Itthon hvg.hu 2014. augusztus. 27. 10:53

Gyurcsány egységes Demokrata Pártot építene

Terjedelmes véleménycikket közölt a Népszabadságban a DK elnöke. Hosszan ír a jelenlegi helyzet tarthatatlanságáról, majd a végén előrukkol a megoldással: egységes ellenzéki pártot kellene építeni. A programcikkben arra is kitér, hogy szociális fordulatra van szükség a piacgazdaságban, és a magyar államiság a trianoni határok közötti területre korlátozódik.

Hosszú és itt-ott felhevült, egyes szám második, illetve többes szám első személyben írt véleménycikkben fejti ki Gyurcsány Ferenc a szerdai Népszabadságban, hogy szerinte hogyan kellene "demokratikus Magyarországot" építeni.

"Kávéházi politizálással, halk elégedetlenséggel sehova nem jutunk. Ha nem szerveztek ellenállást, tüntetést az orbáni jobboldal gyarló polgármesterei ellen, ha továbbra sem lesz tüntetés, petíció, akkor szépreményű másodikak maradunk. Küzdötök vagy alibiztek? Döntsétek el!" – írja a Demokratikus Koalíció (DK) elnöke szerint.

Később úgy folytatja, ellen kell állni, támadni és készülni Orbán Viktor bukására, de nem áll érdekükben a ribillió, az erőszak, a felfordulás.

Stiller Ákos

Megjegyzi: a baloldal gyengesége Orbán legerősebb ütőkártyája, mert "tavasszal sem ő nyert, hanem mi vesztettünk". Szerinte Magyarország nemcsak jobb oldalt, hanem jobb ellenzéket is érdemel. Mivel a jelenlegi választási rendszerben a pártok együttműködésre vannak ítélve, Gyurcsány szerint egységes Demokrata Pártra van szükség.

Cikke végén azt írja: látva az önkormányzati választások előtti bukdácsoló ellenzéki tárgyalásokat, az egységes párt megépítése még nagyon messze van. Addig is – folytatja – elképzelhetők olyan köztes megoldások is, mint egy pártunió létrehozása a pártok viszonylagos önállóságával, közös elnökséggel, vagy egy, még ennél is lazább együttműködés a baloldali ellenzéki pártok között.

A cikkben arról is ír, hogy szociális fordulatra van szükség a demokratikus ellenzék politikájában. "Ugye látjátok, hogy alig hisz már valaki abban, hogy gyengébb állam, kevesebb szociális törődés, nagyobb öngondoskodás többséget szerezhet a választók között?" Szerinte itt majdnem mindenki segítséget vár "államtól, önkormányzattól, szülőtől, gyermektől, bárkitől". Ezért Gyurcsány Ferenc szerint fel kell támasztani a szociális piacgazdaság eszméjét, ahol felelősebb a piaci verseny és nagyobb a szociális felelősségvállalás.

Gyurcsány arra is kitér, hogy a magyar államiság közjogi értelemben csak a drámaian megcsonkított trianoni Magyarország területére terjed ki, "fájdalom, de így van". Szerinte ennek a történelmi ténynek az eltuasítása nem hazafias tett, hanem kalandorság. A nemzeti örökség, a nyelv, a történelem védelme viszont határokon átívelő feladat - írja.

Hirdetés