Itthon hvg.hu 2015. december. 22. 21:58

Orbánék kampányán mereng szomorkásan a BBC

Az angol BBC beszámolója szerint az Orbán-kormány kvótaellenes kampánya eredményesen formálta át az emberek félelemérzetét, így kevesen lesznek megértőek karácsonykor a menekültekkel szemben.

Széleskörű, de meglehetősen borús összefoglaló jelent meg a magyar kormány vitájáról az angol közszolgálati médiumban, amit az ENSZ menekültügyi szervezetével és az Európa Tanáccsal folytatott. A nemzetközi szervezetek arra kérték a magyar kormányt, hogy hagyjon fel a menekültekkel szembeni hangulatkeltéssel, ami a lakosság félelemérzetét, idegengyűlöletét és intoleranciáját növeli.

Szijjártó Péter még hétfőn reagált a szervezetek felszólítására, miszerint az országot bírálók vaksága az európai civilizáció megszűnéséhez vezethet. A külügyminiszter szerint a kormány csak a valóságról beszél, és minden rászorulót befogad a kormány, de a gazdasági bevándorlókat nem - bár a külügyminiszter nem tett említést a magyar jogszabályi változásokról, amely következtében a szírek és irakiak is rendszeresen elestek a vízumtól.

MTI / Bruzák Noémi

A BBC szó szerint idézi a január végéig tartó kampány elemeit, miszerint minden 12. másodpercben belép egy "illegális migráns" az ország területére - bár ilyen a déli határzár óta csekély számban fordult elő -, valamint "a migránsok veszélyeztetik a kultúránkat." Emellett képen mellékelték az egyik kormányzati hirdetést, miszerint "A kötelező betelepítési kvóta növeli a terrorveszélyt!".

A karácsonyon átívelő kampány mellett felelevenítik a - manipulatív kérdésekkel teletűzdeltnek vélt - nyári konzultációs kérdőívet is, valamint a migránsokkal szemben a határ védelmére ösztönző plakátokat is. A propaganda a határzár megvalósulása után is folytatódott - ekkor már a kötelező kvóták ellen. A BBC szerint ezt sikerrel folytatta a kormány, ugyanis a lakosság 63 százaléka agresszívnak és követelőzőnek találja a menekülteket - miközben beáramlásuk csekély szintre apadt. 56 százalék aggodalma szerint a muszlimok előbb vagy utóbb többségbe kerülhetnek Európában, elnyomva kultúránkat.

Orbán a migránsellenes kórust év eleje óta vezetve a népszerűségük növekedését is követhette - írja a BBC. Az angol összefoglaló szerint Orbán szövegírói következetesen kerülik a menekült kifejezést, helyette az illegális migránst használják, emellett tudatosan elhagyják az 1956-os forradalom utáni menekülthullám összehasonlítását a mostani helyzettel, valamint arról a kivándorlásról is hallgatnak, ami jelenleg is zajlik az Egyesült Királyság irányába.

Stiller Ákos

Miközben a magyar ellenzéknek gyenge, vagy talán már el is feledte a menekülteket támogató politikáját, néhány kormányzati politikus megfogalmazott különvéleményeket, köztük Prőhle Gergely is, aki egy gyermekét a levegőbe tartó afgán férfiról választott képet választott Heti Válasz írásának illusztrációjául, mint a nagyszerű és bátorító erő illusztrációját.

A BBC Idézte Várszegi Asztrik pannonhalmi főapátnak a HVG hetilap karácsonyi dupla lapszámának adott interjúját is, miszerint "a mostani menekültáradat fő sodra elkerült ugyan minket, de (...) aki zörget, azt befogadjuk. A pannonhalmi apátság egyébiránt 50 muszlim menekültnek is szállást biztosított egy időre.

Az angol közszolgálati portál azonban borús képet fest a magyar helyzetről, miszerint Magyarországon hasonló érzelmű emberek csak kis számban lesznek idén karácsonykor.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.