkedésből hatot kivettek a javaslatból.

A Magyar Idők úgy tudja, az új normaszövegben a terrorveszélyhelyzet kihirdetése esetében már nem szerepel az ország védelme szempontjából fontos termékek, energiahordozók, fogyasztási cikkek készletezésének korlátozása, a forgalmuk szabályozása. Kikerült az intézkedések közül az import és az export korlátozása, a közbeszerzési eljárások felfüggesztése is.

Szintén kikerült a szövegből a lap szerint a külföldiek beutazásának korlátozása vagy tilalma, az ország területén élő nem magyar állampolgárok jelentkezési kötelezettsége és a tartózkodásukra vonatkozó korlátozás, valamint a külföldi személyekkel és szervezetekkel való érintkezés és kapcsolattartás korlátozása vagy tilalma is.

A Honvédelmi Minisztérium péntekre ötpárti egyeztetésre hívja a parlamenti pártok frakcióvezetőit a terrorveszélyhelyzet alaptörvénybe foglalásával kapcsolatban, várják a pártok javaslatait, és készek tárgyalni róluk – közölte a lap.

Szerdán az MSZP még azt közölte, hogy a kormány továbbra sem tett le a háborús készültségre emlékeztető terrorellenes intézkedésekről.

Harangozó Tamás és Molnár Zsolt MSZP-s képviselők közölték, a péntekre összehívott ötpárti egyeztetésre a Honvédelmi Minisztérium ugyanazt az "országos felháborodást kiváltó" javaslatát küldte meg, amit januárban is a parlamenti pártok elé terjesztett, ebben pedig a kormány a javaslat alapján pontosabban meg nem határozott "terrorfenyegetettségre" hivatkozva lényegében "háborús állapotot" jelentő különleges jogrendet vezethet be.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.