Azért is stabilizálni kell az iraki régiót, hogy a menekülthelyzet kezelhető legyen – hangzott el Orbán Viktortól azon a sajtótájékoztatón, amelyet Orbán Maszúd Barzanival, az Iraki Kurdisztáni Régió elnökével tartott hétfőn az Országházban. Az is elhangzott, hogy ha az Európai Bizottság kvóta alapján terítené szét Európába a menekülteket, akkor ő a parlament elé viszi ezt az európai javaslatot.
Olyan vezetőt köszöntöttünk kétoldalú hivatalos tárgyaláson, aki az iraki fájdalmasan hiányzó stabilitás képviselője, és a politikai bátorságnak sincs híján – mondta Orbán Viktor. Tavaly novemberben kétoldalú nyilatkozatot írtunk alá, megnyitottuk erbili konzulátusunkat is – mondta a kormányfő, majd felidézte, hogy egy hónapja a parlament arról döntött, hogy katonákat küld Irakba, ez még előkészület alatt van.
Meggyőződésünk, hogy Irak térségének stabilitása nem csak az ott élőknek fontos, hanem nekünk, európaiaknak is – mondta Orbán. Meggyőződésünk, hogy ahhoz, hogy az Európába érkező menekültek helyzetét kezelni tudjuk, stabilizálni kell a térséget az Iszlám Állam fenyegetésével szemben.
Maszúd Barzani mélységes tiszteletét és köszönetét fejezte ki a magyaroknak és a kormányfőnek. Azt mondta, hogy a két ország közötti együttműködés minden területre kiterjed majd, és azt mondta, hogy a Mol eddig is nagy munkát végzett Kurdisztánban, és azt is nagyra értékelik, hogy az instabilitás alatt is Kurdisztánban maradt a magyar olajipari cég. Barzani azt mondta, hogy az Iszlám Állam nagy veszteségeket szenvedett el, bár még nem szenvedtek teljes vereséget. Megköszönte azt is, hogy a magyar parlament jóváhagyta a magyar katonák küldését, a magyar katonák szerinte barátok közt lesznek.
Orbántól a köztévé riportere azt kérdezte, hogy milyen feltételekkel mehet valaki Irakba. Orbán azt mondta, hogy önként jelentkezőket választanak, tehát bátornak kell lenni, expedíciós tapasztalat kell, és azt várják tőlük, hogy a munkájukkal vívjanak ki elismerést Magyarországnak.
A kurd televízió azt kérdezte Orbántól, hogy milyen jövőt lát a kurdoknak, erre a magyar kormányfő azt mondta, hogy a kurdokat a magyarok mindig szimpátiával figyelték, a hiszen nekik is hozzánk hasonlóan gyötrelmes volt a történelmük. Ez predesztinál bennünket a barátságra. Másrészt, mondta, olyan világban élünk, ahol senki sem tudja elmondani, hogy a versenyben való helytálláshoz mennyire kell megreformálni az államokat, ezek nyitott kérdések a sikeres nyugati országok esetében is. Szerinte a kurdok számára az nyújt most jó esélyt a sikeres autonómia kialakítására, hogy nincs körülöttük egy megcsontosodott, megrögzött állam. Mi, magyarok egy erős és sikeres Kurdisztánnal való együttműködést látunk a szemünk előtt.
A Bloomberg azt kérdi Barzanitól, hogy a nemzetközi olajcégek felé a jutalékokból fennálló tartozásaikat mikor rendezik. Azt felelte erre Barzani, hogy akkor, ha Bagdad kifizeti a kurdoknak azt a 17 százalékos jutalékot, amely jár nekik.
Orbán Viktor újságírói kérdésre azt mondta, be fogja nyújtani a parlamenthez vitára azt az uniós javaslatot, amely szerint kvótát határoznának meg az uniós országoknak, hogy mennyi bevándorlót fogadjanak be. Azt szeretné, hogy az előtt lebonyolítanák a parlamenti vitát, hogy júniusban a miniszterelnökök találkozójára már a parlamenti felhatalmazással mehessen Brüsszelbe.