A mögöttünk hagyott öt esztendőben nem fordítottunk kellő figyelmet egymás meghallgatására, ha viszont a kormány kikosarazza a párbeszédet igénylő társadalmat, akkor forró nyár és ősz elé nézünk – írta 22 pontból álló kormányértékelésében Bencsik János fideszes képviselő, volt energetikai államtitkár.
Kormányértékelő írást jelentetett meg vasárnap a honlapján Bencsik János volt energetikai államtitkár, jelenlegi fideszes parlamenti képviselő. A 22 pontból álló szövegben a képviselő a Fidesz kormányzásáról kritikusan nyilatkozik.
Az írás címében és bevezetőjében Bencsik a fiatalok elvándorlását nevezi az egyik legfontosabb, megoldásra váró társadalompolitikai és nemzetstratégiai kérdésnek. Szerinte a túlzott központosítás kiöli az állam testét felépítő családokból, s az azokat alkotó személyekből a felelősségvállalás érzületét, márpedig ha elfojtják az öngondoskodásra, önellátásra irányuló, alsóbb szinten szerveződő törekvéseket, akkor a magyar nemzet egészséges életösztönét zúzzuk porrá.
Aztán azt írja, hogy bár az elmúlt öt évben – a Fidesz 2010 óta tartó kormányzása alatt – a kormányzat a korábban monopolhelyzetbe került domináns tőkeérdek megregulázására tett értékelhető lépéseket, de a közteherviselés kiterjesztésével kapcsolatosan születtek olyan döntések is, amelyek az igazságosság elvének próbáját a szakmai előkészítés hiányosságai miatt nem állták ki.
Bencsik szerint megkerülhetetlen volt a közoktatás rendszerének átalakítása és a pedagógus-életpályamodell bevezetése, de a helyi közösségek szinte teljes körű kizárása a közoktatási intézményeket érintő döntések meghozatalából szerinte akár ellenérdekeltté teheti az önkormányzatokat. És bár a kormány konszolidálta a településeket, most mégis elvonja tőlük az iparűzésiadó-bevételek egy részét.
Ugyan javult a gyermekeket nevelő és egyben munkát is vállaló családok anyagi helyzete, a társadalom többségének mégsem maradt más, mint a létminimum alatti jövedelmet biztosító közmunkaprogram – írja Bencsik.
A mögöttünk hagyott öt esztendőben nem fordítottunk kellő figyelmet egymás meghallgatására, véli Bencsik, szerinte nem volt rá meg a kölcsönös igény, most azonban van rá igény, és ha "a társadalom párbeszédre irányuló törekvései kikosarazásra kerülnek, akkor bizonyosan – társadalmi vonatkozásban is – forró nyár és ősz elé nézünk" – írja a szövegben, amely teljes egészében itt olvasható.