Hiába a hétvége, a pártok cseppnyi pihenőt nem tartanak. Az Együtt milliókat kér számon Orbánon, az MSZP 2018-ra vasárnapi boltnyitást ígér és a Quaestor-tulajoknál zárolna, a Jobbik hármas metrót adna Káposztásmegyenek, az LMP nővérszállást akar.
Nézzük, mivel lepték meg a pártok szombaton a magyar társadalmat:
- Az MSZP vállalja, hogy kormányra kerülve újra nyitva tartaná a boltokat vasárnap, mondta Tóbiás József, aki szerint szombaton pártjuk csaknem száz településen tiltakozik a vasárnapi zárva tartás ellen. Hogy ez mit jelent, az az MTI beszámolójából nem derült ki. Barrel Zoltán, az MSZP és a DK támogatásával a vasárnapi időközi választáson induló IV. kerületi önkormányzati képviselőjelölt azt mondta: szeretnék, ha nem lenne fizetős az M0-ás, Káposztásmegyerig kimenne a 3-as metró és valódi rendőrőrs működne náluk. Reakcióként a Fidesz-frakció sajtóosztálya azt a frappáns választ adta, hogy "ha a baloldalon múlik, a boltok nem csak vasárnap, de minden nap lehúzhatnák a rolót. A baloldal ugyanis munkanélküliséget, pénztelenséget és gazdasági recessziót hozott az országra. A sorozatos plázaépítésekkel tönkretették a kisboltokat és a magyar kiskereskedőket". Szerintük a kormány célja, hogy a kiskereskedőket előnyben részesítse a nagy áruházláncokkal szemben.
- A káposztásmegyerig kimenő 3-as metró a Jobbiknak is szívügye így, a választás előtt. Sőt, ők a másik végállomásra is terveznek: a metró náluk Ferihegyig menne, és létesítenének sok P+R parkolót is.
- Az MSZP-nek vannak még ötletei: szintén szombaton, és szintén egy választás előtt a párt elnökhelyettese Tapolcán azt követelte, a beérkezett feljelentések alapján zárolják a Quaestor-érdekeltségű cégcsoportban a céges, illetve a tulajdonosi magánvagyont, mert egyébként nem lesz fedezet a kártérítésekre. Gőgös nyilatkozatára hamarosan a Fidesz-frakció reagált, és közölték: "a napokban ki fog derülni, hogy szocialistáknak vajon mennyire áll érdekében, hogy a károsultak valóban elégtételt kapjanak, és kiderüljön, hová tűnt el a pénzük. A baloldal emberei a parlamenti vizsgálóbizottság előtt vallhatnak arról, miért hagyták, hogy zavartalanul működjön az évtizedes pénzügyi korrupció." Szerintük a Fidesz elszámoltatja azokat a brókereket, akiket a szocialisták kormányukba ültettek. Rendet teszünk a brókerpiacon, amit a szocialisták tettek ellenőrizetlenné és átláthatatlanná. Ezért kezdeményezik parlamenti vizsgálóbizottság felállítását
- A Párbeszéd Magyarországért a rasszizmus elleni világnapon rasszizmus-mentes közbeszédet és közpolitikákat sürgetett. Mint írták, a közbeszédben és közéletben egyre gyakoribb a rasszizmus, a megbélyegzés, a kirekesztés – legyen szó cigányellenességről, antiszemitizmusról vagy idegenellenességről. Szerintük ezt a Jobbik kezdte, a Fidesz részben törvénybe iktatta.
- Az Együtt elsősorban Orbán Viktor egyik utazásával foglalkozott, igaz, szintén Újpesten, ahol vasárnap választás lesz. Szerintük ugyanis legalább két-három millió forintnyi közpénzt feleslegesen költöttek a miniszterelnök útjára, amikor részt vett Párizsban a Charlie Hebdo elleni merénylet áldozatainak emlékére tartott megemlékezésen, majd onnan Zürichbe utazott a FIFA Aranylabdagálára. Szigetvári Viktor pártelnök állítólag pénteken választ kapott a Miniszterelnökségtől arra az adatigénylésre, amelyben az utazás ára után érdeklődtek. A válasz alapján a Budapest-Párizs-Zürich-Budapest "luxusút" 7,9 millió forintba került. Az Együttnél úgy számolnak: a kormányfőnek ugyan ott volt a helye Párizsban, de ezt meg lehetett volna oldani olcsóbban is, ráadásul Orbán Viktornak nem volt olyan közfeladata, amely miatt adófizetői pénzen Zürichbe kellett volna utaznia a FIFA rendezvényére.
- Az LMP mindeközben a "munkájuk megbecsüléséért küzdő egészségügyi szakdolgozók mellett" állt ki. Mint írták,a párt szerint a mielőbbi alapilletmény emelés a kormánytól az elvárható minimum, de önmagában még nem jelent teljes megoldást. Az LMP azt várja, hogy olyan életpályamodellt dolgozzon ki a kormány, ami valódi jövőképet garantál a szakdolgozók számára. Fontosnak tartják még nővérszállók építését, felújítását és üzemeltetését, valamint a dolgozók közösségi közlekedési költségeinek támogatását. Az Együtt elnökének szavaira reagált a miniszterelnök sajtófőnöke, aki szerint "Miniszterelnökség minden esetben a lehető legegyszerűbb és legtakarékosabb módon szervezi meg a kormányfő utazásait annak érdekében, hogy nemzetközi kötelezettségeinek eleget tudjon tenni".
