Magyarországra nem hozna tankokat az USA, a Jobbik mégis kiakadt
Lengyelországba, a Baltikumba és Bulgáriába, illetve Romániába telepítene nehézfegyverzetet és tankokat az USA egy átmeneti időszakra – közölte Ash Carter amerikai védelmi miniszter. Korábban az előzetes tervekről a New York Times azt írta, esetleg Magyarországra is hozhattak volna amerikai katonai eszközöket. A Jobbik arra kérte a kormányt, ne engedjen az amerikai nyomásnak az ügyben.
Kétszázötven tankot, tüzérségi eszközöket és más harci járműveket telepítene az USA több közép-európai országba részben az ukrajnai orosz beavatkozás miatt aggódó NATO-szövetségesek megnyugtatására – jelentette be a The Telegraph szerint Ash Carter, az USA védelmi minisztere.
A harci eszközöket Lengyelországba, Észtországba, Lettországba, Litvániába, Romániába és Bulgáriába telepítenék egy átmeneti időszakra. A New York Times június közepén az előzetes tervekről azt írta, esetleg Magyarországra is áthelyeztek volna amerikai nehézfegyverzetet.
Magyarországon több nemzetközi gyakorlatot tartottak már, így logikus lépés lenne, hogy a gyakorlatokon szükséges nehéz haditechnikát, például a páncélozott harckocsikat ne kelljen ide-oda szállítani, hanem Magyarországon tárolnák – közölte akkor Siklósi Péter, a Honvédelmi Minisztérium (HM) védelempolitikáért és védelmi tervezésért felelős helyettes államtitkára.
De hozzátette, Magyarország nem kapott megkeresést a Pentagontól, a magyar kormány sem alakított ki álláspontot így a kérdésről.
Csütörtökön a Jobbik is közleményt adott ki az amerikai tankokkal kapcsolatban, amelyben arra kérték a kormányt, hogy ne engedjen az amerikai nyomásnak a NATO brüsszeli miniszteri értekezletén.
Mirkóczki Ádám, a párt szóvivője szerint a szerdai és csütörtöki tanácskozáson döntés születhet arról, hogy kelet- és közép európai országokba telepítsenek nehézfegyverzeteket és csapatokat. A Jobbik álláspontja szerint nem szabad engedni ennek az "atlantista igénynek", mert az "veszélyt hoz ránk".
Azt mondta, az Egyesült Államok hosszú ideje provokatív lépések sorát teszi, destabilizál, feszültséget kelt egyes térségekben, és "nem túlzás, hogy hidegháborús viszonyokat alakítanak ki". Erre példaként Oroszországot hozta. Oroszország sem Magyarországot, sem a kárpátaljai magyarokat nem fenyegeti – jelentette ki.