Július 1-jétől a kevésbé invazív ultrahangos vizsgálatok helyettesítik a sok kismama által rettegett, nem megbízható AFP-szűrést, amellyel genetikai rendellenességek esélyét igyekeztek megállapítani - több, de inkább kevesebb sikerrel.
Megszüntették a terhesség 16. hetére előírt AFP-vizsgálatot, amely nem kevés várandós nőnek okozott némi stresszt. A döntésre évek óta várt a szakma - írta az Origo.
A genetikai betegségek kockázatát felmérő vizsgálatot azért értes sok kritika, mert sokszor vezetett téves diagnózishoz.
A vizsgálat az anya vérében lévő alfa-fetoprotein fehérje koncentrációját mérte. Ha a 16. héten a magzati májban termelődő AFP-ből túl sok volt, az a velőcső-záródási rendellenességek, pl. nyitott gerinc magasabb kockázatára utalt, ha kevesebb volt, az pedig a Down-szindróma gyanúját vetette fel. Ám az AFP mennyiségét más tényezők is befolyásolják, ezért a vizsgálat önmagában nem volt elég a diagnózishoz, inkább csak a kismamák és -papák megrémítéséhez. A magas AFP-érték húszból egy esetben váltotta be a velőcső-záródási rendellenesség gyanúját, és alacsony volt a találati arány a Down-szindrómára is.
Mivel törvény kötelezte az orvosokat a szűrésre, a rossz AFP-eredményeket produkáló várandós nőket továbbküldték genetikai tanácsadásra, magzatvíz-mintavételre vagy méhlepény-biopsziára, és az utóbbiak felesleges kockázatnak tették ki az anyát és magzatát.
Az AFP-szűrést a kevésbé invazív ultrahangvizsgálattal helyettesítik július 1-jétől - mondta a hírportálnak Dr. Ács Nándor, a Semmelweis Egyetem 2. sz. Nőgyógyászati Klinika igazgatója. Mint mondta, ma már olyan nagy felbontású képek készíthetők ezekkel a készülékekkel, hogy a 12. heti ultrahangon nagy biztonsággal kiszűrhetők a genetikai rendellenességek.