Itthon hvg.hu 2014. június. 05. 17:40

Lesz olyan város, ahol az MSZP az LMP mögé áll be

Az MSZP katasztrofális európai parlamenti választási eredménye nemcsak Budapesten írja felül az önkormányzati választások előtti tárgyalásokat, hanem több nagyvárosban is újra kellett kezdeni az osztozkodást. A baloldali pártok koordinált indulást terveznek, közös polgármester-jelölttel, az egyik érdekes kérdés, hogy lokálisan milyen alkuk születhetnek az LMP-vel. Országos körkép a baloldal felkészüléséről egy különös kérdőívvel.

„Mit javasol az MSZP jelenlegi helyzetében akár országos, akár helyi, győri vonatkozásban? (Személyi javaslat is lehet.)” – így kezdődik az az ötkérdéses kérdőív, mely a győri MSZP-ben kering azzal kapcsolatban, hogy kit jelöljenek a felmenő rendszerben történő tisztújításon, és hogy mi a jó fenét kellene tenni úgy általában. 

A Balogh József városi elnök által jegyzett kérdőív a további pontjaiban is egyszerre kelti a pártdemokrácia iránti igény és a teljes tanácstalanság látszatát. A további kérdések így hangzanak: „2. Hogyan ítéli meg Győrött a jelenlegi szocialista önkormányzati képviselők munkáját? (Általában vagy személy szerint.) 3. Lenne-e személyi javaslata az őszi önkormányzati választásokra? 4. Közös listán induljon az MSZP a DK-val és még másokkal az őszi önkormányzati választásokon, vagy csak egyedül? 5. Van-e még bármilyen más javaslata, észrevétele?” 

Gyurcsány innen indult 

Mint ezen a kérdőíven is jól látszik, az MSZP Győr és Környéke Szervezete még sehol nem tart az őszi választásokra készülve. Ha lesz is együttműködés, az a DK-val valószínű. Mint ismert, Gyurcsány Ferenc ennek a szervezetnek a támogatásával, Győr-Moson-Sopron megyei elnökként indult el a kormányfői posztért még Medgyessy idején, és itt még most is relatíve népszerű. Az MSZP-ből kiváltak és a DK-ba átlépők között volt – Molnár Csaba és Neupor Zsolt társaságában – Glázer Tímea is, aki a 2000-es években megyei pártigazgatója volt a szocialistáknak, és tavasszal ő lett a baloldali összefogás helyi jelöltje.

Szemerey Bence

Bár a parlamenti választásokon nem nyert mandátumot, lehet, hogy ismét Glázer mögé sorakozik fel a baloldal. Ez az MSZP-nek annyira nem tetszik, igaz, Borkai Zsoltot bárki nehezen tudná megszorítani – és pofozógép nem szívesen lenne senki. Az Együtt-PM-nek Győrben nincs igazán súlya, ahogy informátorunk fogalmazott, „mindig is sejtettük, hogy Bajnai nem politikus alkat, és most már tudjuk is”. 

Koordinált indulás, de hol az LMP? 

Az ország nagyvárosaiban már az európai parlamenti (EP)-választások előtt megindultak az egyeztetések a baloldali pártok között az őszi önkormányzati választásokról, amibe nemcsak Budapesten szólt bele az MSZP katasztrofális szereplése. Egy biztos: koordinált indulás és közös polgármester-jelölt körvonalazódik mindenütt, mert csak így lehet a baloldali jelölteknek esélye. A kérdés igazán az, hogy az LMP részt vesz-e a helyi egyeztetéseken. Az országos vezetés elvben tiltja az együttműködést lokálisan is, de több városban is megfigyelhető, hogy az LMP-s helyi jelölt hajlana valamilyen ellenzéki együttműködésre.

„Ha az EP-választások eredményéből indulunk ki, akkor az itteni 20 egyéni választókörzet 9-7-4 arányban oszlana meg az MSZP, a DK és az Együtt-PM között” – mondta egy miskolci szocialista politikus a hvg.hu-nak. Igaz, egyből hozzá is tette, hogy „ez egyáltalán nem automatikus, azon is múlik majd, hogy a közös kampányba ki mennyit tud beletenni emberben, szervezetileg, márpedig ebben mi vagyunk a legerősebbek”.

Elmondása szerint az MSZP egy héten belül meg tudná kötni a megállapodást, de „a többiek mintha kivárásra játszanának”. Forrásunk ugyanakkor biztos benne, hogy lesz megegyezés, mert alapvetően jó a viszony a szereplők között, és mindenki tisztában van vele, hogy csak így van esélyük. Emiatt az is biztos, hogy közös polgármesterjelöltet állítanak majd. Az LMP-ről informátorunk csak annyit mondott, „nem nagyon vannak jelen a városban” (3,59 százalékot kaptak a zöldek májusban), és „egyébként sem tudni róluk, hogy baloldali párt-e egyáltalán, vagy kiugrott jobbos szavazókat tudnak begyűjteni”.

