A kormányszóvivő szerint mivel a Balkánon nincs háború, ezért az ideérkező migránsoknak nincs mi elől menekülniük. "Innentől kezdve kihasznált vagy önmagukat áldozattá tevő emberekről van szó" – mondta a TV2-n. Szerinte a menekültek azért dobálják el személyes okmányaikat, mert tudják, hogy ez védelmet ad nekik az EU-ban, illetve "ők maguk is vissza tudnak élni azzal, amit Magyarország vagy az Európai Unió ajánl".
A Burgenlandban holtan talált 71 menekülttel kapcsolatban kérdezték Kovács Zoltán kormányszóvivőt péntek reggel a TV2 Mokka című műsorában.
Kovács Zoltán elmondta, hogy idén eddig több mint nyolcszáz embercsempészt fogtak el a magyar rendőrök, kétszer annyit, mint tavaly. Az a kérdés szerinte, hogy "bűnözők hogyan használhatják ki azt a teljesen abnormális helyzetet, ami a magyar határon kialakult". Demcsák Zsuzsa műsorvezető ezt álnaiv kérdésnek nevezte, hiszen – mondta – aki menekül, minden lehetőséget megragad, és ezt használják ki, akik nyerészkednek rajtuk.
"Egyet értsünk meg végre – mondta erre Kovács Zoltán. – Görögországban már nincs háború, Macedóniában nincs háború, Szerbiában nincs háború, és nálunk sincs háború. Nincs mi elől menekülni. Innentől kezdve kihasznált vagy önmagukat áldozattá tevő emberekről van szó" – fogalmazott.
"Azt gondolják, azzal hitegetik őket, hogy Németországban, Nyugat-Európában az ígéret földje vár rájuk. Nem ez a helyzet. Magyarország egy ország, az Unió egy unió, a határait meg kell védenie. A határokon a törvényességet és a rendet helyre kell állítani, mert egyébként nem fogjuk tudni kezelni ezt a helyzetet. Olyan nincs, hogy valami jár" – mondta a kormányszóvivő.
Kovács szerint "a migránsok, akik megjelennek a határon, már követelik, hogy azonnal vigyük őket vagy engedjük őket tovább Németországba, de ilyen nincs. Ezt nem teszik lehetővé sem a magyar, sem az európai jogszabályok".
A kormányszóvivő ez után arról beszélt, alapvető probléma szerinte, hogy nem lehet ellenőrizni a migránsok személyazonosságát. "Ezek az emberek eldobálják, megsemmisítik a papírjaikat, mert pontosan tudják, hogy a jelenlegi európai jogszabályi környezetben ez önmagában egy védelmet ad nekik, illetve ők maguk is vissza tudnak élni azzal, amit Magyarország vagy az Európai Unió ajánl."