Itthon hvg.hu/MTI 2015. november. 17. 10:51

Nyilvántartás készül arcunkról a hatóságok számára

Arcképprofilokat nyilvántartó rendszer létrehozásáról döntött kedden az Országgyűlés, az adatbázishoz csak felügyelettel férhetnek hozzá a hatóságok.

Az elfogadott tervezet szerint az országos hatósági nyilvántartásba nem a fotóink kerülnek, hanem olyan számok, amelyek jól jellemzik az arcunk szerkezetét - például a két szem távolságát vagy az orr-száj távolságot -, azonban alkalmatlanok az arckép visszafejtésére. Az ilyen jellegű adatgyűjtés segítheti a nyomozásokat, azonban mivel személyes adatnak minősülnek a profilok is, így csak bírósági felügyelettel adhatók ki a hatóságoknak. A profilok között csak ügyhöz kötötten kereshetnek, egyebek mellett a bíróság, a rendőrség, az ügyészség, a büntetés-végrehajtás vagy nyomozást végző szerv.

Két célt szolgálhat az adatbázis felhasználása, például körözésnél vagy ismeretlen elhunyt azonosításánál, illetve ennek ellenőrzésénél. Az adatbázis feltöltését a meglévő, régebbi adatbázisokból kezdik meg, így úti okmányokból vagy közlekedési okmányokból származó adatokat használnak fel, de rendelkezésére állnak adatok a menekültügyi vagy a központi idegenrendészeti nyilvántartásból is.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.