Itthon hvg.hu 2014. december. 06. 21:55

Fotó: A Műegyetem imádja az áthallásos, aktuálpolitikai ZH-példákat

Újabb olyan írásbeli feladatokat kaptak a Budapesti Műszaki Egyetem Számítástudományi és Információelméleti Tanszékén tanulók, ami igencsak a valós életből merít. Pedig az Emmi államtitkára állítólag már megkereste a rektort és a dékánt azzal, hogy a jövőben ne legyenek aktuálpolitikai kérdésekkel kapcsolatos ZH példák.

"Pirézia egyetemein túlságosan elszaporodtak az aktuális eseményeket feldolgozó ZH-feladatok, így felállítottak egy állami testületet a probléma kezelésére. Ezen állami testület egyes tagjainak az a feladatuk, hogy minden héten az aktuális ZH-sorok megfelelőségét ellenőrizzék a közéleti témák szempontjából. Mivel egy ZH jóváhagyását dátummal és pecséttel ellátott papíron kell megtenni - egyébként csak egy fecni lenne a jóváhagyás, szóban mondva pedig úgyis kiforgatják; ráadásul idegen nyelvű ZH-k esetén akár tolmácsra is szükség lehet - egy testületi tag legfeljebb egy ZH jóváhagyását végezheti. Tudjuk, hogy n testületi tagnak kell m ZH-t ellenőriznie, és minden testületi tag esetén ismert, hogy mely ZH-k jóváhagyhatóságát ítélheti meg; a cél az, hogy a lehető legtöbbb ZH-ról lehessen döntetni. Fogalmazzuk meg a feladatot eldöntési problémaként, és bizonyítsuk be, hogy (a) N P-beli, (b) co - N P-beli, és (c) P-beli is!" - ezzel a szöveggel jelent meg a Budapesti Műszaki Egyetem Számítástudományi és Információelméleti Tanszékén íratott zárthelyi egyik feladata a bmeme.hu portál szerint.

bmeme.hu

Egy másik szöveges feladat az Index szerint arról szól, hogy az EU egy ábrával illusztrálta Magyarországon a korrupció mértékét, és az alapján kell megállapítani, hogy mekkora hatása van "Viktornak Mindenre", ugyanis a tüntetők szeretnék ezt a befolyást megszüntetni.

Mint ismert: ugyanezen a tanszéken november végén egy írásbeli teszten egy áfacsalás felderítésének esélyeit kellett meghatározniuk a hallgatóknak, méghozzá egy olyan visszaélést, amelyről egy "papírfecnin" szerzett értesülést a NAV.

De október végé a Műegyetemen írattak már olyan ZH-t is, amiben a kitiltási botrány idején rejtőzködő NAV-elnököt, Vida Ildikót kellett megtalálniuk a diákoknak.

Az Index emlékeztet, hogy egy körlevél szerint Palkovics László felsőoktatási államtitkár állítólag a ZH-példák kapcsán megkereste a rektort és a dékánt, aki azt a kérést tolmácsolta a tanszékvezetők felé, hogy a jövőben ne legyenek aktuálpolitikai kérdésekkel kapcsolatos ZH példák.

Az Emberi Erőforrások Minisztériumának felsőoktatási államtitkársága akkor azt válaszolta az Index megkeresésére, hogy Palkovics "nem akart beleavatkozni az egyetem belügyeibe. Ez a kérdés csak egy magánbeszélgetésen került szóba, ahol megkérdezte a dékánt arról, mi a véleménye ezekről az aktuálpolitikai példákról".

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.