Az Alkotmánybíróság egyhangú döntéssel megsemmisítette a Kúria elmarasztaló határozatát azzal, hogy a közügyek szabad vitatása a véleményszabadság fokozott védelme alatt áll.
Az Alkotmánybíróság (Ab) kedden közzétett határozatában (Ab) a véleménynyilvánítás szabadságára hivatkozva kimondta, hogy nem alaptörvény-ellenes a Fidesz ajkai szervezete által az időközi képviselő-választási kampányban közzétett kisfilm, amely az MSZP-DK közös jelöltjét összefüggésbe hozta az ajkai vörösiszap-katasztrófával.
Az interneten március 29-én közzétett videóban elhangzott, hogy a Mal Zrt. "vezetői között ott ült Pad Ferenc", akinek a "dolga az lett volna, hogy megakadályozza a katasztrófát, de ő semmit sem tett". (A jelölt a cég felügyelőbizottságának tagja volt.)
Az eljárás kezdeményezői szerint a videó valótlan tényeket híresztel, sérti a jelölt becsületét és a választók jogos érdekét, mert negatívan befolyásolhatja a közvéleményt.
A Kúria korábban azt mondta ki, hogy a valótlan tényállítások miatt jogsértő a kisfilm. A végzésben éppen az Alkotmánybíróság 1994-es határozatára hivatkoztak, amely szerint nem áll a véleménynyilvánítás védelme alatt a közszereplő becsületének csorbítására alkalmas hamis tényállítás, híresztelés, ha a tényt állító, híresztelő tudta, hogy a közlése lényegét tekintve valótlan. A Kúria álláspontja szerint a videó tartalmaz hamis tényállításokat, például amikor a jelöltnek tulajdonít olyan döntési kompetenciát, amellyel ő ténylegesen nem rendelkezett.
Az Ab azonban egyhangú döntéssel megsemmisítette a Kúria határozatát azzal, hogy a közügyek szabad vitatása a véleményszabadság fokozott védelme alatt áll.