Fegyházban letöltendő szabadságvesztésre ítélte egy bankkártyacsaló bűnszervezet tagjainak többségét a Budapest Környéki Törvényszék. Az elmúlt évek egyik legnagyobb bankkártyacsalásáról van szó, amely százmilliós nagyságrendű kárt okozott magyar és külföldi bankoknak. A vádlottak 2009 és 2011 között bankkártyák adatait szerezték meg és az ezen adatok alapján készített hamis bankkártyákkal pénzt vettek fel. A Nyugati téren is meghekkeltek egy automatát.
Az utóbbi évek legnagyobb bankkártyacsalásos ügyében hirdettek ítéletet hétfőn a Budapest Környéki Törvényszéken. A bűnszervezet irányítóira, az első és másodrendű vádlottra – egy román testvérpár, akik épp egy németországi börtönben ülnek – hét-hét év fegyházban letöltendő szabadságvesztést szabtak ki, és feltételesen nem bocsáthatóak szabadlábra – közölte a hvg.hu-val Koszta János, a törvényszék szóvivője. A két férfit büntetésük letöltése után ki is utasítják hét évre az országból.
Koszta János elmondta azt is, hogy a többi vádlott esetében egy év hat hónaptól öt évig terjedő ítéletek születtek. Tizenkét vádlottra összesen 43 év szabadságvesztést mért a bíróság. A kilencedrendű vádlott külföldön van, vele szemben külön folytatják le az eljárást. Az ítélet nem jogerős, a vádlottak felmentést és enyhítést kértek.
Bankkártyacsalással, vagyis bűnszervezetben elkövetett készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel való visszaéléssel és más bűncselekmények miatt állt a bíróság előtt D. Attila és társai.
Meghekkelték az automatát
A Pestvidéki Nyomozó Ügyészség szerint a magyar és román állampolgárságú vádlottak 2009 és 2011 között bankkártyák adatait szerezték meg és az ezen adatok alapján készített hamis bankkártyákkal pénzt vettek fel.
Az ügyfelek adatait a vádlottak úgy kaparintották meg, hogy adatszerző készüléket helyeztek el a bankautomatán, amely leolvasta a szükséges adatokat; ezután elkészítették a kártya klónját, amellyel aztán megkíséreltek pénzt felvenni. Egy-egy ilyen esti pénzfelvételhez akár százas nagyságrendben vittek magukkal kártyákat.
Az adatszerző akciókat nem csak itthon hajtották végre, hanem Németországban, Olaszországban, Csehországban, Dániában is, a hamis kártyákkal pedig pénzhez jutni magyar települések mellett Csehországban, Kanadában és Argentínában is próbáltak. A 13 vádlott megosztotta egymás között a feladatokat, munkatelefont és -laptopot használtak, a részfeladatokat ellátó személyek pedig jutalékot kaptak.
Az ügy első- és másodrendű vádlottja egy román állampolgárságú testvérpár, akik korábban ültek már börtönben, s az ott eltöltött idő alatt ismerkedtek meg egyik vádlott-társukkal, akivel elkezdték megszervezni a bankkártyacsalásokat. Ebben segítségükre volt egyébként egy a bűncselekmény idején még körzeti megbízottként dolgozó rendőr is.
A Nyugatinál is adatokat halásztak
A román testvérpár irányította és szervezte a csalásokat, a banda tagjai között voltak olyanok, akik a forgalmas helyeken, Baross téren, az V. kerületi Petőfi Sándor utcában vagy a Nyugatinál található ATM-ekre fel- és leszerelték az adathordozó egységeket, és hogy eközben ne zavarják meg őket, figyelő emberek is voltak a közelben.
Amennyiben egy akcióban sikerrel jártak, többször is vettek fel pénzt az adott kártyával, ám ha nem, akkor egy másik bankautomatánál tettek egy újabb próbát. Egy-egy alkalommal ezer és 150 ezer forint közötti összegre tettek szert. A külföldi bankszámlákról leemelt és az itthon megszerzett pénz felett a testvérpár rendelkezett, a részfeladatokat végző emberek pedig jutalékban részesültek.
Csak a nyomozás bűnügyi költségei 3 millió forintra rúgnak. A vádiratot 2012 októberében nyújtotta be az ügyészség a Budapest Környéki Törvényszékre, ahol az ügyet 2013 februárjában kezdték el tárgyalni. Koszta János az üggyel kapcsolatban még elmondta azt is, hogy az eljárásban hatszáz bűnjel állt rendelkezésre, többek között egy komplett bankkártyakészítő műhely. Ezt a nyomozást lefolytató Nemzeti Nyomozó Iroda Pénz- és Bankkártya-hamisítás Elleni Osztálya elkérte oktatás céljára.