Nem volt pénz a kemencék és a hűtők működtetésére, így az elkészült kenyértésztát, valamint a lefejt tejet is ki kellett dobnia a tanoncoknak, miután a Klik nem engedte, hogy az iskolák ezeket maguk értékesítsék.
Bár a szakképzésben részt vevő tanintézmények eddig termékeket állítottak elő, amelyeket eladhattak és ebből bevételük is volt, a Klik megalakulása óta erre nincs lehetőség – írja a Népszabadság.
A Klebelsberg Intézményfenntartó Központ ugyanis elvette a számlatömböket az iskoláktól arra hivatkozva, hogy nincs gazdasági önállóságuk, és ezért nem árulhatnak semmit.
A Klik arra utasította az iskolákat, hogy az így eladhatatlan késztermékeket semmisítsék meg: a péktanulók például nem süthették ki az elkészített kenyeret, mert a kemencék üzemeltetése sok pénzbe kerül, inkább dobják ki a tésztát. Ugyanígy egy tejgazdaságban az elromlott hűtő megjavítására nem volt pénz, ehelyett inkább a már lefejt tej kiöntését javasolták az intézménynek.
A lap szerint miután kiderült, hogy a boltokból így hiányoznak a tanoncok termékei, visszaadták a számlatömböket, de a befolyt összegeket a Kliknek kellett leadni, így az iskolákban nem maradt pénz a termelési eszközök, például a vetőmagok megvásárlására. Végül a bevétel felét a szakiskolákban hagyták a szükséges költségekre, a traktorok, különböző járművek megtankolására pedig üzemanyagkártyát adtak az iskoláknak, amelyeken azonban gyakran nem volt pénz.
A Népszabadság szerint azokban a szakiskolákban, amelyeket a Földművelésügyi vagy a Nemzetgazdasági Minisztérium már átvett, jobb a helyzet.