Öveges-program: a kormány csalásra kényszerít, aztán dorgál
A kormány kettős játékot játszik: egyfelől alulfinanszírozza a KLIK-et, másrészt elkanyarít a számára fejlesztési forrásokat, hogy azt kényszerből a működés finanszírozására fordítsa, amiről később azt mondja, hogy szabálytalan.
Már a kormány szemét is szúrják az Öveges-programban vélhető szabálytalanságok, adja hírül a VS.hu. Lázár János az LMP-s Ikotity István interpellációjára válaszolva úgy vélte, egy „viszonylag szegény” országban előfordulhatnak visszaélések (és ilyen kísérletek) akkor, ha 8200 milliárd forint kerül szétosztásra.
A hvg.hu által megkérdezett Radó Péter oktatási szakértő szerint viszont a kormány álságos nyilatkozatokat tesz az ügyben, ugyanis a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ (KLIK) rendszerében bele van kódolva a pénzügyi szabálytalanság. A szervezet az iskolák, önkormányzatok helyett gazdálkodik, egyben önnön működését is ellenőrzi, szakmai-pedagógiai szolgáltatásokat nyújt, menedzseli a fejlesztést, azaz egymással összeférhetetlen és önellentmondó funkciói vannak. A KLIK dologi kiadásai ugyanakkor 2013 elejétől fogva több, mint 50 százalékkal alultervezettek, ezért nem jut elég pénz a szakmai szolgáltatásokra, fejlesztési programokra, továbbképzésekre, iskolai működési költségekre. A KLIK ezért játszik a pénzekkel, egyfelől eladósodik, másfelől forrást von ki, halogat (nem fizet, nem javítatja meg az elromlott berendezéseket, nem téríti meg az utazási költségeket stb.), illetve uniós fejlesztési forrásokat csoportosít át - ami értelemszerűen fogja még jobban felkelteni az Európai Unió hatóságai figyelmét.
Az Öveges-programban a kormány uniós forrásokból újít fel természettudományos tantermeket, de, ahogy a hvg.hu is beszámolt róla, többen, például Hadházy Ákos, LMP-s politikus is visszaéléseket sejtenek. Hadházy szerint 44 vidéki (és 8 fővárosi) tanterem felújítása egyenként 30-40 millió forintból jönne ki, de ennek jó tízszeresét költötték el. Központi beszerzés helyett pedig minden városban külön készíttettek munkafüzeteket, de ugyanazokkal a példákkal, kísérletekkel, így az egész sokszorosába került, mint amennyi reális lett volna. Hadházy szerint a munkafüzeteket 30 millióból ki lehetett volna hozni, de ehelyett 3,2 milliárdba kerültek.
Lázár az LMP interpellációjára szokatlan őszinteséggel reagált („fölmerült, hogy szabálytalanul került felhasználásra a pénz”), és Csepreghy Nándor helyettes államtitkár is súlyos szabálytalanságokról beszélt.
Az Öveges-program százszázalékosan EU-s forrásainak fele a KLIK-hez került, és a maradéknak is csak a fele lett konkrétan az termek fejlesztésére költve – Hadházy szekszárdi példája is ezt támasztja alá: a 314 milliós támogatásból 200 millió ment a KLIK-hez, 155 millió sorsát tudta Hadházy követni, és 90 millió ment a felújításra.
Radó Péter szerint ugyanakkor a KLIK gazdasági működése átláthatatlan, nem tudni, milyen forrás honnan érkezik. Ezt a kormány egyfelől előidézi, másfelől aztán szabálytalannak minősíti és megbélyegzi, eljárást indít. Radó úgy véli „nem tudom, ki a KLIK gazdasági vezetője, de neki lehet a legszörnyűbb állása a világon”.
A kormány lépett az ügyben, még júniusban kezdtek vizsgálatot 13 ügyben, és november 19-ig várható az érintett önkormányzatok véleményének beérkezése az EMMI-be, ami után a jelentés teljes terjedelemben megismerhető lesz. Véletlen egybeesés vagy nem, de a héten az unió csalás elleni hivatala, az OLAF is itt vizsgálódik - épp az EMMI-nél.