Itthon hvg.hu 2015. november. 12. 09:25

Elrendelte a pezsgőfürdők ellenőrzését az Emmi

A légiós baktérium elszaporodása szempontjából kockázatos pezsgőfürdőket ezentúl rendszeresen ellenőrizni kell.

A fürdőüzemeltetőket, a kórházakat, és más intézményeket is érint az Emmi új rendelete, amely előírja a pezsgőfürdők rendszeres ellenőrzését, hogy így csökkentsék a legionella baktériumok által okozott fertőzéseket – mondta az InfoRádiónak Vargha Márta, az Országos Közegészségügyi Központ osztályvezetője.

MTI / Kovács Attila

A három hónap múlva életbe lépő, bár az intézmények számára még további egy év türelmi időt adó rendelet a baktériumok rendszeres ellenőrzését írja elő a kiemelten kockázatos közegekben, ami a kórházak és a szállodák melegvíz-hálózatára vonatkozik, azon fürdőkre, amelyek hőmérséklete 30 foknál melegebb és vízcseppeket képeznek – tehát a pezsgőfürdőkre és élménymedencékre –, valamint a nedvesen fűtő tornyokra, ahol vízkipárolgás történik. Azt a határértékeket is meghatározza, amelyek meghaladása esetén különböző beavatkozásokat kell tenniük az üzemeltetőknek.

A legionella olyan baktérium, amely leginkább épített környezetben szaporodik olyan helyeken, ahol meleg pangó víz van, és akkor jelent fertőzési kockázatot, ha apró vízcseppecskék keletkeznek, amelyek tartalmazzák ezt a baktériumot, mivel ezeket belélegezve meglehetősen súlyos betegség is kialakulhat, akár halálos kimenetelű tüdőgyulladás is – hangzott el a rádióban.

Magyarországon évente körülbelül harminc legionella baktérium miatti megbetegedést észlelnek. Több száz fős járványok nem voltak Magyarországon, de előfordultak halálesetek is a legionellával összefüggésben – tette hozzá Vargha Márta.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.