Orbán Viktor nem aggódott a Fidesz népszerűségvesztése miatt a mezőkövesdi frakcióülésen – írta a Nol. Rogán Antal eközben a közmédiában ismertette a hivatalos verziót a tanácskozás első napjáról, ami szavai szerint vidám hangulatban zajlott. Orbán Viktor kiállt az árcsökkentés és a rezsicsökkentés mellett, valamint kijelentette, hogy nullára kell csökkenteni a megélhetési bevándorlást. A frakcióülésen elhangzott: a 2016/17-es tanévben vezethetnek be nagyobb változtatásokat a közoktatásban.
Minden körülmények között meg kell védeni a rezsicsökkentést és javítani kell a bérből és fizetésből élők anyagi helyzetén – egyebek között erről beszélt Orbán Viktor miniszterelnök a Fidesz-KDNP mezőkövesdi frakcióülésének első napján – mondta csütörtökön Rogán Antal Fidesz-frakcióvezető az M1 Ma reggel című műsorában. A tanácskozáson a kormányfő a megélhetési bevándorlás visszaszorításának szükségességéről is beszélt.
A Nol a frakcióülés nem hivatalos témáiról is beszámolt meg nem nevezett forrásokra hivatkozva. Mint írták, Orbán Viktor nem aggódott a Fidesz népszerűségvesztése miatt, mivel a törzsszavazók nem pártoltak el tőlük, és mint mondta, volt már rosszab helyzetben is a kormánypárt az előző ciklus elején. A Jobbik erősödését viszont kérdésnek nevezte, és több jelenlévő képviselő szerint is utalt rá, hogy pártja a jövőben olyan programelemekkel jelentkezik, amelyek hatásosak a jobboldali ellenzéki párttal szemben.
Orbán a felvezető beszédben meglepő módon nem hozta szóba sem Angela Merkel német kancellár hétfői, sem Vlagyimir Putyin orosz elnök közelgő látogatását. Nem beszélt a reklámadóról, és az egészségügy, valamint az oktatás átalakítását is épp hogy megpendítette. Hosszabban beszélt viszont a bevándorlás veszélyéről, amellyel kapcsolatban azt mondta, hogy nem szabad megvárni, amíg az EU lép az ügyben.
Az Orbán elemzését követő kérdések nagy része az útdíjrendszerről szólt, de a képviselők nem a felháborodás hangján szólaltak meg a Nol forrásai szerint. A fideszes polgármesterek most már megengedőbbek az új rendszerrel.
A hivatalos verzió
Rogán Antal azt mondta, túl vannak egy jó hangulatú és vidám frakcióülés első napján, amelyen a kormányfő politikai helyzetértékelését vitatták meg.
Ennek legfontosabb eleme az volt, hogy Orbán Viktor meghatározta a következő 3 és fél év legfontosabb feladatát, azaz, hogy a bérből és fizetésből élők anyagi helyzetén javítsanak – ismertette a frakcióvezető. Elmondta, erre úgy kell törekedni, hogy lehetőség szerint munkából minél többen és minél jobban tudjanak megélni. Hozzátette, a kormányzás elmúlt években képviselt céljait fenntartják: segély helyett továbbra is munkát kell adni az embereknek, és törekedni kell a teljes foglalkoztatottság megvalósítására.
Minden körülmények között meg kell védeni a rezsicsökkentést, egyrészt az Európai Unió azon törekvéseivel szemben, amelyek megakadályoznák az irányított energiaárakat, másrészt gondoskodni kell arról, hogy elegendő és olcsó gáz jusson Magyarországra a következő években is – folytatta az elhangzottak ismertetését Rogán Antal.
Beszéltek arról is, hogy az adósrabszolgaságtól sikerült az embereket megvédeni, de ezt a munkát be kell fejezni, és végig kell vinni a bankok elszámoltatását.
A kormányfő fontosnak nevezte – folytatta Rogán –, hogy féken kell tartani az árakat; ezt elérték az elmúlt években, de továbbra is törekedni kell rá. Emellett folytatni kell a munkahelyvédelmi akciótervet.
A frakcióvezető közlése szerint a tanácskozáson elhangzott, hogy a nemzeti önbecsülés egyre erősödik és a magyar emberek elvárják, hogy mindig, méltó módon álljanak ki a nemzeti érdekekért.
Orbán: Be kell reteszelni Magyarország ajtaját
Rogán Antal a Kossuth Rádió 180 perc című műsorának is nyilatkozott. Ott arról beszélt, hogy a frakcióülésen megvitatták a megélhetési bevándorlás kérdését. Orbán Viktor szerint azt nullára kell szorítani, "be kell reteszelni Magyarország ajtaját", egyetlen megélhetési bevándorlóra sincs szükség. Ma ezt a magyar jogszabályok nem teszik lehetővé, ezért erre kifejezetten törekedni kell törvényi változtatásokkal is, és nem szabad várni az Európai Unióra – mondta a Fidesz frakcióvezetője, megjegyezve: biztos, hogy az unió is változtatni fog a bevándorláspolitikáján, de lehet, hogy az Magyarország számára késő lesz.
Rogán Antal szerint jól látszik, hogy tranzitországból Magyarország kezd célországgá válni, a frakcióülésen kifejezetten megdöbbenést keltettek a vonatkozó adatok.
Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök oktatást érintő – a 9 osztályos általános iskoláról szóló – javaslatáról Rogán Antal ismertetése szerint a kormányfő azt mondta, "világos megrendelést vár", annak feltárását, hol látnak problémát, min kell változtatni.
Abban egyetértettek: az oktatásban a 2016/17-es tanév lehet az, amikor változtatásokat vezetnek be. Ezt meg kell vitatni a pedagógus szakszervezetekkel, szakmai szervezetekkel, és elő kell készíteni a javaslatot. A témát csütörtökön vitatják meg, amikor Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere több területről is beszámol – jelezte, hozzáfűzve: szó lesz a szegénység elleni küzdelemről és az egészségügyről is.
Olcsó gáz kell Oroszországból
Rogán Antal közlése szerint a kormányfő a magyar külpolitikai stratégiát a nemzeti érdekből vezette le a kormánypárti képviselők előtt, és úgy fogalmazott: Magyarországnak azért lehet önálló külpolitikája, mert erős ország lett; ennek ugyanakkor az a feltétele, hogy mindig tisztában legyünk a saját érdekeinkkel. Ezért tartotta kiemelten fontosnak, hogy Németországgal jó kapcsolatokat ápoljon Magyarország, hiszen a magyar nemzeti érdek az, hogy a két ország gazdasága között már most meglévő szoros kapcsolatot tovább erősítsék – mondta Rogán Antal.
Oroszországgal összefüggésben elhangzott, hogy onnan érkezik a gázellátás, és a rezsicsökkentést akkor tudják megvédeni, ha a gáz olcsó marad. A kormányfő beszélt arról, hogy jó gazdasági kapcsolatokat kell ápolni a megerősödő európai nemzetekkel. Szólt arról is, hogy fontosnak tartja Törökországot, nem véletlen, hogy februárban a német kancellár és az orosz elnök mellett Magyarországra érkezik a török miniszterelnök is – közölte Rogán Antal.