Az MSZP választási szakértője elégedett az új népszavazási törvényjavaslattal, és örül, hogy a szocialisták által fontosnak tartott módosítás bekerült a szövegbe. Hogy az egész népszavazási folyamat mennyire lesz a jog szellemének, mintsem a jog betűjének megfelelő, azt persze még nem tudni. A Nyakó kontra kopaszok-ügyben most a Kúria válaszát várja mindenki.
Változnak a népszavazás szabályai, a kormány új tervezete szerint megszűnne a kopaszbotrányban megismert "eljárásrend". A Nyakó István által is elszenvedett faramuci helyzetek lehetősége megszűnne azzal, hogy nem a népszavazási beadvány leadásában versengenének a népszavazási kezdeményezést leadó polgárok, hanem azonos témában akárhány beadványt be lehet adni, amíg az egyik – maximum 120 nap alatt – össze nem gyűjt kétszázezer aláírást.
Megkerestük a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) MSZP-s tagját, Litresits Andrást, aki annak mindenképpen örül, hogy bekerült az az MSZP-s javaslat, hogy ne legyen elegendő pusztán összegyűjteni a kétszázezer aláírást, hanem a Nemzeti Választási Bizottságnak le is kelljen ellenőrizni azok helyességét. Lényegében ez szerepelt Tóbiás József MSZP-elnök javaslatában is, amit március 3-án nyújtott be a Parlament elé, amely belekerült az NVB szakmai javaslatába is, és a Fidesz belement, hogy elfogadja.
Litresits egyelőre még csak átfutotta az anyagot, nem mélyedt el részletesen benne, ezért nem minden részletre tud kitérni. De a kollégái már felfedeztek jogalkotási hibákat, pontatlanságokat, ezeket javítani kell – mondta.
Litresits már korábbi, március 23-i nyílt levelében bírálta azt a kormánypárti elképzelést, hogy a 200 ezer aláírást elegendő legyen összegyűjteni. Az NVB még március 11-én kezdte meg az egyeztetést az új népszavazási törvényről, ekkor fogalmazta meg Litresits azt, hogy „az ellenőrzési fázisnak azért van jelentősége, mert így kiküszöbölhető, hogy az aláírásgyűjtési versengés során esetlegesen pl. rossz, hiányos, vagy többszörösen fénymásolt aláírásgyűjtő íveket adjon le a szervező annak érdekében, hogy a saját kérdése legyen az első.”
Persze így is a legjobban szervezett párt vagy mozgalom van előnyös helyzetben, hisz csak egy ilyen tudja gyorsan összegyűjteni a szükséges aláírásokat. Az MSZP-s bizottsági tag szerint naivitás volna azt gondolni, hogy egy magánember képes megszervezni egy népszavazást, ehhez kell valamiféle intézményi háttér, például egy párt vagy szakszervezet. Az új szabályozással most versenyhelyzet alakul ki. Persze az sem zárható ki, hogy most majd a Fidesz vagy valamilyen szatelitszervezete nyújtja be minden más beadvány mellé a sajátját, azt követően a legfejlettebb infrastruktúrájával villámgyorsan összegyűjti az aláírásokat, és keresztbe tesz ezzel a másiknak.
A Kúriának összesen 90 nap áll rendelkezésére ahhoz, hogy elbírálja Erdősiné és Nyakó beadványát. Mivel a törvény szövege szerint a változtatásokat, az új szabályokat a már folyamatban lévő népszavazási kezdeményezésekre is alkalmazni kell, így arra is számítani lehetett, hogy a kormány megpróbálja beelőzni a Kúriát, ezért is dobhatták össze ilyen sebtiben a törvénymódosítás szövegét, és ezért próbálják minél előbb a Parlament elé vinni. Közben azonban kiderült, hogy a Kúria nem várja ki a még most is hátralévő több mint két hónapot, hanem már szerdán dönt a beadványokról, ennek megfelelően simán előfordulhat, hogy két nap múlva újabb kopaszos jeleneteknek lehetünk tanúi. Már ha mindkét eddigi beadványt elutasítja a Kúria, és Erdősiné újból a korábban megszokott stábbal jelenik meg a helyszínen. A szocialisták mindenesetre már ott vannak az NVI előtt.
Egy névtelenséget kérő alkotmányjogász a hvg.hu-nak azt mondta, hogy jó a törvény módosításának iránya, előrelépésnek tekinthető. Annak nyilván kisebb az esélye ugyanis, hogy két szerveződés ugyanakkor gyűjti össze a kétszázezer aláírást, vagyis elkerülhetőek lesznek a kopaszos módozatok, bár mindig lesz, van mivel visszaélni. Az is jó, hogy a kérdéseknek meg kell felelniük az alkotmányosságnak, vagyis olyan kérdésekben nem lehet aláírást gyűjteni, amiben nem lehet népszavazást tartani.