Az Összefogás napja címmel hirdettek meg kormányellenes tüntetést szombaton 18 órára a Kossuth térre. Legalább ötszázan összegyűltek az eseményen.
Kellemes, derült időben zajlott a Kossuth téren 18-kor kezdődött tüntetés, amelyet a gyülekezési jog Fidesz általi korlátozása ellen hirdettek meg.
A helyszínen vagy ötszázan lehetnek, a tüntetők kezében előfordulnak, DK-s és EU-s zászlók is.
A tüntetést azt követően szervezték meg, hogy Gulyás Gergely Fidesz-alelnök egy nyilatkozatban a gyülekezési törvény módosításáról, a parlament körüli tüntetések lehetséges korlátozásáról beszélt. Aztán ezen a héten a Miniszterelnökség részéről L. Simon László leoltotta Gulyást, mondván, nincs ilyen tervük.
Az Ország Gyűlése Mozgalom részéről Szabó Gábor azt mondta szombati beszédében, hogy szerinte a Miniszterelnökség megijedt a tervezett tüntetéssorozattól, ezért visszakoztak. A szombaton hallott leggyakoribb jelszavak: Orbán, takarodj!, Európa!, és Demokrácia!
Felolvasták a veszprémi ellenzéki jelölt, Kész Zoltán levelét, aki jelezte benne, hogy nem érti, miért nem engedték felszólalni, miközben ő civil. Aztán arról írt, hogy Veszprémben csendes forradalom zajlik, amely február 22-én, az időközi választás napján robban majd. Azt is üzente, hogy a Fidesz félelemben tartja az országot és új kommunizmust épít.
Utána Seregélyes Judit beszélt az Európa Csoport részéről, ő azt mondta, hogy Magyarország ezer éve Európa része, nem félázsiaiak vagyunk, és ezt a mivoltunkat nem fogjuk eladni (az oroszoknak) egy tál lencséért. Azt is mondta, hogy nem fogjuk feladni a munkavállalás, utazás és tanulás szabadságát, amelyet az Európai Unió biztosít nekünk.
Az Antifasiszta Hálózat részéről Kohut Mihály fasiszta diktátornak nevezte Orbán Viktort, azt mondta, a fasiszták már a spájzban vannak. Azt is mondta, hogy maffiakormány irányítja az országot, amely az erőseket támogatja, a gyengéket pedig kiszolgáltatja.
Őt Nagy Katalin (Fehérkendő Mozgalom) követte, aki három vádpontban bűnösnek nevezte Orbán Viktort, helyesebben rákérdezett, hogy bűnös-e, és hagyta, hogy a tömeg rábólintson. Olyan rótt fel páldául neki, hogy egymás ellen fordította a magyarokat, akiknek most már ébredniük kellene.
A beszédek közben felszaladt a színpadra egy aktivista, és arra buzdította a tömeget, hogy tiltakozzanak az útdíj ellen, hiszen Orbán Viktos ezt javasolta. Arra célzott, hogy a miniszterelnök pénteki rádióinterjújában azt állította, hogy az - egyébként botrányosan indult - új útdíjrendszer csupán próbaüzem, és akinek gondja van vele, az most jelezze.
Ismét jött Szabó Gábor, és felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt 25 évben is volt korrupció, de az Európai Unióból senki sem akarta kivezetni Magyarországon. Ezért szerinte az első lépés a kormány eltávolítása, ehhez össze kell fognia minden demokratának, előbb átmeneti kormány kell, aztán utána indulhat a politikai verseny. Azt mondta, hogy ha a 90 ezres Békemenet a kétharmadot jeleníti meg, akkor március 15-én százezer ember már alkotmányozó nemzetgyűlést jelentett be.
Követelte a korábbi alkotmány visszaállítását, a választási törvény eltörlését, a kormány feloszlatását, szeptember 15-re új választást, addig pedig átmeneti kormányt. Azt mondta, hogy a februári tüntetésükön lehet jelentkezni átmeneti kormánytagnak, és akik az átmeneti kormányban részt vesznek, azok nem indulhatnak a választáson. A szónok egyébként csalódottságát fejezte ki amiatt, hogy nincs összefogás.
A helyszínre ellátogatott Bokros Lajos is, de haza is ment. Felállt egy 100-200 emberből álló fáklyás élőlánc, és esküt tettek, és ezentúl Kossuth térinek hívják majd magukat. A teret pedig nem Majdannak hívják majd (mint a kijevit, ugye), hanem Mostannak - hangzott még el egy geg a himnusz eléneklése előtt.
A szervezők a tüntetés Facebook-oldala szerint nem kevesebbet remélnek ettől a rendezvénytől, mint hogy olyan, március 15-ig tartó tüntetéssorozat indul most el, amelynek a végén megbukik az Orbán-kormány. A következő tüntetés január 24-én lesz.