Idén mindössze 12 szírnek adtunk menekültstátuszt
Magyarország idén összesen 88 embernek adta meg a menekültstátuszt, közülük 12-en szírek - közölte Pintér Sándor belügyminiszter. További 79 szír kapott oltalmazotti státuszt. Közel ezer embert küldtek eddig vissza Magyarországra a dublini szerződés szerint, és újabb 923 fő visszaküldése várható.
Bár a Népszabadság a héten már megírta, hogy a magyar állam idén augusztus végéig háromszáz főnek adott valamilyen menedékjogi státuszt, most Pintér Sándor egy írásban feltett jobbikos kérdésre pontosan közölte, hogy ezek közül menekültstátusz összesen nyolcvannyolc embernek jutott, míg 218 esetben oltalmazotti és 4 esetben befogadotti státuszt kapott a kérelmező.
Hogy világos legyen: menekültstátuszt az kaphat, akit faji, vallási, nemzeti hovatartozása miatt vagy valamilyen társadalmi csoporthoz tartozás miatt üldöznek a hazájában, míg oltalmazotti státuszt az kaphat, akinek ugyan nem a fenti okokból forog veszélyben a biztonsága, de ha hazaküldenék, akkor vélhetően súlyos sérelem érné, például halálbüntetés vagy kínzás várna rá, mert például az országában olyan állapotok uralkodnak. A befogadotti státusz, amelyből csak négyet osztottak ki, olyanoknak járhat, akik nem is adtak be menedékkérelmet, de nem küldik haza őket a rájuk leselkedő veszélyek miatt, vagy olyan személyeknek, akik akár bűncselekmény elkövetői is lehettek hazájukban, de az ottani, esetleg embertelen igazságszolgáltatás miatt nem küldik haza, megengedik, hogy Magyarországon maradjon.
A 88 menekült között 12 szír és 14 afgán és 12 szomáliai van, ezenkívül 3 elefántcsontparti, 1 egyiptomi, 4 eritreai, 2 etióp, 1 dél-szudáni, 3 szudáni, 1 ugandai, 1 kubai, 1 örmény, 2 azerbajdzsáni, 1 grúz, 1 indiai, 4 iráni, 3 iraki, 4 pakisztáni, 6 palesztin, 1 hontalan, és 11 ismeretlen. A 218 oltalmazott státuszt kapott személy közül 79-en szírek, ők alkotják a legnagyobb csoportot közülük, de ezt a továbbiakban nem részletezte a belügyminiszter válasza.
Pintér válaszából kiderül, hogy összesen 155 484 menedékjog iránti kérelmet regisztráltak, de összesen 170 ezernél is többen lépték át a határt. A menedékkérelmek közül 1914-et utasítottak el, 64 696 esetben pedig nem hoztak határozatot, megszüntették az eljárást, vélhetően azért, mert a menedékkérő távozott az országból.
A 170 252 tiltott határátlépő között a legnagyobb számban (67 015) szírek, afgánok (43 772), koszovóiak (23 403) és pakisztániak (14 959) voltak.
Azt is leírta válaszában Pintér, hogy a dublini eljárás keretében augusztus 31-ig 973 külföldi át-, illetve visszavétele történt meg, az erre irányuló megkeresések összesen 26 805 embert érintenek. Az előkészített transzferek száma jelenleg 923.