Itthon Kovács Áron 2014. február. 13. 16:18

Önmagát küldte kényelmes állásba egy KDNP-s képviselő

Lukács Tamás kereszténydemokrata képviselő a következő hat évben a rendőri visszaéléseket vizsgáló Független Rendészeti Panasztestület tagja lesz, miután ő maga is megszavazta az erről szóló előterjesztést. Korábban nem tölthette volna be ezt a posztot, de tavaly ősszel a kedvéért módosították a törvényt. Az egyeztetés nélkül jelölt és megválasztott tagok közé bekerült Szijjártó Péter sporttársa, valamint a Schmitt Pál-féle alkotmányos javaslatok elhíresült szerzője is.

Megoldódott az elmúlt hónapok egyik parlamenti rejtélye, miután az Országgyűlés – egyetlen szavazással, kormánypárti voksokkal – a ciklus utolsó ülésén megválasztotta a Független Rendészeti Panasztestület (FRP) négy új tagját. Kiderült ugyanis, hogy a KDNP-s Lukács Tamás, az emberi jogi bizottság elnöke kedvéért kellett tavaly ősszel suttyomban módosítani a rendőrségi törvényt, és eltörölni azt a szabályt, hogy képviselő még két évig a mandátuma lejárta után sem lehet az FRP tagja.

Az FRP-t még 2008-ban hozták létre azzal a céllal, hogy egy civil testület vizsgálja meg a rendőri intézkedés, kényszerítő eszközök alkalmazása ellen benyújtott állampolgári panaszokat. Az eredetileg ötfős testületből jelenleg egy tag hiányzik, mert Juhász Imre alkotmánybíró lett, három tagnak pedig 2014. február 25-én lejár a mandátuma, ezért volt szükség az új tagok megválasztására. Az ő kilétüket azonban az utolsó pillanatig titokban tartották, az Országgyűlés elnöke csak a ciklus utolsó ülésnapján nyújtotta be a neveket tartalmazó javaslatot.

Lukács Tamás a parlament egyik korábbi ülésén
MTI / Soós Lajos

A hvg.hu már korábban megírta, hogy az őszi, egy más témájú javaslatban elrejtett törvénymódosítás célja az lehet, hogy elhelyezzenek egy vagy több, a parlamentből a választások után kieső képviselőt. A törvény szerint az lehet az FRB tagja, aki jogi végzettségű és az alapvető jogok védelme területén kiemelkedő tapasztalatokkal rendelkezik. Ez alapján már korábban felmerült, hogy Lukács Tamás lehet az egyik esélyes a posztra, hiszen jogász, és az emberi jogi bizottság elnökeként a tapasztaltnak is nevezhető.

Lukács idén már nem indul az országgyűlési választáson, sem egyéniben sem listán. Korábban úgy számoltunk, hogy az idén 64 éves képviselő nyugdíjba vonul, de a csütörtöki döntés alapján mégis aktív marad, a hivatalos jogvédelem területén. A testület tagjai tiszteletdíjat kapnak: az elnök (erre a posztra Lukács kifejezetten esélyesnek tűnik) a közigazgatási államtitkári illetmény 80, a tagok az illetmény 55 százalékát, vagyis bruttó 797 ezer, illetve 498 ezer forintot. A törvény sajátosságai miatt ráadásul Lukács Tamás a csütörtöki voksoláson még szavazhatott is önmagára.

Lukácson kívül a parlament újraválasztotta a hatéves mandátumát egyszer már kitöltő Fráterné Ferenczy Nórát, aki 2008-ban is fideszes jelöltként került a testületbe (akkor még az öt parlamenti párt jelölt egy-egy tagot). A jogász annak a Fráter Olivérnek a felesége, aki a Nemzetstratégiai Kutatóintézet elnökhelyettese, amelyet 1,3 milliárd forintos apanázzsal indított el a kormány, és amelynek elnöke Szász Jenő korábbi székelyudvarhelyi polgármester.

FRP-tag lett Wildner Domonkos, a Miniszterelnökség jogásza, a 2006-os eseményekről szóló Balsai-jelentés egyik szerzője, Szijjártó Péter államtitkár sporttársa. Cservák Csaba valaha MDF-es delegált volt az Országos Választási Bizottságban, majd Schmitt Pál köztársasági elnök hivatalában dolgozott, ő jegyezte azt a dokumentumot, melyet a volt államfő még 2010-ben küldött meg az alkotmány-előkészítő bizottságnak, és amiben szó volt többek között Isten országáról, a Sátán birodalmáról és az alkotmányozó hatalom isteni eredetéről is.

Bár az újraválasztást a törvény nem zárja ki – a kormánypártok Fráterné esetében éltek is a lehetőséggel –, ám a kormánypárti többség nem kívánja a testületben látni Kádár András Kristófot, a Magyar Helsinki Bizottság társelnökét. (Frissítés: információink szerint Kádár András Kristófnak feljánlották ugyan az újraválasztás lehetőségét, de elvi megfotolásból nem vállalta az újabb hatéves ciklust.)

Hirdetés
Élet+Stílus Szentirmai Áron 2024. december. 25. 14:00

Felfegyverzett család a feldíszített fa körül és más ünnepi furcsaságok – ilyen, amikor a karácsony fölött átveszi az uralmat a politika

Magyarországon jellemzően egészen visszafogott karácsonyi posztok jelennek meg a politikusoktól közösségi médiában. Azonban ez nem mindenhol van így, sokszor karácsony apropóján egészen zavarbaejtő politikai üzeneteket próbálnak a választóknak átadni, Venezuelában pedig akkor van karácsony, amikor az elnök szeretné. Válogatásunkban érdekes, bizarr, vicces példákat hozunk arra, amikor a politika rácsavarodott az ünnepekre.