Egerben viszont könnyen lehet, hogy az LMP végül valamilyen formában részt vehet majd az ellenzéki koalícióban, egy helyi MSZP-s erős ember szerint ugyanis jó a személyes kapcsolat Pál György megyei MSZP-elnök és Csarnó Ákos, a helyi LMP vezetője között, és a szocialistáknak egyáltalán nem lenne ellenére, ha sikerülne bevonni a zöldeket a megállapodásba. Pál György lehet egyébként a közös polgármesterjelölt is, bár erről még semmilyen döntés nem született. Az informális tárgyalások folynak, itt is axiómaként kezelik a felek, hogy közös polgármesterjelölt, koordinált indulás a cél a 12 egyéni választókerületben. Egerben egyébként „három egyenrangú fél” áll szemben egymással az MSZP-sek szerint is, amit a számok igazolnak: május 25-én (a 45,5 százalékos Fidesz és a 17 százalékos Jobbik mögött) a szocialisták 11,21 százalékot értek el, a DK 10,68-on, az Együtt-PM 8,92 százalékon végzett. (Az LMP-nek 5,55 jutott.)

Szekszárdon Hadházy doktor jöhet

Székesfehérváron tizennégy egyéni körzetről kell megegyeznie a három ellenzéki pártnak, és egy-két civil szervezetnek, akiket még információink szerint bevesznek az együttműködésbe. Bár a városban a Demokratikus Koalíció megverte az MSZP-t (10,84–9,68 százalékos arányban, az Együtt-PM kicsivel lemaradva 8,24 százalékkal végzett), úgy tudjuk, ez nem befolyásolta, hogy a közös polgármesterjelölt Márton Roland, helyi MSZP-vezető lesz. Az informális megbeszélések egyébként már tavaly óta folynak az önkormányzati együttműködésről is, egy helyi forrásunk szerint a május 25-i eredmények láttán senki nem mondta, hogy mindent újra kell kezdeni. Az ellenzékiek bevonnák a városban 5,84 százalékot szerzett LMP-t is, de „helyben ők gyakorlatilag nincsenek jelen, így tárgyalni sem tudunk kivel”.

Szekszárdon információink szerint a trafikmutyit nyilvánosságra hozó Hadházy Ákos tervezi indulását. Az áprilisi parlamenti választásokon az LMP támogatásával indult állatorvos nem cáfolta értesülésünket, de azt mondta, az LMP később dönt majd minden ilyen ügyben még. Ugyanakkor több forrásból is úgy tudjuk, hogy indulása esetén a demokratikus ellenzék többi pártja (az MSZP, az Együtt-PM és a DK) támogatná, és nem indítana saját polgármesterjelöltet.

Hadházy Ákos
Túry Gergely

A helyi közgyűlésbe egyébként tíz egyéni, és négy listás képviselő juthat be, ezek felosztásáról még nincs döntés, de szintén több forrásból úgy tudjuk, az MSZP, az Együtt-PM és a DK már informálisan elkezdték az egyeztetéseket. „Hülye lenne, aki nem egyeztetne már, nincs olyan sok időnk” – mondta egy MSZP-s forrásunk. A május 25-i EP-választáson egyébként meglehetősen kiegyenlítettek voltak az erőviszonyok: a 48,8 százalékos Fidesz mögött a Jobbik végzett 13,88-cal, majd az MSZP 13,6 százalékkal, utánuk a DK (10,18%), Együtt-PM (7,7%) és az LMP (6,05%) végzett, így mindenkinek van oka a kellő magabiztosságra a tárgyalásokon. Több forrásunk is úgy fogalmazott, hogy a koordinált jelöltállítás szinte szükségszerű, mert úgy érzik, a tízből akár 6-7 egyéni képviselői helyet is megszerezhetnek, ha jól taktikáznak, az „esztergomi modellt” pedig (ahol az MSZP-től a Jobbikig terjedő összefogással sikerült ugyan megbuktatni Meggyes Tamás fideszes polgármestert, de a közgyűlésben a Fidesz adja a többséget, így a település elmúlt négy éve a belháborúkról szólt) mindenképpen szeretnék elkerülni. „Persze ebbe még bekavarhat az is, hogy szinte nincs olyan választókörzet, ahol ne lenne egy-egy nagy tiszteletnek örvendő öreg bácsi, aki húsz éve be van ágyazva a környékre, és elindul egyénileg” – ironizált az esetleges „nem várt fejleményeken” egy szekszárdi forrásunk.

