Itthon Dercsényi Dávid 2014. december. 17. 05:50

Fideszesek revolverezik egymást Fóton

A legrosszabb magyar politikai hagyományok állatorvosi lova Fót, ahol most úgy tűnik választás elé került az önkormányzat: önkormányzatiság vagy pártutasítási rendszer. A vita most a pártközpont emberének emberén van, akit a polgármester nem akar kinevezni „beruházási biztosnak”, és az önkormányzati bizottságok sem tudtak megalakulni. Szerdán összeül a fóti közgyűlés a nyitott kérdések rendezésére.

Fót fideszes polgármestere, Bartos Sándor nem akarja kinevezni a Fidesz választókerületi elnökének, egyben országgyűlési képviselőjének az emberét, Simon Tamást.  Így Fóton – nem először  a város történetében – a „kormányzó erőket”  belső ellentétek feszítik.

Simon Tamás az őszi választásokon képviselő-jelöltként is indult: épp az ő körzete volt az egyedüli, ahol egy MSZP-s jelölt győzni tudott, még ha csak négy szavazattal is. Simon már akkoriban is Tuzson Bence fideszes országgyűlési képviselő emberének számított, aki így nem jutott be a közgyűlésbe, most viszont a választókerületi elnök mindenképpen funkcióban szeretné látni.

Egy fóti önkormányzati képviselő, a közgyűlésbe újonnan bekerült Gellai István (Fidesz-KDNP) szerint (aki erről a helyi televíziónak nyilatkozott) a polgármester az önkormányzatiságot félti, míg Tuzson motivációját egészen furcsán írta körül. Szerinte Tuzson azt szeretné, hogy „adjunk neki egy lehetőséget arra, hogy bizonyítsa felénk a jó szándékát, a segítőkészségét, a tenni akarását, azt, hogy ő tud is tenni értünk”. Gellai szerint „ha most mindenhonnan kizárjuk (mármint Tuzsont – a szerk.), akkor ő úgy fog információkat kapni rólunk, hogy ami becsöppen, becsöppen, ami nem csöppen, nem csöppen. Viszont ha itt van egy őáltala delegált ember, akinek egy komoly feladat van szánva”, akkor nyilván biztosítva lenne az információáramlás.

Tuzson Bence Orbán Viktorral
Tuzson Bence Facebook-oldala

Gellai megérti mindkét felet, a dilemmát úgy ábrázolja, hogy a mérleg két serpenyőjében az „önkormányzatiságba beleszólás vagy a Tuzson Bencének a segítség akarása és ennek a kivitelezése” áll. Gellai ugyanakkor állást is foglal, szerinte „feltétlenül szükség volna arra is, hogy elfogadjuk a Tuzson Bence úr által felajánlott kéréseket”. Elmondásából nagyon úgy tűnik, hogy Tuzson akkor veti latba Fót érdekében kapcsolatait, erőforrásait („a segítség akarása és kivitelezése”), ha Simon megkapja a kívánt pozíciót. Lényegében a polgármestert Simon kinevezésével revolverezi Tuzson – az egyik fideszes a másikat egy harmadikkal.

Fót régóta nem „csomómentes” politikai közéletéről híres. Legutoljára 2013 végén a választók utaztatása miatt kellett időközi választást tartani, ahol Bartos Sándor nyert, hogy aztán 10 hónappal később megismételje győzelmét. 2008 óta Fót egyébként épp három fideszes polgármestert fogyasztott el:  2009 januárjában a 2008-ban bírósági döntéssel leváltott Szent-Iványi Gézát kellett pótolni, 2010-ben Mádly Zsoltnak kellett távoznia a posztjáról, utána Cselőtei Erzsébet következett, de ő sem töltötte ki hivatali idejét – az ő lemondása miatt kellett kiírni az utaztatásos botrány miatt később érvénytelenített választást, amit Takács István MSZP-s jelölt nyert meg. És mint ahogy írtuk, ezen a megismételt választáson győzött Bartos Sándor tavaly decemberben.

Bartos októberi indítása sokáig kérdéses volt. Bartos mellett még két szóba jöhető jelölt volt: az egyikük, Pozderka Sándor indulását a Fóti Hírhatár szerint Tuzson fúrta meg, miután túlzottan támadható volt egyfelől munkásőr múltja miatt, másfelől azért, mert családja a fia nevén trafikkoncessziókat nyert. Pozderka párttagsága megszűnt, a politikus függetlenként indult a választáson, ahol elmarkolt hat százalékot Bartostól, aki azonban így is simán nyerni tudott.

A biztos fideszes győzelem ellenére a városban a mai napig nincsenek alpolgármesterek, nem alakultak meg a bizottságok, holott a Fidesz hét helyet szerzett a tizenegy fős önkormányzatban, azaz meglenne a többsége – épp ennyi igen kell a döntéshozatalhoz.  De a fenti szembenállás a mai napig megbénítja az önkormányzatot.

Kérdéseinkkel megkerestük az önkormányzatot is, ám eddig nem reagáltak. Azt viszont megtudtuk, hogy szerdán képviselő-testületi ülés lesz, így kiderülhet, hogy el tud-e kezdeni működni az önkormányzat a bizottságok létrehozásával, valamint a város vezetőinek a megválasztásával.

Konfliktusközpont: fóti Fidesz
A fóti önkormányzat Fidesz-frakcióján belül eddig sem volt mesés az összhang, 2013-ban Cselőtei Erzsébet lemondásakor írtunk arról, hogy a frakció és a polgármester között folyamatosak voltak a súrlódások, többek közt a jegyzőváltás miatt mérgesedett el a viszony. De elődjét, Mádly Zsoltot is kétszer függesztette fel a képviselő-testület 2009-ben. Mádly feljelentéssel fenyegetőzött, és orrba vágta az akkor alpolgármester Fábry Bélát egy mikrofonkábellel, akinek az autóját később ismeretlenek kromofággal leöntötték. 2008-ban a korábban a szocialistákkal együttműködő helyi Fidesz-szervezetet egyébként egyszer már feloszlatta az országos vezetés.

 

 

 

 

Hirdetés