2014. október. 21. 16:17 MTI Utolsó frissítés: 2014. október. 21. 16:17 Itthon

A bíróságra kerülnek a választási kifogások

Ezekben a napokban kerülnek az ítélőtáblák elé a területi választási bizottságok határozatait megtámadó bírósági felülvizsgálati kérelmek.

Az ítélőtábláknak három napjuk van arra, hogy a kérelmekről döntsenek és jogerős határozatokat hozzanak, így például megállapítsák az egyes választások - jogorvoslati kérelemmel megtámadott - végeredményét.

A helyi választási bizottságoknak október 13-án jegyzőkönyvekben kellett összegezniük a szavazatszámláló bizottságok által rögzített jegyzőkönyvi eredményeket, majd ezek alapján állapíthatták meg, ki nyerte a polgármesteri tisztséget, kik lettek a képviselő-testület tagjai. E határozatokkal szemben három napon belül fellebbezéssel lehetett élni a területi (megyei, fővárosi) választási bizottságoknál, de csak akkor, ha konkrét bizonyítékokat jelöltek meg a beadványban. 

A területi választási bizottságoknak is három napjuk volt arra, hogy a fellebbezéseket elbírálják. E határozatokkal szemben lehet az ítélőtáblákhoz fordulni felülvizsgálati kérelemmel ugyancsak három napig. A bíróságoknak további három napjuk van arra, hogy meghozzák a jogerős végeredményről szóló határozatokat. 

Ha a fellebbezés, illetve a bírósági felülvizsgálati kérelem elbírálása csak a szavazatok újraszámlálásával lehetséges, akkor erre a területi választási bizottságoknak, illetve a ítélőtábláknak hat napjuk van a törvény szerint.

 

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.