Ebolás utasra is felkészültek Ferihegyen
Felkészültek Ferihegyen is az ebolajárvány esetleges megjelenésére, egy, a londonihoz hasonló elkülönítő szobát hoztak létre a reptéren – közölte a Blikk.
A budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret is ellátták olyan felszereléssel, amely adott esetben egy ebolával fertőzött beteg ellátásánál nélkülözhetetlen – írta a Blikk.
Hardy Mihály, a Budapest Airport vállalati kapcsolatok igazgatója szerint Ferihegynek van egy járványügyi készenléti terve, számtalan eszköze, egy orvosi szobája, valamint az ehhez értő személyzet is a rendelkezésükre áll. Hozzátette, Magyarországra nézve egyelőre nincs valós veszély, az érintett országok közül kevesen utaznak erre, valamint nekünk sincsenek arra tartó járataink.
Bár a mostani számít a legkiterjedtebb járványnak, Magyarországra eddig senki nem hurcolta még be a vírust. A szakemberek szerint ennek minimális is a valószínűsége, bár járványügyi szempontból az egyik legfelkészültebbek vagyunk Európában.
Pusztai Zsófia, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) magyarországi irodavezetője a lapnak azt mondta, Magyarország jó helyzetben van, mert van egy laborunk, ahol 24 óra alatt kimutatható, hogy valaki megfertőződött-e. A Szent László kórházban van egy kifejezetten ilyen helyzetekre kialakított, elkülönített hely is – tette hozzá a szakértő.
A szakember szerint a reptéri személyzet is megfelelő felvilágosítást kapott egy esetleges fertőzött beteggel való találkozás esetére.
Pusztai Zsófia szerint az ebola akkor fertőz, amikor már tüneteket is mutat, addigra viszont a beteg már valószínű olyan állapotban van, hogy nem valószínű, hogy repülőre száll. Fontos tudni, hogy valaki úgy nem fertőződhet meg, hogy például a repülőn egy ebolával fertőzött ember mellett ül. Csak akkor kaphatjuk el a vírust, ha egy beteg valamilyen testváladékával is érintkezünk – közölte a WHO szakembere.
Az ebola lappangása ideje egyébként 21 nap, a mostani járvány 45-65 százalékos halálozási arányt mutat.