2014. május. 27. 15:53 MTI Utolsó frissítés: 2014. május. 27. 17:00 Itthon

Enyhítették a német nyugdíjasokat élve eltemető gyilkosok büntetését

Legkorábban negyven év múlva feltételesen szabadlábra bocsátható a Pécsi Ítélőtábla keddi, jogerős határozata szerint az a két német férfi, aki a vagyonáért élve eltemetett egy német nyugdíjas párt 2009-ben Mohácson.

A táblabíróság Makai Lajos vezette tanácsa megalapozottnak találta az ügyben korábban eljáró Pécsi Törvényszék döntését, és az első fokon még tényleges életfogytig tartó fegyházbüntetéssel sújtott 43 éves Manuel Werner Kronschnabelt, valamint a 47 éves Thorsten Behrendtet társtettesként, előre kitervelten, aljas indokból, több emberen, különös kegyetlenséggel elkövetett emberölésben mondta ki bűnösnek.

Az ügy harmadrendű vádlottját, Kronschnabel élettársát jogerősen is felmentették a bűnpártolás vádja alól.

A Pécsi Ítélőtábla a gyilkosok esetében azért adott lehetőséget a feltételes szabadlábra bocsátásra, mert álláspontja szerint figyelembe kell venni, hogy nem magyar állampolgárok, nem beszélik a magyar nyelvet, nincsenek Magyarországon kapcsolataik, így egy hosszabb időtartamú szabadságvesztés rájuk nézve súlyosabb, mint a magyar elítéltek számára.

A vádlottak korábban egy háztartásban éltek Németországban. Manuel Werner Kronschnabel és Anja Bauer élettársi viszonyban  voltak, Thorsten Behrendt pedig a barátjuk volt, de Kronschnabel gyakran a testvéreként mutatta be.

A két férfi és a nő ellen pénzmosás, valamint csalás miatt elfogatóparancsot adott ki a német hatóság, ezért úgy gondolták, hogy Magyarországra költöznek. Az interneten, egy ingatlanközvetítő közreműködésével kerültek kapcsolatba a Baranya megyei Monyoródon lakó 68 éves nővel és 71 éves élettársával.

Bérelt autókkal 2009 januárjában Magyarországra jöttek, és megállapodtak a nyugdíjasokkal, hogy két évig bérlik, majd 60 ezer euróért megvásárolják az egyik házukat. Erre azonban nem volt fedezetük. 

A vádlottak céget alapítottak, és területet béreltek Mohácson, hogy ott áruházat építsenek. Közben baráti kapcsolatba kerültek a jómódú, jelentős összegű készpénzzel, nagy értékű ékszerekkel és több ingatlannal rendelkező idős német párral. Egy idő után már naponta találkoztak velük. Segítettek nekik a ház körüli munkákban, állataik etetésében.

Kronschnabel felajánlotta a nyugdíjasoknak, hogy segít felépíteni egy házat a Bár községben lévő telkükön. A munkák ott és a mohácsi telken is folytak. Az idős nő időközben végrendeletet készített, amelyben vagyonát Kronschnabelre hagyta. Arra, hogy ezt kényszer hatására tette volna, nem volt bizonyíték.

A vádlottak és későbbi áldozataik az év augusztus 30-án együtt ebédeltek Monyoródon, majd felvetődött, hogy menjenek el megnézni a Bárban folyó építkezést. Kronschnabel és Behrendt a nyugdíjas párt nyugtatóval elkábította, a bérelt mohácsi telekre vitte, ott egy korábban ásott munkagödörbe dobta, és munkagéppel betemette. Az áldozatok még életben voltak, amikor eltemették őket.

A két férfi és a nő ezután birtokba vette az idős pár ingatlanjait. Irataikat felhasználva értékesítették ingóságaikat, autójukat, bankkártyájukkal pedig több mint 14 ezer eurót emeltek le a számlájukról. A nyugdíjasokról érdeklődőknek azt mondták, Görögországba utaztak nyaralni, majd pedig azt, hogy Spanyolországban vannak, és már vissza sem térnek Magyarországra.

Az eltűnésükkel kapcsolatban azonban egyre több volt a gyanús körülmény, ezért a rendőrség figyelni kezdte a környezetüket, és az év november 17-én, öt-hat méter mélyen, a földben elásva megtalálta a nő, egy nappal később pedig a férfi holttestét. A feltételezett gyilkosok ellen ezután eljárás indult.

Korábban a Pécsi Törvényszék, majd a Pécsi Ítélőtábla is az ügyben beszerzett bizonyítékok, tanúvallomások alapján egyértelműen arra a következtetésre jutott, hogy a gyilkosság a két férfi terhére róható, arra nem merült fel adat, hogy nő társuk ebben részt vett volna, segítette volna őket.

Az állítólag mobil-átjátszóállomás építéséhez szükséges munkagödröt minden előzmény nélkül azon a vasárnapon temették be, amikor a nyugdíjasok eltűntek, a helyét pedig később le is aszfaltozták. A gödör betemetésére alkalmas munkagéphez csak a két férfi férhetett hozzá.

A gyilkosok a bűntett előtt azzal hitegették áldozataikat, hogy befizetik őket egy nyaralásra, remélve, arról beszélni fognak a környezetükben élőknek, és így eltűnésük legalább egy ideig nem szúr szemet. Még valótlan levelezést is folytattak a párral, igazolva, hogy a barátaik valóban elutaztak.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.