Itthon MTI/hvg.hu 2015. március. 03. 16:15

Rogán: Az ellenzék megfúrta a magyar részvételt az Iszlám Állam elleni harcban

A Fidesz frakcióvezetője szerint az ellenzéki pártok nem támogatják az IÁ elleni küzdelemben való magyar részvételt, és mivel a Fidesznek nincs meg a döntéshez szükséges kétharmados többsége, a tárgyalások megrekedtek. Korábban egy háttérbeszélgetésen Orbán Viktor azt mondta, a Fidesz-frakción belül sem lelt valami nagy támogatásra az ötlet a magyar szerepvállalásról. Az Együtt azt írta, ők igenis támogatják a kezdeményezést, de Rogán velük nem egyeztetett, mert nincs frakciójuk, az MSZP pedig inkább a bizottságokban egyeztetne.

Az ellenzéki pártok nem támogatják az Iszlám Állam (IÁ) elleni küzdelemben való magyar részvételt, így az erről szóló tárgyalások megrekedtek - mondta a Fidesz frakcióvezetője kedden.

Rogán Antal közölte: a kezdeményezésére hétfőn ötpárti egyeztetést tartottak a parlamenti pártok frakcióvezetői. A megbeszélésen Hende Csaba honvédelmi miniszter jelenlétében tárgyaltak az IÁ elleni küzdelemben való magyar részvételről. Kiderült azonban - mondta -, hogy az ellenzéki pártok nem támogatják az IÁ elleni küzdelemben való magyar részvételt.

Mivel a kormánypártoknak nincs meg a kétharmados többségük, hogy ezt az ügyet keresztülvigyék a Házon, ezért úgy ítélik meg, hogy "az IÁ elleni koalícióban való magyar részvételről folyó tárgyalások megrekedtek" - közölte a Fidesz frakcióvezetője.

Orbán Viktor miniszterelnök február 18-án egy külpolitikai újságíróknak szóló háttérbeszélgetésen a hvg.hu kérdésére beszélt a lehetséges katonai szerepvállalásról. Akkori szavai szerint ő maga javasolta a parlamenti pártoknak és a Fidesz-frakciónak, hogy az olaszokkal és németekkel közösen küldjünk Kurdisztánba katonai egységeket. A döntéshez kétharmad kellene, és Orbán szerint nagyon kevés az esélye, hogy keresztülvigyék. Egyébként a Fidesz-frakció többsége sem támogatta az ötletet - tette hozzá.

MTI / Koszticsák Szilárd

Az Együtt elnöke, Szigetvári Vitkor közleményben reagált Rogán nyilatkozatára. Azt írta, a frakcióvezető nem mond igazat, az Együttel nem egyeztetett az Iszlám Állam elleni fellépés ügyében. Az Együtt nem utasítja el a nemzetközi szerepvállalást, és nyitott a kormánypártokkal való egyeztetésre is. Rogán szégyenszemre csak a frakcióval rendelkező pártokkal egyeztetett, pedig az Együttnek két képviselője is van az Országgyűlésben - írta.

Rogán elmondta, hogy a fentiekről részletesen tájékoztatja Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert, és ennek fényében kell neki és Hende Csabának döntenie arról, hogy ezt a kezdeményezést fenntartják-e, vagy a részvételnek valamilyen más formájáról tárgyal Magyarország a későbbiekben.

Később az MSZP is reagált Rogán szavaira. A szocialisták szerint nem tudni, hogy a kormánypártok képviselői egyöntetűen támogatják-e az Iszlám Állam elleni koalícióban való magyar részvételt és ebben a kérdésben csak felelősen lehet döntetni.

A párt hozzátette, szerintük az Országgyűlés az egyetlen hely, ahol egy ilyen ügyben egyeztetni lehet, ezért azt javasolták, hogy amennyiben a kormánynak vannak konkrét javaslatai, akkor azokat az illetékes bizottságokban, vagyis a Nemzetbiztonsági Bizottságban, a Honvédelmi és Rendészeti Bizottságban és a Külügyi Bizottságban vitassák meg.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.