2014. január. 27. 17:45 hvg.hu Utolsó frissítés: 2014. január. 27. 19:19 Itthon

Emmi: kirúgták volna az Iparművészeti főigazgatóját

Egy vezetői tanfolyam hiánya miatt akkor is felmentették volna Iparművészeti Múzeum főigazgatóját, ha nem mond le magától – állítja az illetékes minisztérium. Takács Imre korábban azzal indokolta távozását, hogy a kormány tervei nem egyeztethetők össze szakmai programjával.

Takács Imre, az Iparművészeti Múzeum főigazgatója lemondásával csak megelőzte, hogy visszavonják megbizatását – állítja az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) hétfő délután kiadott közleménye. Takács a múzeum honlapján közzétett levélben azzal indokolta távozását, hogy a kormány szándékai – például az Esterházy-kincstár vagy a Kelet-ázsiai gyűjtemény áthelyezése – nem hozhatók összhangba főigazgatói programjával.

Az Emmi ezzel szemben azt állítja: már a lemondás bejelentése előtt Takás "vezetői megbízatásának visszavonására" készültek, mivel a főigazgató nem végezett el egy, az intézményvezetők számára kötelező tanfolyamot, legalábbi már két éve nem mutatta be az erről szóló igazolást. A 2014. január 1-től hatályos jogszabály szerint pedig ebben az esetben fel kell menteni a vezetőket. A minisztérium közleménye szerint "Balog Zoltán miniszter Takács Imre eddigi munkáját megköszönve a mai napon írásban beérkezett lemondásának tényét tudomásul vette".

Mint arról a hvg.hu korábban beszámolt, tavaly ősszel az Országgyűlés, Gyimesi Endre és L. Simon László fideszes képviselők javaslatára módosította a múzeumi törvényt, lehetővé téve, hogy miniszteri utasításra leakasszanak a falról egy-egy műtárgyat, és átvigyék oda, ahol a kormány szerint jobb helyen van. A döntés közvetlen előzménye, hogy az Esterházy-kastélyért felelős kormánybiztos bepanaszolta a szerinte ellenálló múzeumokat, mire Orbán Viktor miniszterelnök utasította az emberi erőforrások miniszterét, hogy dolgozzon ki törvénymódosítást.

Takács Imre akkor a hvg.hu-nak azt mondta: a kormánybiztos által használt „ellenállás” kifejezés nem helyes, hiszen ők nem „forradalmárok”, de valóban voltak szakmai jellegű aggályaik, véleményük, illetve egy komplett javaslatot is letettek az asztalra. A törvénymódosítást a parlament a szakmai aggályok ellenére is elfogadta.

Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2024. december. 23. 10:54

Lehet, hogy már nem a magyarok a finnek kedvencei, de azért még mindig nagyon várnak minket – mi igaz a finn sztereotípiákból?

Állandó sötétség, télen-nyáron meg lehet fagyni, kiváló az oktatás, és nem utolsósorban a legboldogabb ország a világon. Nagyjából ezek a jellemzők jutnak eszébe a magyaroknak Finnországról, ahova meglepően kevesen költöznek közülünk, annak ellenére, hogy rokonok vagyunk, más skandináv országok pedig kifejezetten népszerű kivándorlási célpontok. A finn kormány szinte kampányszerűen próbálja beszippantani a külföldieket – hogyan segítik a beilleszkedésüket, és milyen a háborús készültségben lévő Finnországban élni?