Szerdán délután 4 óráig 781 határsértőt fogtak el a rendőrök Csongrád megyében, Szegeden a polgárőrséget is bevonták a fokozott ellenőrzésbe. A Jobbik szegedi elnöke, Tóth Péter hétfőn felhívta a városi rendőrkapitányt, hogy szóljon neki, a környéken több migráns is "rejtőzik". A februárban megnyitott röszkei hangárban több százan is elférnek, itt csupán regisztrálják az ideszállítottak adatait, majd innen az Idegenrendészetre, később a Bevándorlási Hivatal helyiségeibe szállítják őket. 24 óránál tovább nem tartózkodnak ezekben a helyiségekben a migránsok, így a kapacitások egyelőre elegendőnek bizonyulnak a rendőrség szerint.
Délután 4 óráig 781 migránst fogott el több tucat rendőr Szegeden, a Tisza árterében húzódó erdőben. „Sok lakossági bejelentés érkezett a rendőrséghez, ezért döntött a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányság vezetése a fokozott ellenőrzést elrendeléséről" - közölte Szenti Szabolcs szóvivő, aki azt nem árulta el, hogy a naponta megszokott 1-2 segélyhívásnál mennyivel több érkezett a rendőrségre, csupán annyit erősített meg, hogy kettőnél többen keresték meg őket azzal, hogy Szeged különböző pontjain nagyobb számban látnak migráns csoportokat.
„Politikai vitába nem kívánok bocsátkozni, a rendőrség teszi a dolgát” – válaszolta szóvivő arra az újságírói kérdésre, hogy nem a Jobbik szegedi elnöke hívta-e fel a rendőrséget. Tóth Péter elnök, aki egyébként végig a helyszínen kísérte figyelemmel az akciót, azt tagadta, hogy az akció megindítása előtt telefonált a rendőrségre, ám azt megerősítette, hogy hétfőn telefonon egyeztetett a városi rendőrkapitánnyal, a beszélgetésben pedig felhívta a figyelmet arra, hogy Szeged Gyálarét városrészében, a töltésen rengeteg a szemét, ami fertőzés veszélyét rejti magában, és arra, hogy az ártéri erdőben migránsok százai rejtőznek.
Tóth Péter az ártérhez közeli utcában él, így – elmondása szerint – személyes tapasztalatai vannak. Azt nem tudta megerősíteni, hogy vajon hétfői jelzése miatt rendelték-e el a fokozott ellenőrzést, de abban biztos, hogy ő hívta fel a figyelmet arra, hogy ezen a környéken is több migráns rejtőzik.
Az akció vége előtt tartott sajtótájékoztatón Szenti Szabolcs arról sem kívánt beszélni, hogy pontosan mennyi rendőrt vezényeltek ki a szegedi töltésre, csupán annyit mondott, hogy február óta segíti a megyei rendőrök munkáját a készenléti rendőrség és más megyék személyi állományából is csoportosítottak át erőket Szegedre. A helyszínen azt tapasztaltuk, hogy legalább tucatnyi rendőrségi autóval több tucatnyi rendőr és polgárőr vetette be magát az erdőbe, a szakadó esőben 20-30 csoportokban vezették ki a főként szír, afganisztáni és pakisztáni migránsokat, egy óra leforgása alatt három busz fordult, hogy elszállítsák őket a megfelelő helyre.
A migránsok rendkívül magas létszámát – a szóvivő közlése szerint – tudják kezelni: a februárban megnyitott röszkei hangárban több százan is elférnek, itt csupán regisztrálják az ideszállítottak adatait, majd innen az Idegenrendészetre, később a Bevándorlási Hivatal helyiségeibe szállítják őket. A szóvivő elmondta, hogy 24 óránál tovább nem tartózkodnak ezekben a helyiségekben a migránsok, így a kapacitások egyelőre elegendőnek bizonyulnak.
A hazánkba érkező migránsok menedéket kérnek az idegenrendészeten, megindul a menekültügyi eljárás, ujjlenyomatot vesznek tőlük, lefotózzák őket, majd kapnak egy igazolást, amivel szabadon és ingyen utazhatnak, a cél pedig a befogadó táborok, itt kell megvárniuk, míg ügyüket elbírálják. Éppen ezért Szegeden nem maradnak sokáig a menekültek, a kapacitási gondok például a debreceni vagy bicskei befogadó táborokban jelentkeznek.
Az a migráns, aki nem nyilatkozik személyazonosságáról, vagy nem engedi, hogy fotózzák, regisztrálják, őrizetbe kerül. A hosszadalmas eljárás lefolytatása után visszatoloncolják őt hazájába, ezt az opciót azonban kevés migráns választja, ugyanis itt nem mozoghatnak szabadon.