Bevegyék-e az ellenzéki összefogásba Gyurcsány pártját? Ha igen, akkor kihagyható-e Gyurcsány? Készítsenek-e mégis közös listát Bajnaiékkal, és ha igen, ki legyen a miniszterelnök-jelölt? Kik kerüljenek be abba a testületbe, amely a választásokig irányítja az MSZP-t? Akár ezek a kérdések is előkerülhetnek a szocialisták szombati értekezletén, ahol Bajnai Gordon is tiszteletét teszi.
„Ez az utolsó alkalom, hogy levonjuk a tanulságokat, megbeszéljük a dolgainkat, és korrigáljunk az irányon” – mondta az MSZP egyik befolyásos országgyűlési képviselője, mit vár a párt szombaton tartandó választmányi ülésétől. A forrás arra számít, itt rendezhetik az elmúlt hetekben felvetődött kérdéseket, elsimíthatják a feszültségeket, terítékre kerülhet az ellenzéki együttműködés ügye, hogy aztán a párt ráfordulhasson a kampányra. Forrásunk szerint, ha most nem korrigálnak az irányon, idén már nem lesz több lehetőség.
Az utólag hamisítványnak bizonyult bajai videó okozta botrány és az október 23-i közös ellenzéki tüntetés sikertelensége óta komoly belső viták zajlanak az MSZP-ben, és a párt vezetőségének szándékai szerint a mostani választmány zárhatja le ezeket. Egyben ezen a tanácskozáson dől el, hogy kik vezetik a szocialista pártot a kampány időszaka alatt. Az alapszabály szerint ugyanis a napi ügyekről a választásokig az úgynevezett országos választási bizottság (ovb) dönt, melynek több tagját szombaton választják meg. A testületbe bekerülő tagok azt is mutatják forrásaink szerint, hogy a viták hatására meggyengült-e a pártelnök pozíciója – ugyanis a párt elnökségében Mesterházy Attila hívei erős többséggel bírnak.
A rendezvényen vendégként jelen lesz Bajnai Gordon, az MSZP-vel szövetséget kötött Együtt-PM vezetője is, akit két kampányfőnöke, Szigetvári Viktor és Karácsony Gergely is elkísér. Az MTI információja szerint bemutatják a kampány arculati elemeit, valamint egyeztetnek a szavazóköri delegáltak küldéséről és a két párt által folytatott aláírásgyűjtésekről is.
Forrásaink szerint a választmányon a következő „forró” témák kerülhetnek elő.
1. Miként viszonyuljanak Gyurcsányhoz?
„Azt pedig szeretném neked mondani, ha azt gondolod, hogy a DK Gyurcsány nélkül bármilyen megállapodást köt, akkor nem tudsz semmit rólunk!” – ezt üzente pénteken a Facebookon a Demokratikus Koalíció elnökségi tagja a szocialista választmány elnökének. Vadai Ágnes azért csattant fel, mert Botka László csütörtökön azt nyilatkozta, az MSZP továbbra is fenntartja korábbi ajánlatát: közös listán, biztos befutó helyeket kínált a DK-soknak, de Gyurcsány „személyes szerepvállalása jelen pillanatban nem erősíti a kormányváltást”.
Mind MSZP-s, mind Együtt 2014-es források megerősítették, az utóbbi napokban újabb ajánlatot tettek Gyurcsánynak: lehet szó közös listáról, de a volt miniszterelnök nem lehet rajta. Ezt a lehetőséget korábban a volt kormányfő is elfogadta. Október 29-én az ATV-ben azt mondta, ha lesz közös lista és közös ellenzéki miniszterelnök-jelölt, és egyedül az ő személye lesz az akadály, akkor lemond a képviselőségről is.
Lendvai Ildikó a hvg.hu-nak adott november 11-i interjújában azt mondta, „az események előrehaladtak. Gyurcsány Ferenc itt van, bejött a szobába. Innentől akadémiai okoskodás lenne azon elmélkedni, hogy milyen jó lett volna, ha kint marad”. A volt pártelnök szerint, ha nem is lehet közös listában megállapodni, legalább azt el kell érni, hogy a két párt egymás ellen ne indítson jelölteket a választókerületekben.
