Egy nap, öt hír - amiről ma este beszélnek: Áder János betett a kormánytöbbségnek és főleg Matolcsy Györgyéknek; a kormány megijedt attól, hogy majd a menekültek megijednek, ettől meg az emberek is megijednek; kiderült, hogy a lakosság bizony a tiltakozó tanárokkal ért egyet, és nem esik hasra Orbánék oktatáspolitikájától, sőt!
- A kormány úgy érezhette, túlságosan is visszafogott a lakosság menekültügyben, emelte tehát a tétet, és országos válsághelyzet kihirdetését ígérte. Az érvelés nem tűnik túl erősnek, pusztán arra hivatkoztak, hogy nem tudni, milyen reakciót vált ki a menekültekből az, hogy lezárnak előttük minden határt. A válsághelyzet kihirdetésének vannak azonban konkrét feltételei, amelyek azonban most nem teljesülnek. Nem véletlen, hogy több jogvédő szervezet is azonnal bírálta a döntést. Így tett a Helsinki Bizottság, az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága, az EKINT, meg persze az ellenzéki pártok is. Már ha most is arról a "tömeges bevándorlás okozta" válsághelyzetről van szó, amelyet tavaly a menekültügyi törvény alapján elrendeltek a határ menti megyékben - ugyanis Gulyás Gergely ház- és Fidesz-alelnöknek nekiszegezték a kérdést, de nem tudta megválaszolni. A válsághelyzet kihirdetéséről szóló kormányrendelet még nem jelent meg a közlönyben, ha ez megtörténik, okosabbak lehetünk, addig pedig nincs is válsághelyzet.
- Áder János nagy szomorúságot okozhatott a kormánypárti frakciókban, de még inkább a jegybankban, mivel nem írta alá az MNB alapítványainak költéseit, illetve a Magyar Posta egyes ügyleteinek elrejtésére alkalmas törvénymódosításokat. A köztársasági elnök megállapítása szerint az MNB-törvény módosításai nincsenek összhangban a közpénzekkel való gazdálkodást és a közérdekű információkat érintő alkotmányos rendelkezésekkel, emellett a változtatás visszamenőleges hatálya szemben áll a jogbiztonság alkotmányos elvével. Ezért ő nem írt alá, hanem előzetes normakontrollt kért az Alkotmánybíróságtól.
- Vannak azonban további okai is a kormány szomorúságának: a HVG számára készített Medián-felmérésből ugyanis az derült ki, hogy a lakosság több mint háromnegyede egyetért a tiltakozó pedagógusok céljaival, és majdnem kétharmaduk még a tanársztrájkot is elfogadható eszköznek tartja. A megkérdezettek 42 százaléka szerint a jelenlegi kormány (is) felelős az oktatásban kialakult problémákért. Ráadásul a válaszadók több mint fele (56 százaléka) szerint romlott az oktatás helyzete az utóbbi néhány évben. Közben kollégánkat igencsak elgondolkodtatta mindaz, ami mostanra a tanárok (és szülők, és gyerekek) tiltakozásából lett. Véleményét itt elolvashatja, lehet vele egyetérteni vagy vitatkozni.
- Sok olyan magyar előtt csapódhat be az ajtó, aki valahol az Európai Unióban szeretne dolgozni. Az Európai Bizottság ugyanis azt javasolja, hogy a munkabér és a munkafeltételek terén a kiküldetésben lévő munkavállalókra általánosan ugyanazok a szabályok vonatkozzanak, mint a helyi munkavállalókra. Az új tagállamokban azonban erről azt mondják: noha jól hangzik az, hogy az átlagosan négy hónapra kiküldött keleti munkavállalók is a helyiekkel azonos bérezésben és javadalmazásban részesüljenek, a bizottság javaslata lehetővé tenné néhány ország számára a külföldiek kiszorítását az építőiparból és néhány más ágazatból.
- Fej nélküli marhatetemekről készült fotók terjednek a neten, megosztójuk szerint a Mecsek egy csodaszép kis településének természetvédelmi területénél hevernek az állati maradványok. Kiderítettük, hogy hatósági eljárás tényleg indult, de egyelőre nem világos, hogy az ügyet csak az egymást feljelentő haragosok gerjesztik-e, vagy valóban dögök borítják a patakpartot.
Amikor kiderült, hogy migránsválság van nálunk, csak a kormányon kívül ezt senki sem látja, a nap képe nem is lehet más, mint az, amelyik megmutatja, mi is az igazi menekültdráma.