Szijjártó Brüsszelből válaszolt McCain kemény kritikáira
A magyar polgárok idén háromszor nyilváníthattak véleményt arról, hogy hogyan képzelik el az ország jövőjét, és mindhárom alkalommal meglehetősen egyértelmű véleményt fogalmaztak meg ezzel kapcsolatban, amit mindenkinek illik tiszteletben tartania – reagált szerda reggel Brüsszelben Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter John McCain amerikai szenátor keddi kijelentéseire.
Ha valaki kizárólag a Magyarországról szóló sajtóhíresztelések alapján mond véleményt a magyarországi folyamatokról, akkor könnyen kerülhet abba a helyzetbe, hogy a kijelentései nélkülözik a ténybeli alapokat – közölte Szijjártó Péter John McCain megjegyzéseivel kapcsolatban.
A volt republikánus elnökjelölt a szenátus keddi ülésén Magyarországot és Orbán Viktort is hevesen bírálta, amikor Colleen Bradley Bell budapesti nagykövetté való kinevezése ellen érvelt.
Szijjártó arra a kérdésre, hogy tervez-e Magyarország a nyilatkozatokon túl diplomáciai lépéseket, azt közölte: a washingtoni magyar nagykövetség - miként az amerikai politikai elit tagjaival egyébként is - kapcsolatban van a szenátor stábjával, és konzultálni fognak velük John McCain kijelentéseiről és azok hátteréről. Arra a kérdésre, tesz-e valamit Magyarország annak érdekében, hogy javítsa a közelmúltban megromlott diplomáciai kapcsolatait Washingtonnal, a miniszter azt felelte: a magyar-amerikai kapcsolatok három dimenziójából kettőben, gazdasági és biztonságpolitikai téren kifogástalan az együttműködés. "A politikai együttműködés terén vannak olyan nyitott kérdések, amelyek gyors lezárása Magyarország érdeke" - fogalmazott a külügyminiszter.
McCain kedden azt mondta, hogy Magyarország sok szempontból az USA közeli szövetségese, de kétség sem fér hozzá, hogy 2010-es kormányra kerülése óta Orbán Viktor központosította a hatalmat, csökkentette a bíróságok függetlenségét, vitatott alkotmánymódosításokat vitt véghez és korlátozta a civil szervezeteket.
McCain úgy fogalmazott, hogy Bell budapesti nagykövetté való kinevezésével az USA azt az üzenetet küldi, nem fontos, hogy Putyin kiterjesztené Oroszország befolyását és visszaállítaná a régi orosz birodalmat. Itt egy nemzet, amely a határán áll annak, "hogy átengedi szuverenitását egy újfasiszta diktátornak, aki Vlagyimir Putyinnal bújik ágyba és mi a Gazdagok és szépek producerét küldjük nagykövetnek" – közölte McCain.
Bár az újfasiszta diktátorról szóló megjegyzését itthon sokan úgy értelmezték, hogy nem Orbán Viktora, hanem Putyinra vonatkozott, McCain sajtósa a 444.hu kérdésére még kedd este megerősítette, hogy a szenátor a magyar kormányfőre gondolt.