Magyarázkodnia kellett a kormánynak Paks miatt Genfben
Meghallgatást tartott pénteken Genfben az Aarhusi Egyezmény Jogkövetési Bizottsága a paksi bővítésről az Energiaklub és a Greenpeace beadványa alapján, amely szerint a kormány megsértette az egyezményt a beruházáshoz kapcsolódó közérdekű információk eltitkolásával.
Továbbra is fenntartjuk az állításainkat a paksi bővítéssel kapcsolatban – mondta a hvg.hu-nak Perger András, a Greenpeace szakértője az Aarhusi Egyezmény Jogkövetési Bizottságának genfi ülése után.
A meghallgatás részben arra volt hivatott, hogy a két fél – a kormány, illetve az Energiaklub és a Greenpeace – tisztázza az álláspontját.
Végső állásfoglalás ma nem született, ez csak jövő tavaszra várható, és nem is lesz kötelező érvényű, de Perger András szerint már az is presztízsveszteség a kormánynak, hogy e nemzetközi fórum előtt kellett magyarázatot adnia.
A kabinetet ma többek között Aszódi Attila kormánybiztos és a Miniszterelnökség jogi osztályvezetője képviselte Genfben.
A két szervezet egyébként azért nyújtott be beadványt a bizottsághoz, mert szerintük a kormány a paksi bővítéshez kapcsolódó közérdekű információk döntő részét eltitkolta a nyilvánosság elől.
A paksi beruházáshoz kapcsolódó információkéréseket a legtöbbször visszautasították, a kért adatokat is sokszor többéves késéssel adták át, és általában peres úton kellett kikényszeríteni azokat.
A Greenpeace és az Energiaklub kifogásolta azt is, hogy a magyar polgárokat semmilyen formában nem vonták be a döntéshozatali folyamatba.
Az 1998 júniusában elfogadott Aarhusi Egyezmény a környezeti demokrácia garanciáiról, illetve a környezeti ügyekben folyó döntéshozatali eljárások érintettjeinek jogairól szól.
Az egyezmény három pillérre épül, egyrészt az információhoz való hozzáférésre, másrészt a nyilvánosságnak a döntéshozatalban történő részvételére, harmadrészt pedig a jogorvoslathoz való jogra.