Itthon hvg.hu 2014. március. 13. 10:42

Bajnai: aki fél, "tegyen ki egy fideszes kitűzőt" és szavazzon a változásra

A Simon-ügyet valódi botránynak tartja, de a Zuschlag- és Őszöd-ügyek helyett Bajnai szerint Paksról kéne beszélni. Az Együtt-PM szövetség vezetője az Indexnek beszélt a baloldali összefogás pártjai közötti munkamegosztásról, és arról is, hogy a Fidesz vezetésének "semmi köze nincs a mérsékelt, konzervatív politikához". Víziója szerint ha a "normális Magyarország hívei" győznek az április 6-i parlamenti választásokon, akkor olyan új politikai helyzet áll elő, amiről ma még keveset tudunk. A közvélemény-kutatásokból Bajnai azt látja: a szavazók többsége kormányváltást akar, de sokan félnek kimutatni pártszimpátiájukat.

"Napi élményem, ahogy járom az országot, sokan mondják, hogy jött volna még ez meg az is, de mivel pedagógus, kisvállalkozó, önkormányzati alkalmazott, vagy egyszerűen csak fél, ezért nem mer eljönni" – mondta Bajnai Gordon az Indexnek adott interjújában. Az Együtt-PM szövetség vezetője szerint a közvélemény-kutatásokból az derül ki, hogy a szavazók többsége kormányváltást akar.

"Dugjanak egy narancsot a zsebükbe"

"A döntő kérdésnek én azt tartom, hogy vajon a félelem otthon is tartja őket, vagy megteszik, amit én mindig tanácsolok nekik, hogy vegyenek fel egy narancssárga pólót, tegyenek ki egy fideszes kitűzőt, dugjanak egy narancsot a zsebükbe, menjenek el, húzzák el a függönyt, és tegyék oda az ikszet, ami a változást jelenti. És aki nem szavaz, utána ne panaszkodjon" – fogalmazott.

Facebook/Karácsony Gergely

A baloldali összefogás pártjainak egymás közti kommunikációjáról azt mondta: a kampánystábok naponta üléseznek, a vezetők pedig hetente egyszer. "A koncepciókat össze kellett hangolni, és mivel a miniszterelnök személyét az MSZP adja, természetes, hogy ők ülnek a vezetőülésben, nekik kell diktálni a tempót, a kampány fő felelőssége az övék" – jelentette ki.

Simon, Zuschlag, Őszöd és a média

"A Fidesz a nyilvánosságnak egyre nagyobb szeletét kontrollálja a kormányon és az oligarcháin keresztül, beleértve a plakátokat is, és az az érdeke, hogy előre bekészített gumicsontokat dobjon a közönség elé. Mert a Simon-ügy valódi botrány, de a Zuschlag-ügy, az Őszöd-ügy, azok a kétezres évek közepének ügyei. A múlt" – fogalmazott Bajnai.

A volt miniszterelnök szerint a Fidesz azért beszél Őszödről, hogy ne kelljen Paksról beszélnie, hogy "ne Mészáros Lőrincről folyjon a szó, akinek a vagyonnyilatkozatát ugye nem lehet megkapni".

Az Együtt az általános kampányfeladatokon túl például a paksi ügyet viszi. "Ami ebben az ellenzéki oldalon történt, azt szinte mind mi csináltuk. Paks az orbáni kormányzás egyik szimbóluma, mert összesűrűsödik benne a három pillér, amire a hazugságait építi. A rezsihazugság, mert nőni fog az áram ára. Az államadósság elleni harc eredménye, mert nőni fog az adósság. Végül a szabadságharc újabb, sokkal nagyobb kiszolgáltatottsághoz fog vezetni, mint korábban" – mondta Bajnai Gordon.

Facebook és szórólap

Az ellenzéknek szerinte két érdemi eszköze maradt, az egyi az internet. "A Facebookon közel ötmillióan vannak, a szavazók aktívabb, tudatosabb részét lehet így elérni" – fogalmazott, hozzátéve: nagyon sok mindenkit viszont nem, és az ő szavazataik dönthetik el a választást. "Hozzájuk a sok tízezer aktivistán keresztül, és hagyományos szórólapos módszerrel lehet eljutni" – mondta.

Facebook

"A Fidesz lényegében kitiltotta a politikai reklámokat a kereskedelmi médiából. A plakáthelyek döntő részét kontrollálja és megtömi a saját plakátjaival, a kisebb részét meg telerakta az állami cégek felesleges és érdektelen hirdetéseivel, mintegy kiszorítva az ellenzéket, ami időnként felveti a hűtlen kezelés gyanúját. Az új választási eljárási törvény miatt a nevenincs pártok ugyanannyi pénzből gazdálkodhatnak, mint az érdemi támogatottsággal rendelkező baloldali pártok összefogása" – jelentette ki.