„Bukni egyedül is tudunk”

Egyelőre nem indultak meg a konkrét egyeztetések az önkormányzati választásról Pécsett a háromosztatúvá vált baloldalon, ám ezek lefolyását nagyban befolyásolja az EP-választás eredménye. Az Együtt-PM például egyáltalán nem ragaszkodik a közös jelölállításhoz.

Az egykor szocialista fellegvárnak számító Pécsett a baloldali pártok összesítve lényegesen jobban szerepeltek az országos eredményüknél, míg a Fidesz-KDNP jóval elmaradt az 50 százalékos szavazataránytól. A baloldalnak így reális esélye is lehetne az önkormányzati választáson, már ha sikerülne kidolgozni egy működőképes konstrukciót egymás támogatására, de ez nem lesz egyszerű. Hivatalosan az EP-választások eredménye nem hozott változást ezen a téren, hiszen az egyeztetések még nem indultak meg a pártok között, az MSZP ráadásul már április 6. után is egy civil jelöltben gondolkodott, nem pártpolitikusban, tudtuk meg Tóth Bertalan országos elnökségi tagtól, korábbi pécsi alpolgármestertől.

Berkecz Balázs, az Együtt-PM dél-dunántúli politikai igazgatója némileg máshogy látja a helyzetet: bár a Bajnai Gordon nevével fémjelzett, Pécsett 10 százalékot elért pártszövetség nem zárkózik el az együttműködéstől, komoly feltételeket fog támasztani mind személyi, mind tartalmi szinten, és amennyiben nem sikerül elérni célkitűzéseiket, nem ragaszkodnak a közös induláshoz. „Bukni egyedül is tudunk” – véli Berkecz, aki egyébként jó jelöltekkel visszahódíthatónak látja Pécset. A fenntartások a baloldali háziversenyt Pécsett is megnyerő Demokratikus Koalícióra is vonatkoznak, hiszen a DK pécsi szervezetét egy veterán egykori szocialista politikus, Kunszt Márta vezeti, aki a Toller-érában pártelnöki és kulturális alpolgármesteri posztot is betöltött, később azonban háttérbe szorult.

Az Együtt-PM politikusa szerint az is komoly változást jelent, hogy míg tapasztalatai szerint az MSZP az országgyűlési választások kapcsán sokszor erőből tárgyalt, erre most már nem lesz oka. Tóth Bertalan erre máshogyan emlékezik: szerinte kifejezetten jó volt az együttműködés az Összefogás különböző szereplői között helyi szinten. A konkrét tárgyalásokkal a felek megvárják a tisztújítások lezárulását.

Szegeden volt legkorábban MSZP-Együtt összefogás

Szegeden nem kérdés, hogy együtt marad a megszokott páros: a szocialisták és Bajnai helyi emberei. „12 éve egy csapat vagyunk” – magyarázza a nem mindenütt szokványos egyetértést Nagy Sándor, a Szabad Város Egyesület elnöke. A szervezet az elhamvadó SZDSZ romjain épült évekkel ezelőtt, a parlamenti választások előtt testületileg léptek át Bajnaihoz. Nagy Sándor, Botka László mellett dolgozott 12 évig fejlesztési alpolgármesterként, sőt ma is képviseli néha a szegedi polgármestert az ilyen témákban tartott tárgyalásokon.

Információink szerint Botka szerint sem megkerülhető, hogy a 20-ból 3-4 helyet DK-s jelölteknek adjanak át. Mesterházy lemondása előtt Nagy Huszein Tibor, a DK elnökségi tagja (a parlamenti választásokon visszaléptetett Csongrád megyei jelöltek egyike) úgy nyilatkozott egy, a DK városi elnökével együtt tartott sajtótájékoztatón, hogy amennyiben Botka elindul polgármesterként, akkor a DK nem indít jelölteket a szocialistákkal szemben. (A pestisracok.hu erre hivatkozva is írta, hogy Mesterházy bukásának egyenesen a Botka–DK titkos paktum az oka.)

Nagy Huszein a hvg.hu-nak azt mondta, hogy hivatalos állásfoglalása még nincs a DK-nak ebben a kérdésben, ötletként ez valóban felmerült. A 20 körzetből hetet tartanak fideszesnek, a többiben inkább baloldali szavazóra számítanak. Biztató a baloldal számára, hogy még abban a körzetben is szocialista nyerte az országgyűlési választást, ahol egyébként fideszes a helyi képviselő.

Hirdetés