Itthon Dercsényi Dávid 2015. október. 14. 15:40

„Félájult, ájult gyerekek érkeznek” – új ötlettel javítana a helyzeten a Migration Aid

Menekültek ellátása a vonaton – megint példás gyorsasággal igazítanák a tevékenységüket a fennálló helyzethez a menekültsegítő szervezetek. A Migration Aidből érkező új ötlet emberibbé tenné a Magyarország két határa között zajló emberszállítást. Erre azért is szükség lenne, mert egyre betegebben érkeznek a menekültek a horvát határhoz.

Bár már nem látjuk őket a Keleti pályaudvaron vagy Szegeden, a menekültek folyamatosan és egyre nagyobb számban érkeznek Magyarországra. A horvát határnál ma is naponta nyolc-tízezer ember jelenik meg vonattal és busszal a horvát hatóságok jóvoltából. Itt a rendőrség által műveleti területté nyilvánított állomásokon időznek 2-4 órát, majd vonatra szállnak, hogy Hegyeshalomnál kiszállva Ausztriába távozzanak (a civilek szerint itt elég lazán kezeli a magyar állam, hogy a menekült regisztrálni vagy az osztrák határ felé indul-e – és leginkább nem a magyarországi regisztrációt választják.)

A menekültsegítő civil szervezetek továbbra is segítenek: szendvicseket készítenek, más élelmiszereket és ruhákat adnak az arra rászorultaknak. Az orvosi ellátásról a Magyar Vöröskereszt gondoskodik. A szervezetek megcsappanó adakozási kedvről számoltak be legutóbb egy háttérbeszélgetésen – amióta a menekültek nincsenek „láb alatt”, a segítő szándékú magyarok aktivitása is lelohadt.

MTI / Krizsán Csaba

Pedig nemcsak többen érkeznek, hanem rosszabb állapotban is vannak a menekültek. Itt az ősz, egyre több az eső, egyre hidegebbek a napok, és a Balkánon végigvándorló menekültek egyre többször érkeznek betegen. A Migration Aid is a segítők közt van, Zsohár Zsuzsanna szóvivő pedig egyre többször találkozik félájult, ájult gyerekekkel. „Egyre több a gyerek, az aktivisták viszont kevesebben vannak, mint a budapesti események idején.”

A segítő szervezetek híresek hihetetlen rugalmasságukról: bármilyen változás történt akár a törvényben, akár a történésekben, nagyon rövid időn belül alkalmazkodtak hozzá. A Migration Aid megint új ötlettel áll elő – kérdés persze, hogy a rugalmasság tekintetében kevésbé híres magyar állam vevő lesz-e ezekre.

Miután most vonatoznak a menekültek a magyar és osztrák határ között, a Migration Aid szerint nekik és az aktivistáknak is hatalmas segítség lenne, ha nem esőben-sárban az állomásokon a tranzitzónában kéne topogniuk, hanem normális körülmények között lehetne őket ellátni. És hol vannak normálisabb körülmények? A vonaton.

Stiller Ákos

Ezért a Migration Aid azt javasolja, hogy kössenek a fuvaroztató vonatok mögé még legalább egy, de inkább kettő vagont. Az egyikben folyhatna az ellátás: ételt-italt, száraz ruhát kaphatnának a menekültek, a csecsemők pelenkázására pedig szintén külön helyiség állna rendelkezésre. A másik kocsiban pedig az orvosi ellátás folyhatna – a Magyar Vöröskereszt is felkarolná az elképzelést, de az Orvosok határok nélkül nemzetközi szervezet is érdeklődik és részt venne az elképzelésben.

A beremendi várakozás alatt elő lehetne készíteni ezeket a „szolgáltató” vagonokat, majd elölről beszállhatnának az utasok. A dolog lebonyolításában az önkéntes civileknek van tapasztalatuk – a Keleti pályaudvarnál ételt, ruhát osztó sok ezer ember közt rendet tartó önkéntesek ezzel a feladattal is megbirkózhatnának.

De ehhez nemcsak az állami szervek rugalmassága kell, hanem az adományozó kedv újbóli felerősödése is. A segélyszervezetek (Migration Aid, Segítsünk Együtt a Menekülteknek, Menedék Egyesület és a többiek) továbbra is várják az adományokat és az önkénteseket is, hiszen továbbra is szükség van rájuk, most talán még jobban, mint a nyáron.

Hirdetés