Népszabadság: Több ezer embert rúghatnak ki a kórházakból
Újabb lefaragás jöhet az egészségügyben: a Népszabadság szerint nyolc-tízezer embert küldhetnek el az ágazatból a kórházi kapacitások újraelosztása miatt. Részlegeket, telephelyeket, osztályokat zárhatnak be. Adminisztratív és műszaki dolgozókat, kisebb mértékben ápolókat és orvosokat is érinthet a leépítés.
A kórházvezetőknek megyei egyeztető fórumokon kell február végéig újraosztaniuk egymás között a feladatokat, a kormány indoklása szerint azért, hogy megszüntessék a párhuzamosságokat.
A Népszabadság szerint valójában viszont arról van szó, hogy nincs fedezet a járó- és fekvőbeteg-szolgáltatások ötödére. A cikkben példaként említik, hogy az egészségbiztosító 2007 óta ugyannyit, vagyis 140-150 ezer forintot fizet egy átlagos eset ellátásáért a kórházakban, miközben a valóságos költség már legalább 180 ezer forintra nőtt azóta.
Április után a kórházak elvileg már nem termelhetnek majd adósságot, a vezetőknek ennek betartásához azt ajánlják, hogy elbocsátásokkal és ágyleépítésekkel spóroljanak.
Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár egy korábbi háttérbeszélgetésen egyértelművé tette: ha nem nem tudnak megegyezni a feladatokról a megyei fórumokon, akkor a megyei kórházvezetők dönthetnek arról, hogy hol, milyen szolgáltatás szűnjön meg vagy maradjon.
Az ígéretek szerint egyetlen kórházat sem zárnak be, de a feladataikat átalakítják. A kórházi férőhelyek elosztásában Budapesten várható a legnagyobb feszültség, mert a fővárosban csak azok az intézmények maradhatnak teljes jogú kórházak, amelyek nonstop képesek sürgősségi feladatokat ellátni, illetve rendelkeznek egy megyei kórház képességeivel.
Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár a Kossuth rádió 180 perc című műsorában cáfolta hétfőn, hogy a kórházi struktúra átalakítása miatt több ezer ember kerülne utcára.