Bajnai a választásokon való vereséget kudarcnak tartaná, ám az ezzel kapcsolatos forgatókönyvekkel nem foglalkoznak most. "Április 7-éig a legfőbb célkitűzésem az, hogy a legjobb mellékszereplőnek járó Oscar-díjat begyűjtsem. Utána a pártom koalíciós tárgyalódelegációját szeretném vezetni. Ez az ambícióm és a szerepfelfogásom, minden más csak félrevinne attól a feladattól, ami miatt másfél éve visszatértem a politikába, és egy csomó személyes és politikai áldozatot hoztam" – mondta a lapnak.

Bajnai garázsa is fűthető

Az Együtt vezetője arról is beszélt az interjúban, hogy politikailag alkalmas miniszterelnök-jelöltnek tartja Mesterházy Attila MSZP-elnököt. A baloldali összefogás választási programjáról szólva kijelentette: nincs szó harmadik adókulcsról. "Kétkulcsos progresszív adórendszert javaslunk, adójóváírással. (...) A legfontosabb célunk a középosztály stabilizálása és kinyitása-kiterjesztése" – fogalamzott.

Hozzátette: körülbelül a bérből élők nyolc, legfeljebb tíz százalékát érintené a felső kulcs, a legjobban keresőket. A felső kulcsnak szerinte 30 százalék alattinak kell lennie. "Nem szeretnék bűnbakot csinálni abból, aki tisztességesen keresi a pénzét. Az ő szorgalmuk, tehetségük is kell, és fontosak mind adó-, illetve járulékfizetőként, mind fogyasztóként. Őket meg kell becsülni, de többletszolidaritást kell tőlük kérni" – jelentette ki Bajnai.

Túry Gergely

"A Fidesz rezsihazugsága igazságtalan, mert ugyanakkora, vagy nagyobb arányban csökken a rezsije annak, aki úszómedencét fűt és a garázslehajtóját szeptembertől áprilisig folyamatosan üzemelteti, mint aki a garzonlakásban egy égővel és hűtőszekrénnyel működik" – jelentette ki, hozzátéve: az ő garázsa is fűthető, de "soha nem kapcsolja be".

Az energiatarifa-rendszert Bajnai szerint át lehet úgy alakítani, hogy a fogyasztás mértékétől függően sávossá válik. "Például a legkisebb fogyasztók havi 1000 forintért kaphatnának egy bizonyos mennyiséget. Igazságos rendszer lenne, ösztönözné a környezetvédelmet, és jelentősen csökkentené a fogyasztást" – fejtette ki.

"A másik az országos, önrész nélküli lakásszigetelési és kazáncsereprogram, ami átlagosan 30 százalékos fűtésmegtakarítást jelentene a lakásokban" – tette hozzá.

"Egy új politikai helyzet fog előállni"

"A Médiahatóság helyét sóval hintenénk be, ahogy a Klebelsberg központét és a tankönyvellátóét is. Közmédiára szükség van, de a mainál sokkal szűkebb és függetlenebb keretek között" – sorolta az elképzeléseket.

Bajnai víziója szerint ha "a normális Magyarország hívei győznek", akkor egy "új politikai helyzet fog előállni, amiről ma még keveset tudunk".

"Az biztos, hogy az a polip, ami ma a Fidesz mögül minden csápjával Magyarország vérét szívja, az nem maradhat fenn. A kétharmados jogszabályok átalakítására és az ország egésze számára elfogadható alkotmány helyreállítására nekem, van A, B és C forgatókönyvem, amit most nem fogok önnek elmondani, de dolgoztam ezen. A döntés természetesen a miniszterelnök felelőssége lesz, a forgatókönyveket a rendelkezésére bocsátom majd" – mondta az Indexnek.

A Fidesz mai vezetése, a "mögöttük álló éceszgéberek és oligarchák" Bajnai szerint a "radikális populizmust" képviselik, "semmi közük a mérsékelt, konzervatív politikához". "A jövőképük lényege annyi, hogy Simicskán keresztül még több közpénzből csináljanak magánvagyont. Ha rajtuk múlna, még az első éjszaka jogát is bevezetnék. Velük, a rezsim vezetőivel és legfőbb haszonélvezőivel elképzelhetetlennek tartom a kiegyezést" – jelentette ki.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.