Magyarországi látogatásával kezdi meg ellentámadását Vlagyimir Putyin – írja a Newsweek, amely szerint az orosz elnök mindent megtesz azért, hogy szövetségeseket szerezzen vagy vásároljon Európában.
Az elmúlt években a Kreml azon dolgozik, hogy szövetségeseket szerezzen, vagy akár béreljen Európában – írja a Newsweek amerikai hetilap online kiadása. A lap szerint Moszkva az után terjesztette ki ezt az anti-amerikanizmusra, konzervatív családközpontú ideológiára, pénzre és egy látnok-vezetőre épülő stratégiáját, hogy a nyugati államok összefogtak ellene, ugyanis a csökkenő olajárak és a szankciók miatt politikailag és gazdaságilag is létfontosságúvá vált, hogy Oroszország befolyásos partnereket szerezzen.
A Newsweek azt írja, hogy az oroszok célja az európai és az euroatlanti egység megbontása, és hogy a melegek, újságírók és ellenzékiek vegzálása, valamint a Krím bekebelezése ellenére is sikerül komoly szövetségeseket szerezniük: Milos Zeman cseh elnök elítélte az Oroszország elleni szankciókat, sőt a volt francia elnök, Nicolas Sarkozy is azt mondta, el kéne fogadni a Krím annektálását. A lap cikkében kitér arra is, hogy különös módon az új baloldali görög kormány is Oroszországhoz fordulna pénzért, ha az EU-val nem sikerül megegyezniük.
"Magyarország nacionalista miniszterelnöke, Orbán Viktor pedig úgy véli, az Európában 'uralkodó ideológiai szelek' 'Keletről fújnak', ezért Oroszországban látja az általa csodált 'illiberális állam' ideális politikai modelljét" – írja a lap, amely kitér arra is, hogy Orbán annak ellenére fogadja Putyint Budapesten, hogy Európa-párti ezrek vonultak szimbolikusan a Keleti pályaudvartól a Nyugati pályaudvarhoz a látogatás ellen tüntetve.
A lap szerint Putyin a magyarországi látogatásával kezdi meg az ellentámadását a Nyugat ellen, kijátszva a jó öreg aduját is az olcsó gáz felkínálásával, illetve Magyarország esetén a nukleáris reaktorépítéssel – igaz, a Déli Áramlat projektjének lefújása komoly érvágás az oroszoknak.
A Newsweek azt írja, Putyin új barátai zavarba ejtően széles háttérrel rendelkeznek, és csak az egyesíti őket, hogy megvetik az EU-t és nem értenek egyet az Egyesült Államok hegemóniájával. Ezen túl vannak köztük öreg kommunisták, akik az új orosz kapitalistákkal építettek ki új kapcsolatokat, és szélsőjobbosok, mint Vona Gábor és a Jobbik (bár a cikkben összekeverik Vona Gábort és a jobbikos EP-képviselő Kovács Bélát, akinek orosz felesége is van), a bolgár Ataka párt, az osztrák Szabadságpárt, a brit Függetlenségi Párt, illetve a francia szélsőséges Front National, amely többek között egy volt KGB-ügynök ciprusi cégétől is fogadott el pénzkölcsönöket.
A lap azonban ennek ellenére azt írja, Putyin szövetségesei meglehetősen marginális pozícióban vannak Európában és nem ők a fő döntéshozók, ezért nem is beszélhetünk hidegháborúról, amihez az kellene, hogy Oroszország annyi szövetséges államot szerezzen, amely nagyjából egyenlő erőt képvisel a Nyugattal, illetve a nyugati liberális kapitalizmussal szemben is alternatívát kellene nyújtania, de a lap szerint ez sem sikerül neki.
fzs