2015. február. 24. 15:40 MTI Utolsó frissítés: 2015. február. 24. 15:39 Itthon

Moszkvai ingatlanügy: Göncz Kingát is meghallgatta a bíróság

Göncz Kinga nem emlékezett sem a moszkvai magyar kereskedelmi kirendeltség értékesítésével kapcsolatos szerződésre, sem arra, hogy az értékesítéssel probléma volt a vételár egy részének átutalása miatt. A Gyurcsány-kormány egykori külügyminisztere a moszkvai iogatlanügy perén szólalt meg.

Az állandó költségvetési nehézségek miatt folyamatosan felvetődött, mit lehetne eladni - mondta tanúvallomásában Göncz Kinga volt külügyminiszter, a moszkvai magyar kereskedelmi kirendeltség értékesítése kapcsán indult büntetőperben a Budapest Környéki Törvényszéken szerdán. Göncz Kinga a vádbeli időszakban, 2006-2009 között a Gyurcsány-kormány külügyminisztere volt, majd európai parlamenti képviselő lett jelenleg pedig - mint mondta - nyugdíjas.

Göncz Kinga nem emlékezett sem az ingatlan értékesítésével kapcsolatos szerződésre, sem arra, hogy az értékesítéssel probléma volt a vételár egy részének átutalása miatt. Hozzátette: külügyminiszterként a politikai ügyeket kezelte, egy ingatlan értékesítése nem volt számára kiemelt feladat, az ilyesmit a kellő közigazgatási rutinnal és jogi szaktudással rendelkező Horváthné Fekszi Márta államtitkár - a büntetőper másodrendű vádlottja - intézte, akiben Göncz Kinga - mint mondta - vakon megbízott.

A moszkvaihoz hasonló ügy volt például a szófiai és a varsói hatalmas külügyi ingatlan is, amelyre Magyarország külpolitikai orientációjának megváltozása miatt már nem volt szükség, az állandó kormányzati problémát jelentő pénzhiány miatt viszont felvetődött, hogy ezeket megpróbálják értékesíteni. Ezt általában nehezítette, hogy csupán az épületek voltak a magyar állam tulajdonában, a földterület, amin feküdtek nem - magyarázta a volt külügyminiszter.

Göncz Kinga elmondta: a moszkvai kereskedelmi kirendeltség épülete ráadásul Moszkva szívében feküdt, nem messze az orosz kormányzati negyedtől, ami a fogadó ország számára az ingatlan eladása esetén még biztonsági problémákat is felvetett. Az épület értékesítése a sajátos tulajdonjogi konstrukció mellett azért sem volt könnyű, mert egy 1973-as nemzetközi egyezmény értelmében az orosz kormány egyetértése nélkül nem lehet eladni vagy átengedni másnak, az orosz kormánynak gyakorlatilag vétójoga volt a vevő kiválasztásakor. A tanú kérdésre válaszolva elmondta, hogy minisztersége idején nem volt probléma az ügyletből, később a sajtóból hallott a büntetőeljárás megindulásáról.

Göncz Kinga az elsőrendű vádlott, Székely Árpád volt moszkvai nagykövet kérdésére azt mondta: nem emlékszik a kettőjük közt lezajlott feszült beszélgetésre, vitára. A vádlott erre megjegyezte: ez azzal függött össze, hogy a tárcánál rossz néven vették, hogy ő megállapodott Gyurcsány Ferenc miniszterelnökkel a nagyköveti posztról történő távozásáról. A moszkvai ingatlanügy büntetőpere a napokban tanúk meghallgatásával folytatódik. A Központi Nyomozó Főügyészség Magyarország moszkvai kereskedelmi képviseletének eladása kapcsán emelt vádat hét ember ellen.

A vád szerint a volt moszkvai nagykövet 2008 márciusában felettesei tudta nélkül írta alá az ingatlan tulajdonjogának átruházásáról szóló adásvételi szerződést. A vételár 23,7 millió dollár volt, ám a vevő nem sokkal később már ennek sokszorosáért adta tovább az ingatlant, ami miatt Oroszországban is indult büntetőeljárás.

Az ügyészség szerint az ügyletből a magyar államnak több milliárd forint meg nem térült kára keletkezett, ugyanis a moszkvai ingatlan egy 2008-as - védelem által vitatott - értékbecslés alapján több mint 108 millió dollárt ért. Az ügyészség Székely Árpádot hűtlen kezeléssel, Horváthné Fekszi Márta volt államtitkárt hivatalos személy által elkövetett bűnpártolással, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. korábbi vezérigazgatóját, Tátrai Miklóst és az értékesítési igazgatóját, Császy Zsoltot, valamint a cég akkori két vezető beosztású és egy beosztott munkatársát bűnpártolással és magánokirat-hamisítással vádolja. A vádlottak az eljárás során tagadták bűnösségüket.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.