Itthon MTI/hvg.hu 2015. március. 16. 15:35

Orbán érvelt a Fidesz-frakciónak az Iszlám Állam elleni bevetés mellett

Magyarország "nem támadó, hanem védekező funkcióra" küldene katonákat az Iszlám Állam ellen – közölte a frakcióvezető. A magyar kontingenst az iraki Erbílbe küldik, ha megszületik az erről szóló parlamenti döntés. Orbán Viktor érvelése szerint a katonai szerepvállalás által nőne a kormány belpolitikai mozgástere.

A Fidesz-KDNP parlamenti képviselőcsoportja egyetért azzal, hogy Magyarország katonákat küldjön az iraki Kurdisztán területén található Erbílbe az Iszlám Állam elleni fellépésre alakult nyugati koalíció támogatására – közölte Rogán Antal, a kormánypárt frakcióvezetője hétfői budapesti sajtótájékoztatóján. Mint mondta, az Iszlám Állammal szembeni nyugati koalíció a terrorizmus és a barbárság elleni fellépésre alakult meg.

Magyarország "nem támadó, hanem védekező funkcióra" küldene katonákat. Katonáink csak az említettek elleni támadás esetén vennének részt "tevőleges katonai cselekményekben" – tette hozzá.

Rogán Antal szerint a nyugati koalícióban való részvétel nem jár különösebben nagyobb kockázattal Magyarországnak.

Rogán arra kérte az ellenzéket, hogy fontolják meg a magyar katonai részvétel támogatását, amelyhez kétharmados többségre van szükség az Országgyűlésben. Kérdésre hozzáfűzte, örül annak, hogy vannak olyan független képviselők, akik megszavaznák a magyar katonai részvételt, de "biztosra menni úgy lehet, ha ellenzéki frakciók között is van támogató".

"Most az is eldől (...), hogy a nyugati koalíció melletti elkötelezettsége kinek milyen" – jegyezte meg, külön nevesítve az MSZP-t, amely – mondta – sokszor hangsúlyozza Magyarország nyugati orientációjának fontosságát. "Itt az alkalom, hogy (...) erről a parlamentben a szavazatukkal is bizonyosságot tegyenek" – fogalmazott a fideszes politikus.

Tájékoztatása szerint a hét közepén ülésezni fog a parlament nemzetbiztonsági, valamint honvédelmi bizottsága, ahol a kormány konkrét javaslatokat ismertet majd. Az országgyűlési döntés április közepére várható.

Magyar katonák Afganisztánban
MTI / Koszticsák Szilárd

A VS.hu értesülése szerint a frakcióülésen Orbán Viktor miniszterelnök érvelt az iraki szerepvállalás fontossága mellett. Mint mondta, ezáltal Magyarország demonstrálhatná a Nyugat melletti elkötelezettségét, így Washington kevésbé tudna nyomást gyakorolni a kormányra. Ezáltal nőne a kormány belpolitikai mozgástere – mondta Orbán a lap forrásai szerint.

Egy terrorfenyegetettség miatt aggódó képviselőnek a pártelnök azt mondta, Magyarországon ez a veszély nem fokozódik számottevően, mivel nem harcoló, hanem védelmi funkciót ellátó alakulatot küldenénk.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.