- A Liberálisoknak inkább kérdéseik vannak. Kiderült, közérdekű adatigénylést nyújtottak be az MNB-hez. Mint írták, a kérdéseik: hová, hányan, mennyiért. Mindez pedig a jegybank nemzetközi irodáira vonatkozik, melynek személyi állománya az MNB szerint már összeállt, a jelentkezők kiválasztása lezárult.
- Az LMP egyébként hamarosan újabb ötlettel állt elő. Szél Bernadett társelnök bejelentette: az LMP egyeztetésre hívja a parlamenti pártokat, hogy az Országgyűlés elé kerülhessenek a dolgozói szegénység csökkentését, illetve megszüntetését célzó javaslataik. Szerinte a kormány az elmúlt öt évben a tőkés, illetve magas jövedelemmel rendelkező rétegeknek kedvezett. Ennek ellensúlyozására - mint mondták - elsősorban a progresszív adórendszer visszaállítása lehet alkalmas, ezért a jelenlegi egyről háromra emelnék az adókulcsokat, továbbá növelnék a tőkét terhelő adókat is a jövedelmet sújtó terhek csökkenthetősége érdekében. Szél Bernadett javaslataik között említette még a helyben termelt élelmiszerek áfájának 5 százalékra csökkentését, az induló vállalkozások terheknek mérséklését, valamint a családi adókedvezmény kiterjesztését a felsőoktatásban tanuló, 24 évesnél fiatalabb gyerekekre is.
- Szintén az LMP, illetve szintén Szél Bernadett üdvözölte az energiaunió koncepcióját, egyúttal azonban leszögezte: a miniszterelnöknek nincs joga több évtizedre előre meghatároznia az ország energiafelhasználását, Oroszország "atomgyarmatává" téve ezzel Magyarországot. Orbán Viktor egyébként az energiaunióról azt mondta, magyar szempontból az energia ára a legfontosabb, továbbá fontos szempontként emelte ki, hogy a dokumentum garantálja: továbbra is tagállami hatáskörben marad az úgynevezett energiamix, az, hogy melyik ország milyen forrásokból szeretné fedezni energiaszükségletét. Az LMP társelnöke erre reagálva kiemelte, az, hogy az energiamix összeállítása nemzeti hatáskörben maradhat, nem jelenti azt, hogy a kormány önállóan dönthetne a következő évtizedek energiafelhasználásáról.
- A Fidelitas roppant aktív lett a tisztujítás óta. Most a tapolcai választás ugyében nyilvánultak meg. Szerintük az április 12-i tapolcai időközi parlamenti képviselőválasztás "kiemelt jelentőségű a fiatalok számára is". Merthogy - magyarázzák - a jövőben is olyan képviselőre van szükség, aki Lasztovicza Jenőhöz hasonlóan kiáll a fiatal generációkért az Országgyűlésben. Így azután a Fidesz ifjúsági szervezete a Fidesz jelöltja mellett áll ki.
- A Jobbiknak is maradt még javaslata szombat délutánra: Volner János frakcióvezető-helyettes például a termelést támogató személyi jövedelemadó-rendszer bevezetését vetette fel. Így adókedvezményeket adnának az iparban, a mezőgazdaságban, a turizmusban és a vendéglátásban, amellyel a gazdaság megerősítését céloznák. Hog ymekkora kedvezményekről lenne szó, arra annyit mondott: azokat majd konzultációkat követően határoznák meg. Arra is kitért, hogy pártja továbbra is az alapvető élelmiszerek és a gyermekneveléshez szükséges cikkek áfájának 5 százalékra csökkentését javasolja. Szerinte ez elősegítené, hogy elég gyermek szülessen Magyarországon. Volner nyilatkozatára azonnal reagált is a Fidesz, amely szerint "nem először derül ki, hogy a Jobbik más arcot mutat magáról, mint amilyen valójában" Ennek alátámasztására azt hozzák fel, miként a baloldal számos politikusa, úgy a Jobbik képviselői sem szavazták meg a rezsicsökkentést, a bankok elszámoltatását és a forintosításra is nemmel szavaztak. Ezt elmondva, a Fidesz közölte: a magyar családokat segítő további adócsökkentéseket a kormánypárt, ha kell, egyedül is végrehajtja, hogy könnyebbé tegye a családok mindennapjait.
- Tapolcán a Jobbik országgyűlési képviselőjelöltjének még szombat estére is maradt üzenete. Rig Lajos egy lakossági fórumon a tapolcai kórház sorsát nevezte a térség legfontosabb ühyének. Mint kifejtette, ez ugyanúgy érinti a balatonedericsieket, mint a nagyvázsonyiakat, mert a tapolcai kórház aktív ágyainak hiánya megmutatkozik az ajkai kórház túlterheltségében is.
Szerinte megbukott az egészségügyi rendszer átalakítása, és felelősségre vonást sürgetett azzal szemben, "aki ezt megálmodta, leírta és véghezvitte". Dobó Zoltán, Tapolca jobbikos polgármestere szintén erről beszélt, és azt mondta: legnagyobb feladatának azt tekinti, hogy újra legyen aktív betegellátás Tapolcán. Közérdeknek nevezte, hogy legyen ismét aktív belgyógyászat, sebészet és szülészet a kórházban. Mindezt azzal is indokolta, hogy a Jobbik egy hét leforgása alatt több mint tizenkétezer támogató aláírást gyűjtött az ügyben.