Idegen elem az NGM portfóliójában, hogy a rábízott szakképző iskolák egy részében gimnáziumi képzés is folyik. A tárca ragaszkodik hozzá, hogy egy, az intézményi rangsorokban jól szereplő váci gimnáziumi képzés is megszűnjön. Egyelőre az Emmi és az NGM között megy a meccs a Boronkay ügyében. Az NGM csütörtökön reagált: megmaradnak a Boronkay osztályai.
A győri Krúdy Gyula Gimnázium ugyan megmenekült (azzal, hogy az NGM visszaadta a gimnáziumi osztályok működtetését a Kliknek), de most újabb népszerű iskola került veszélybe – írta a szerdai Népszabadság.
A váci Boronkay György középiskolában, amely az intézményi rangsorokban is előkelő helyen szerepel, bizonytalanná vált, hogy jövőre elindíthatják-e a gimnáziumi osztályokat.
A lap úgy tudja, az iskola sorsa a Nemzetgazdasági Minisztérium és az oktatási államtitkárság közötti erőpróba eredményétől függ.
A fenntartó NGM még mindig nem adott engedélyt az iskolának a gimnáziumi osztályok elindítására. Fábián Gábor igazgató elmondta: nemrég érkezett javaslat a tárcától, hogy felmenő rendszerben vezessék ki a gimnáziumi képzést. Hozzátette, sokan szeretnének bekerülni nyelvi képzést biztosító osztályaikba, és bár a felvételi időszak előtt az általános iskolákat járják, hetek óta nem igazán tudnak biztosat mondani az érdeklődőknek a Boronkayról.
A HVG 2015-ös listáján a váci intézmény lett a legjobb szakközép, de a gimnáziumi képzése is a legjobb száz között van, a 85. helyen végzett. Minden tizedik diákjuk bejut az OKTV-döntőbe – mondta az igazgató.
2016 szeptemberére két gimnáziumi osztályt terveztek, kb. 70 gyerekkel.
Az NGM ragaszkodik a kifuttatáshoz?
A Népszabadság úgy tudja, az iskoláról magas szinten megy az egyeztetés az NGM és az Emmi között. Nem zárható ki, hogy 2016-ban még indíthat két gimnáziumi osztályt a Boronkay, de a nemzetgazdasági tárca ragaszkodik hozzá, hogy kifutó rendszerben ez legyen az utolsó gimnáziumi évfolyam – értesült a lap a tárgyalásokra rálátó forrásból.
Májusban egy kormányrendelettel 300 szakképző iskolát helyeztek át az Emmi fennhatósága alá tartozó Kliktől az NGM-hez. Ezek közül 31 intézményben gimnáziumi képzés is folyik, ami idegen elem az NGM portfóliójában.
NGM: Megmarad a Boronkay |
A Nemzetgazdasági Minisztérium csütörtökön reagált a Népszabadság értesülésére. Mint írták, a szakképzési centrumok tagintézményei keretében működő színvonalas gimnáziumi osztályok léte és további működése eddig sem volt, és a jövőben sem lesz kérdéses. A gimnáziumi osztályokkal kapcsolatosan tévesek azok az információk, miszerint a fenntartó NGM meg akarta szüntetni ezeket. Arról lehet szó csupán, hogy egyes osztályokat a gimnáziumokat fő profilként fenntartó Klikben működő gimnáziumokba helyezik át. Ezek a tárgyalások jelenleg is folynak az NGM és az Emmi között. A helyi szereplőkkel történt egyeztetések eredményeként eldőlt, hogy egyelőre nemcsak a Győri Szolgáltatási Centrum Krúdy Gyula Gimnáziuma, Két Tanítási Nyelvű Középiskolája, Idegenforgalmi és Vendéglátó Szakképző Iskolájában marad meg a gimnáziumi képzés, hanem a Váci Szakképzési Centrum Boronkay György Műszaki Szakközépiskolája és Gimnáziumában is oly módon, hogy a helyi tantestület egyetértésével két osztály két tanítási nyelvű gimnáziumi képzésének indítására kap engedélyt az iskola. Ezeknek az osztályoknak a képzési programjába illesztve lehetőségük lesz a diákoknak arra, hogy bekapcsolódjanak a szakgimnáziumi osztályok képzésébe, s ennek keretében idegenvezető szakképesítést szerezzenek. |