Ugyanakkor Vadaihoz hasonlóan Mesterházy sem lelkesedett a Népszabadságnak adott, pénteken megjelent interjújában a DK-val való közös listáért. Mint mondta, „ha mindenkivel sikerülne is megállapodni a közös indulásról, másnap újabb szervezetek, politikusok jelentkeznének, és nyithatnánk fel mindent újra”.
2. Az Együttel kötött megállapodás újranyitása, közös lista
Két, egymással szorosabb kapcsolatban nem álló szocialista forrás is arra számít, hogy vagy az idősebb politikusok, vagy Bajnaiék a választmányon egy új kezdeményezéssel fognak előállni. Hogy ez pontosan mit tartalmaz, nem akarták elárulni, ahogy az Együtthöz tartozó források sem akartak beszélni a terveikről.
Azt viszont mindkét pártból megerősítették, hogy csütörtök este Bajnai és Mesterházy hosszabban egyeztettek szűk körben. Lendvai az említett hvg.hu-s interjújában arról is beszélt, hogy a szeptemberben kötött Mesterházy-Bajnai megállapodás nem igazolta a hozzá fűzött reményeket, és az sem lehet akadály, hogy erre már rányomta a pecsétet a szocialisták kongresszusa.
Információink szerint Bajnait Mesterházy hívta meg az ülésre. Ezt két szocialista forrás is úgy értelmezte, hogy ezzel elejét próbálja venni a belső vitáknak, ugyanis a választmány tagjai nem szívesen bírálnák a hivatalos irányt úgy, hogy a „vendégek” ezt végignézik. Úgy tudjuk, az idősebb politikusok jónak tartották volna, ha valami új kezdeményezéssel állnak elő a felek, ami lendületet adna az összefogásnak – például egy közös listával, közös miniszterelnök-jelölttel –, ám az ezzel kapcsolatos háttértárgyalások információink szerint még nem zárultak le.
Lendvai határozottan cáfolta az interjúban, hogy lenne harmadik jelölt, bár úgy tudjuk, szűk körű beszélgetéseken néhány nevet „megmértek”, így az egyik szocialista erőcsoport még Andor László EU-biztos nevét is bedobta, de ezt minden forrás „erőtlen kísérletnek” tartotta.
3. Az MSZP-lista újranyitása
A HVG múlt heti számában arról ír, hogy az MSZP-ben „több képviselő szóvá tette, a listák összeállítása – a bizalmasok, köztük eredményes politikai múlt nélküli pártalkalmazottak rokonok – biztos megélhetéshez juttatása azt tükrözi, hogy az elnöki csapat voltaképpen nem is akar nyerni”.
Szocialista forrásaink szerint, ha a DK-val vagy az MSZP-vel való közös lista, vagy koordinált indulás nem kerül elő, biztos, hogy a listákat sem nyitják fel, így Mesterházy megerősödve kerülhet ki az elmúlt hetek vitáiból.
Mi történt a botrányok óta? |
A botrányokat követő hetekben a párt egyik testülete ülésezett a másik után. Több, hosszú órákon keresztül zajló frakcióüléseket tartottak, ahol néhány, az országos lista előkelő helyeiről lemaradt politikus bírálta a kommunikációt. Az elnökség felállította – a pártban csak Vének Tanácsának nevezett – új testületet, amely reaktiválta a visszavonulását tervező Lendvai Ildikó és Kovács László volt pártelnököket, akik mögött az MSZP több idősebb politikusa felzárkózott változásokat szorgalmazva. Később Mesterházy már hűteni tudta a kedélyeket, elnökségi ülésen, újabb frakcióülésen és a képviselőjelöltek értekezletén már „lezárt ügynek” nevezte a bajai videót. Azt viszont több helyi pártszervezet vezetője is elismerte a hvg.hu-nak, hogy Mesterházynak már nincs olyan tekintélye, mint az október 19-i kongresszus napján volt. |